BAŞTAN BU YANA MERAK EDİLENLER?

BAŞTAN BU YANA MERAK EDİLENLER?

Boludağı A.Ş. ile uzun zamandan bu yana randevu ve röportaj teklifimiz var.

Ancak Boludağı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Daylan’ ın yoğun işleri nedeni ile görüşmemizi ertelemiştik.

Söyleşide Boludağı A.Ş. ile baştan bu yana merak edilen bütün soruları sorduk.

Doğrusu bütün soruları yanıtladılar. Ya bu da konjonktür müsait değil bu soruyu almayalım demediler.

İlk kuruluştan, sermaye artırımlarına, esnaf, mağaza memnuniyetine, tüketici ilişkilerine siyasetin Highway’ e son dönemde ilgisine kadar hemen her soruyu sorduk.

Olabildiği ölçüde sorularımızı yanıtladılar.

Sanıyorum Boludağı A.ş hakkında üstü kapalı bir konu kalmadı, ya da ben öyle düşünüyorum.

Sohbetimiz Adnan Daylan’ ın hac ziyareti sonrasına kaldığı için Adnan Bey sohbete hurma ziyafeti ve zemzem ikramı ile başladı.

İlk sorumuz, Bolu Dağı tünelinin açılacak olması sebebi ile projeye Bolu Dağında irili ufaklı restoran sahiplerinin mağduriyetleri nedeni ile başlanılmasına karşın karşımıza devasa bir AVM çıkmasını Adnan Beyin nasıl izah edeceği üstüne oldu.

Özge Elçi: Highway AVM nin bu kadar büyük bir proje olacağı öngörülmüş müydü?

Adnan Daylan: Bolu Dağı AŞ’nin ilk kuruluş amacı, tünelin açılması nedeniyle işyerleri kapanmak durumunda kalacak esnafın mağduriyetini önlemek için otoban üzerinde restoranlar açmaktı. Dolayısıyla düşünülen proje bu kadar büyük bir proje değildi ve bizlerin beklentisi bu alanın bölge esnafına tahsis edilmesi idi. Yapılan görüşmelerde tahsisin söz konusu olamayacağını, böyle bir yeri alabilmemiz için Karayollarının açacağı ihaleyi kazanmaktan başka çaremiz olmadığını gördük. Açılan ihalenin şartları ise 29. Yılsonunda devretmek ve en az 20.000.000.- TL lik yatırım yapmak şeklinde belirlenmişti. Bu ihaleyi alabilmemiz ve Metro, Ulusoy, Varan ve Makyol gibi firmaları geçebilmemiz için büyük bir proje ve yatırım yapmamız gerekiyordu. Dolayısıyla baştaki düşünceden farklı bir noktaya gelindi.

Özge Elçi: Yine iddialara göre Bolu Dağı A.Ş.’nin karayollarının ilgili arazisini aldığı ihale de piyasada çok konuşuldu. İhale nasıl gerçekleşti,

İhale süreci nasıl gelişti?

Adnan Daylan : 2008 yılı sonunda Karayolları Genel Müdürlüğü’nce açılan ihale Ankara’da gerçekleşmiştir. İhaleye 14 firma müracaat etti, 5 firma ihaleye katılma yeterliliği aldı. Bu ihaleye Metro Turizm, Ulusoy Turizm, Varan Turizm, Makyol şirketleriyle beraber şirketimiz de katılmıştır. İhale konusu, otoyol üzerindeki araziye 29 yıllığına yap-işlet-devret modeli ile en büyük proje ve yatırımı yapacak ve Karayollarına en yüksek kira ödemesini yapacak firmaya verilmesi idi. Bolu Dağı A.Ş. olarak bizler ihalede en büyük yatırımı teklif ettiğimiz için ihale bizde kaldı. Dolayısıyla başta sadece sınırlı sayıda lokanta projesi çizip teklif verseydik ihale bizde kalmayacaktı.

