Fatih Metin "Ak Parti"

Genç yaşına rağmen uzun ve başarılı bir siyasi geçmişe sahip olan Fatih Metin, Ak Parti Bolu Milletvekili aday adaylık sürecinden, kısa sürede uzun yol kat etmesindeki başarısına, Bolu için önceliklerinden adaylık şansına kadar birçok sorumuzu yanıtladı.

Röportaj : Özge ELÇİ

Yaşınızın genç olmasına rağmen uzun bir siyasi geçmişiniz var. Öncelikle siyasi geçmişinizden bahseder misiniz?Fatih Metin: 2001 yılında Ak Parti’nin kurucu Yönetim Kurulu üyesi olarak siyasi hayatıma başladım. O zaman 28 yaşındaydım. Ardından 2002’de erken seçim oldu. Çok güzel bir seçim atmosferinde Bolu’da 3-0’ı yaptık. Ardından 2003 yılında 1. Olağan Kongre süreci başladı. Bu süreçte de İl Başkanı olarak seçildim. Daha sonra 2006’da 2. Olağan Kongre’de de İl Başkanı seçildim. Daha sonra 2007 yılında Milletvekilliği seçimleri için Bolu’dan Milletvekili adayı oldum. Boluluların takdiriyle, Allah’ın nasibiyle Bolu’da yine 3-0 yaptık ve Milletvekili oldum. Ardından 2009 yılında Meclis Katip Üyeliği Divan seçimi oldu. Katip üye oldum. Ardından 2011 yılında Bakan Yardımcısı oldum ve bugüne kadar da Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcılığı görevini yürüttüm. Son 14 seneye baktığımızda hamdolsun benim açımdan çok gurur kaynağı olan bir siyasi geçmişim var. Çünkü siyasi hayatımın başlarında gençliğin verdiği bir tecrübesizlik vardı; ama o tecrübesizliği gençliğin verdiği dinamizm ve heyecanla kapattım. İlkesel bir siyaset anlayışı ortaya koyduk. Bu da bütün tecrübesizliğimizi yok etti. Hamdolsun devamlı üstüne koyarak başarılarla geçen bir süreç yaşadım. Bu süreçte de verilen her görevi layıkıyla yapmak için elimden gelen tüm gayreti gösterdim.

Peki bu kadar genç yaşta Bakan yardımcılığına kadar yükseldiniz. Bunun ardında yatan şey nedir?

Fatih Metin: Ben Bolu’da bütün teşkilat toplantılarında konuşuyorum. Ak Parti hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, diyerek yola çıkan bir parti. Hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığının en güzel örneklerinden bir tanesi de benim. Neden? Bizden önceki siyasi geçmiş içerisinde, benim yaşımda, benim tecrübemde hiç kimseyi 29 yaşında İl Başkanı yapmazdı. Dolayısıyla Ak Parti, başta kurucu Genel başkanımız Cumhurbaşkanımız ve ekibi, o cesaretle yola açıktılar ve tüm Türkiye’de olduğu gibi Bolu’da da bu farklılığı ortaya koydular. İşte o farklılığın göstergelerinden bir tanesiyim ben. Ama hamdolsun bana olan inanca, güvene layık olduğumu düşünüyorum. Bu nedenle yeni görevler konusunda da tercih sebebi oldum. Siyasi başarımın ardında yatan şey de samimiyet olduğunu düşünüyorum. Bugün Bolu’da vatandaşa gidip benim hakkımdaki görüşlerini sorsanız, samimiyet diyeceklerdir.

Ak Parti, ilk 2 döneminde 3 milletvekilliğini kazandı. Ama son dönemde bir milletvekilliğini kaptırdı. Bunda ana sebep neydi sizce?

Fatih Metin: Bizim kendi iç dinamiklerimizdi. CHP’yi başarısız olarak görmüyorum. Dolayısıyla siz de doğru bir soru sordunuz kaptırdınız diyerek. Eksikliklerimizden kaynaklanan bir durum oldu. Takdir milletindir. Bolu halkı da muhalefet partisi milletvekilinin Bolu’yu temsil etmesini tercih etti. Buna da saygı duymak lazım. Bu geçen sürede zaten Bolu halkı, bir muhalefet partisinin Bolu’ya hiçbir şey kazandırmadığını görmüş oldu. Bu nedenle de bu dönem tercihini bu yönde kullanacaktır. İkincisi de kendi iç dinamiklerimizde olan eksiklerimiz de bu süre içinde gerildi. Şu anda teşkilat yapısıyla itibariyle bütün kademelerin uyumlu çalıştığı bir yapı var. Bu yapı, inşallah tekrar 3-0 yapacaktır.

Bir önceki Milletvekilliği döneminizde yapmak istediğiniz; fakat yapamadığınız, tekrar seçilirseniz mutlaka yapacağım dediğiniz bir şey var mı?

Fatih Metin: Her alanda var. Çünkü 4 senelik süreyi değerlendirdiğinizde birçok olay programa bağlı. Bazı şeyler, sizin dışınızda gelişiyor. Arzu ettiğiniz girişimi gösteremiyorsunuz. Birincisi havaalanıdır. Geçen dönem yapmak isteyip yapamadığım, bu dönem Milletvekilliği için fırsat verildiği takdirde yapmak istediğim havaalanı projesi var. İkincisi katma değeri yüksek sektörlerin Bolu’da özellikle turizmde daha somut girişim sağlanmasıdır. Bunların dışında da yine Bolu’nun tarımsal ürün açısında çeşitliliğe ihtiyacı var. Bu çeşitliliği sağlayacak imkanları da oluşturmak adına inşallah her alanda Bolu’yu çok daha yukarılara taşıyacak vizyonu ortaya koymak arzumuz.

