BASIN BELLEĞİ 19 (10 KASIM 2012)

BASIN BELLEĞİ 19 (10 KASIM 2012)

BASIN BELLEĞİ 19 (10 KASIM 2012)
Haber albümü için resme tıklayın

Vakit gazetesi, 9 Ağustos 1921

MUSTAFA KEMAL PAŞA BAŞKOMUTAN

Vakit gazetesi, 9 Ağustos 1921 günlü sayısında bu haberi şu bilgilerle veriyor:
“ Mustafa Kemal Paşa Hazretleri, Başkumandan İntihap Edildi”
“Büyük Millet Meclisi 5 Ağustos tarihli toplantısında üç ay süre ile Mustafa Kemal Paşa'ya Başkumandanlık görevinin verilmesini kararlaştırmıştır.”
“İsmet Paşa, Garp Cephesi Kumandanı olarak katılıyor. Genel Kurmay Başkanlığı'na, Müdafaa-i Milliye Vekili Fevzi Paşa, Müdafaa-i Milliye Vekilliği'ne Dâhiliye Vekili Refet Paşa seçilmiştir. Yeni Başkumandan göreve başlamıştır.”
Vakit gazetesi, Mutafa Kemal Paşa'nın Başkumandanlığa getirilmesi üzerine Meclis'te yaptığı konuşmayı özetleyerek şunları yazıyor:
“ Mustafa Kemal Paşa diyor ki: Düşmanları inayet-i Sübhaniye ile behemahal mağlup edeceğimize dair olan güvenim bir dakika olsun sarsılmamıştır. Bunu bütün millete ve bütün dünyaya karşı ilan ederim ”

İstiklal Harbi Gazetesi 21 Temmuz 1919

DAMAT FERİT İSTİFA ETTİ!

Padişah, milletin itimadını yitirmiş olan eniştesini yeniden Başbakan tayin etti.

Paris Konferansı'ndan, hakaretlere uğrayarak kovulan ve milletin de itimadını yitirmiş bulunan Damat Ferit, cumartesi akşamı istifasını vermiş, fakat Padişah Vahdettin eniştesini yeniden Başbakan tayin ederek, onu yeni kabineyi kurmaya davet etmiştir.

VAHİDETTİN'İN İNGİLTERE'YE YAPTIĞI TEKLİF
Padişah Vahidettin ile Damat Ferit'in bundan üç ay önce Türkiye'nin ( 15 ) yıl süre ile İngiltere'nin bir sömürgesi olmasını Londra Hükümeti'ne teklif ettikleri anlaşılmıştır.
Bu korkunç ifşaatı doğrulayan vesika, İngiltere Dışişleri Bakanlığı Arşivleri'nde (3 Nisan) tarihi ve (453) kayıt numarası ile mevcut bulunmaktadır. Verilen bilgiye göre Vahidettin tarafından 4 Mart 1919 tarihinde ilk defa Başbakanlığa getirilen Damat Ferit,30 Mart günü İstanbul'da İngiliz Yüksek Komiseri Amiral Karltop'a gitmiş ve bizzat Padişah tarafından hazırlanmış olan gizli bir muahede taslağının Fransızca tercümesini takdim etmiştir. Padişahın hazırladığı ve Damat Ferit'in savunduğu bu gizli antlaşmanın ana hatları şunlardır:
--Avrupa ve Asya'da, ister doğrudan doğruya Sultanın egemenliği altındaki ülkelerde, ister özgür olanlarda İngiltere,15 yıl boyunca Türkiye'nin yabancılara karşı bağımsızlığını korumak ve iç güvenliğini sağlamak için gerekli bulduğu yerleri işgal edecektir.

--Ermenistan, diğer büyük devletlerle anlaşacak olan İngiltere'nin isteğine göre bağımsız veya özerk bir cumhuriyet olacaktır.
--Boğazlarda bütün tahkimat yıkılacak ve buraları İngilizler tarafından işgal edilecektir
--İngiltere, bir dostluk nişanesi olarak, Sultan tarafından Osmanlı Bakanlarına İngiliz müsteşarları tayin edilmesine muvafakat edecektir.

--Ayrıca her vilayette bir İngiliz Konsolosu tayin edilecek ve 15 sene süre ile bunlar aynı zamanda Türk valilere müşavir olacaklardır.
--Parlamento seçimleri ile mahalli seçimler İngiliz konsoloslarının nezareti altında yapılacaktır.

--İngiltere'nin, ister başkentte, ister taşrada mali denetleme kurma hakkı olacaktır.
--Anayasa, Doğu milletlerinin istidat ve siyasi kabiliyetlerine göre sadeleştirilecektir.

( .) Gizli muahedeye bütün bu kayıtlar yerleştirildikten sonra şu madde de eklenmiştir:
“—Sultan, İmparatorluğun dış siyasasını yönetmekte kesin olarak hür olacaktır!”

Yukarıdaki kayıtlar varken bu son maddenin ne mana ifade edebileceği anlaşılamamaktadır

Cumhuriyet Dönemi Gazete Arşivleri

VAKİT GAZETESİ 26 HAZİRAN 1941

TÜRK-ALMAN MUAHEDESİ MECLİS’TE KABUL EDİLDİ

GÜNAYDIN GAZETESİ 1 ARALIK 1971

15 METRE TÜNEL KAZIP KAÇTILAR

CUMHURİYET GAZETESİ 8 OCAK 1947

D. P. BÜYÜK KONGRESİ DÜN YAPILDI


10 Kas 2012 - 00:00 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.