Özge Elçi: Bu bağlamda Bolu Dağında turistik tesisler işleten restoran sahiplerinin mevcut sermaye yapısının üstüne çıkan Highway yatırımı ve Bolu Dağı A.Ş.’ nin ortaklık şekillenmesin de tabi ki değişiklik olmasını da beraberinde getirdi.

Şirket sermayesindeki nasıl değişlilikler meydana geldi?

Adnan Daylan : Esasında kamuoyunda konuşulduğu gibi sermayemiz hep artmamıştır. İhaleye girebilmemiz ve yeterlilik alabilmemiz için en az 10 milyon liralık sermayeye ihtiyaç vardı. Dolayısıyla sermayemiz 10 milyon lira olarak belirlendi. İhalenin bizde kalması durumunda Karayollarına teklif ettiğimiz 75 milyon liralık yatırımı tamamlamamız için yatırım tutarının en az 2/3 ünü nakit sermaye olarak ödememiz gerekiyordu. İhale bizde kalınca inşaatı tamamlayabilmemiz için 04.06.2010 tarihinde sermayemizi 54 milyon liraya çıkarttık.

2013 yılında ilave yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçları için sermayemizi 65 milyon lirayaçıkartmış isek de artan 11 milyon liralık kısmın yarısının ödeme vadesi henüz gelmemiştir. Şu anda ödenmiş sermayemiz 59 milyon beş yüz bin liradır.

Özge Elçi : Peki, ortaklık yapısındaki değişiklikler

Daylan: Şirketimiz kuruluşta 33 ortakla faaliyete başlamış olup, ihaleyi kazandıktan ve inşaatı bitirerek tesisi faaliyete geçirdikten sonra 7 kurucu ortağımız kendi hisselerini kendi istek ve arzuları ve ticari öngörüleri ile satmak istediler. Bununla ilgili bir takım görüşmeler yaptılar. Sonunda hisselerini ortağımız olanPolsan’a ‘Polis Bakım ve Yardım Sandığı” satmak istediklerini bildirdiler. Sonuç olarak Bolu esnafının hisse oranları fazla azalmasın düşüncesi ile Polsan’ ın dışındaki bazı ortaklar da bu hisselerin bir bölümünü satın aldı. Gönül isterdi ki şirketimizin kuruluşunda, ihale döneminde ve inşaat döneminde ciddi emeği geçen ortaklarımızla sonuna kadar devam edelim. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi kendi istek ve arzuları ile ve hisselerinikarlı bir şekilde satmak suretiyle bu yatırımdan ayrıldılar. Ayrıca bu 7 ortağımızdan ikisi Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı, biri Yönetim Kurulu üyesi ve ikisi de Denetim Kurulumuzda görevli idi. Bu ortaklarımız, şirketimizdeki görevlerinden de anlaşılacağı gibi bu projedeki bütün icraatlarda katkıları, kararlarda da imzaları vardı.

Bu güne kadar Bolu Dağı A.Ş. Yönetim Kurulunda oy çokluğu ile hiçbir karar alınmamış olup bütün kararlar oy birliği ile alınmıştır.

Özge Elçi: İlk ortakların ne kadarı ortaklık yapısının içinde devam ediyor?

Şirketimiz kuruluşta 33 ortakla işe başlamış olup, ayrılan 7 ortağımızdan sonra halen kuruluştaki 26 ortağımızla faaliyetimize devam etmekteyiz.

Özge Elçi: Değişim sermaye artımından sonra mı oldu?

Adnan Daylan: Hayır. Sermaye artırımı 2010 yılında yapılmış, ancak 7 ortağımız 2012 yılında ayrılmışlardır. Bu ortaklarımız ayrılmasından sonra sermayemiz 65 milyon liraya yükselmiş, buna rağmen yeni ortak ayrılması olmamıştır.