Genel merkez tarafından yapılacak değerlendirmelerin sonucunda ilk 3’e girme şansınızı nasıl görüyorsunuz?

Fatih Metin: Aday adayı olan bütün arkadaşlarımızın eşit şansı olduğunu düşünüyorum; ama takdir edersiniz ki İl Başkanlığı, Milletvekilliği, Bakan Yardımcılığı gibi bir kariyerden sonra daha sübjektif yaklaşıyorsunuz, objektif bir yaklaşım sağlayamıyorsunuz. Yeni dönemle ilgili iddiamızı Bolu halkı bunu anladı. Yeni dönemle alakalı yeni makamlar adına bu işe talip olduğumu da biliyorlar. Ben de o kapsamda bir değerlendirme olacağını düşünüyorum.

Bolu’nun kabuğunu kırabilmesi için somut olarak ne yapmak gerekiyor?

Fatih Metin: Bolu kurumsal açıdan aslında her şeyiyle oturmuş bir il. Ancak Bolu’nun arzu ettiği çıkışın yakalanamamasının sebebi, özellikle o çıkıştaki en büyük parametre olan turizmdeki sahiplenme ve koordinasyonun eksikliği. Bir ilin her alanda çıtasını yükseltmesi için siyasetiyle, kamusuyla, özel sektörüyle, sivil toplumuyla bu işi sahiplenmesi gerekiyor. Bizim yapacağımız da o olacak. Bütün siyaseti, sivil toplum kuruluşlarını, kamuyu bir araya getirecek, tek bir yol haritası ortaya koyacak ve bu yol haritası kapsamında herkesin harekete geçirileceği bir dönemi yaşatmak için çaba sarf edeceğiz. Bolu’nun ihtiyacı olan bu.

Ekonomik olarak Bolu’nun önündeki en önemli engel, teşvik alamama problemi Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz? Bir çalışma yapacak mısınız?

Fatih Metin: Teşviğe ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum. Ben siyasi hayatıma başladığım güden bu yana teşvikle alakalı konu, kamuoyunun önünde sürekli bir problemmiş gibi ortaya konmaktadır. Bunun bir problem olmadığını, son 13-14 yıllık zaman dilimi bize gösterdi. Bugün mevcut organize sanayimizin ek rezerve alanını dahi dolmuş olmasından anlaşılıyor. Bolu’da biz iktidara geldiğimizde Organize sanayi içinde çalışan istihdam sayısı 3’e katlanmış durumda. Bolu’nun ilçeler bazında bölgesel anlamda bir teşvik sistemine göre değerlendirilmesi lazım. Özellikle halihazırda Gerede bazlı önemli adımlar atılacak. Diğer ilçelere de yayılacak. Sektörel bazda sanayiden ziyade turizme daha çok önem vermemiz gerekiyor.

Siyasette gelmek istediğiniz en üst nokta nedir?

Fatih Metin: Ben her zaman yeni şeyler söylenmesinden yanayım. Çünkü siyaset, yenilenmeyle beraber devamlılığını ortaya koyar. Benim bu anlamda örnek aldığım kişiler, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızdır. Siyasi hayatları incelendiğinde hep üstüne koyarak başarılı bir geçmişe sahipler. Mevcut edindiğimiz tecrübe ve imkanlar dahilinde ilk hedefimiz inşallah Bolu’ya 25 sene sonra Bakanlığı kazandırmak.

Son olarak Bolulu seçmenlere çağrınız nedir?

Fatih Metin: Hamdolsun tüm siyasi hayatım boyunca halkın içinde olduk. Zaten halkın içinden gelen insanlarız. Halkımızla sadece seçim dönemlerinde değil, her an beraber olduk. Sorunlarımızı beraber paylaştık, çözümlerimizi beraber bulduk. Dolayısıyla halkımızın beklentilerini çok iyi biliyoruz. Halkımız da bizi tanıyor ve inanıyor. Bu sürede ortaya koyduğumuz performanstan da memnunlar. Bunu her yerde, tüm ziyaretlerimde görüyorum. İnşallah halkımızın bu güvenine layık olacağız.

06 Mar 2015 - 12:01 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.

04

Havaalanı?? - 1-Havaalanını milletvekili mi yapar? 2-Bolu'ya bulunduğu konum itibari ile nasıl havaalanı yapılabilir? Zaten Ankara'ya 180, İstanbul'a 250 km mesafede!!! 3- Biraz daha gerçekçi ve ayağı yere basan, etüt ve analiz edilmiş projeler ortaya koymak gerekmez mi?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Mart 12:01
03

Misafir - Başarılar,Fatih Metin Bey.Yolunuz açık Olsun.15.3.2015

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Mart 12:01
02

şenol gülen - size varsa hakkımızı helal etmiyoruz benim emekli babamın hakkını yediniz öbür dünyada alacagızzz sizide hiç bir zaman desteklemeyeceğiz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Mart 12:01