(Devam edecek)

26 Eki 2015 - 00:00 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.

10

[email protected] - hıghway sayesinde alışverişin tadına vardık. bolu için büyük bir nimet böyle bir işyerine destek verilmesi gerekirken baltalanması bolu için büyük kayıp. iyiki boludağı var kış günlerinde kapalı mekanda alışveriş yapabileceğim güvenli bir yer bu işletmeyi kuranlara çok teşekkürler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 00:00
09

[email protected] - bolu dagı highway bolunun gelmiş geçmiş en büyük yatırımı. bu yatırım sayesinde çok kardeşim ve arkadaşım iş sahibi oldu. onlardan Allah razı olsun . bu tür yatırımları desteklemeli ve yapanlarada teşekkür edip daha iyi ve daha büyük yatırımlar için köstek değil destek olunması lazım. vatandaş olarak bizler gezecek görecek eğlenecek ve çalışacak yerler yatırımlar istiyoruz. hıgway yönetimini bu yatırımından dolayı teşekkür eder yeni yatırımlarını bekleriz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 00:00
08

[email protected] - arkadaslar ıyıolan durumlarda vare kötü olan durumlarda bu alışveriş merkezi bolu efnafı için bolu esnafını kalkındırmak için açılan bir alışveriş merkezi olacaktı gün günü kovaladı iş saptı kişilerden bireylere geçti ve polis vakfınında araya girmesiyle herşey teraziye oturdu hayat güzel paralı mutlu parasız çalışmakta

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 00:00
06

[email protected] - Sıcak yaz günlerinde ve soğuk kış günlerinde rahatlıkla ailemiz , sevdiklerimiz ve dışardan gelen misafirlerimizle rahatlıkla alışveriş yapabileceğimiz , dinlenebileceğimiz ve eğlenebileceğimiz müthiş bir mekan olup ayrıca Bolu ili için bir çok işsize istihdam ortamı yaratan , ilimizin kalkınmasına destek sağlayan güler yüzlü samimi içten kurucu , yönetici ve çalışanlara sahip nezih bir ortam olmakla birlikte böyle bir yatırıma önayak olan kurucuların her zaman desteklenmesi ve sahip çıkılması gerek.Bu anlamda Bolu Dağı Highway A.Ş. kurucularını bütün içtenlikle tebrik ederek sonsuz saygı ve teşekkürlerimi sunuyorum..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 00:00
05

[email protected] - Higwayde vakit geçirmeyi seviyorum oğlumla en rahat alışveriş yaptıgım alışveriş merkezi iyime burayı kurmuşlar bazılarına ne zararı var anlamadım Bolu canlandı vakit geçirecek yer bulduk

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 00:00
04

[email protected] - Highway Avm Bolu için sadece bir alışveriş merkezi olmayıp, aynı zamanda büyükten küçüğe herkesin yaşına ve zevkine hitap eden bir eğlence merkezidir.Bu alışveriş merkezi inşaa edilene dek Bolu'da gerçek anlamda Avm denilebilecek bir yer mevcut değildi. Buranın kuruluşundan itibaren ise alışverişin adeta tek adresi burası oldu ve büyük bir insan kitlesine de iş imkânı tanıdı.yani ortada azımsanmaması gereken bir emek söz konusu.Bu tür yatırımlara herkes destek vermeli.Bu işletmeyi kuranlara ve bizlere bunca imkanı sağlayanlara emeklerinden dolayı sonsuz teşekkürler ...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 00:00
03

[email protected] - Mutlaka ifade edilmeli inanılmaz bir proje mimari yapısı çok özel. . ferah nezih ayrıca cevre illere de nefes aldiran , insanların ihtiyaçlarını cazip fiyatlarla sunan yaşam merkezi emeği geçenlere teşekkürler...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 00:00
02

[email protected] - HER ZAMAN DOĞRULAR KAZANIR EĞRİLER KAYBEDER İYİ VE AZİMLİ BİR ŞEKİLDE ALLAHU TEALANIN İZNİYLE KİMSEYE BOYUN EĞİLMEYECEK DAHA İYİ BİR BOLU İÇİN ELELE YOLA DEVAM

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 00:00
01

[email protected] - bolu dağı alışveriş merkezi çok güzel oldu oğlumun düğününü de orada yaptım 1500kişilik salon ile organizasyon ve yemekler çok güzeldi. emeği geçen başta adnan daylan olmak üzere herkese teşekkür ederim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 00:00