Sayıştay denetledi ve… Sayıştay Bolu Belediyesinin geçtiğimiz döneme ait cari hesaplarını inceledi.

Sayıştay denetledi ve… Sayıştay Bolu Belediyesinin geçtiğimiz döneme ait cari hesaplarını inceledi.

Sayıştay denetledi ve… Sayıştay Bolu Belediyesinin geçtiğimiz döneme ait cari hesaplarını inceledi.
Haber albümü için resme tıklayın

Sayıştay’ın Raporun da Bolu Belediyesi hesaplarında birçok eksik husus saptandı.

2012 hesap döneminde Bolu Belediyesinde Sayıştay denetçileri tarafından yapılan incelemelerde kanun, usul ve yönetmeliklere aykırı birçok husus tespit edildi.

2012 hesap döneminde Bolu Belediyesi’nde yapılan Sayıştay denetçilerinin yapmış olduğu rutin incelemelerde denetçiler eleştirilecek ve yaptırım uygulanacak birçok husus tespit ettiler.

Buna göre öncelikle 4857 sayılı iş kanununa tabii işçilerin kıdem yılları hesaplanarak bir fon hesabı altında bir araya getirilmediği ve idarenin bu hesapları yönetmeliklere uygun olarak tutmadığını saptadı. Bunun ilerleyen yıllarda işçiler açısından bazı hak kayıplarına sebep olabileceği ileri sürüldü

BAZI KALEMLERDE TAHSİLÂT ÇOK DÜŞÜK

Yine bazı kalemlerde tahsilât oranlarının çok düşük kaldığı tespit edilerek tahsilât oranları çok düşük kalan kalemlerden örnekler verildi.

Buna göre otobüs hat kira bedellerinde tahsilât oranı % 15, taşınır kira bedellerinde % 29, eğlence vergisinde tahsilât oranı % 3,2’lerde kalmış durumda. Çok düşük olarak tespit edilen bu kalemlerdeki tahsilât oranı akıllara “neden?” sorusunu da beraberinde getirmekte

Bir diğer husus ise belediyeye ait taşınmazlardan kiralama süresi biten kimi taşınmazların Belediye Encümenince karar alınarak kira sürelerinin uzatıldığı konusuna yer verilmiş.

BELEDİYE ENCÜMENİ USULSÜZ YETKİ KULLANMIŞ

Kira sözleşmeleri biten taşınmazlar ile ilgili yeniden kiralama uygulamasının fiilen Belediye Encümenine devri ise kanunlara aykırı.

Bu usulsüzlük te akıllara kira süresi biten bazı taşınmazların kiracılarına özel muamele mi yapılıyor sorusunu akla getirmekte

Önceki yıllara ait Sayıştay ilamları ile ilgili hiçbir tahsilât gerçekleştirilmediğini de saptayan raporun bu bölümü ise kesinleşen ilamların ve çıkarılan tazminlerin neden takip edilip ilgili hesaplara yatırılmadığı.

Bolu Belediyesinin 2012 yılı Sayıştay denetim raporlarında dikkati çeken hususların ve tespit edilen usulsüzlük ve eksikliklerin giderilip giderilmediği ise bilinmiyor.

İŞTE SAYIŞTAY 2012 DENETİM RAPORUNDAN İLGİLİ BÖLÜMLER

1) Bolu Belediyesi bünyesinde çalışan 4857 sayılı İş Kanununa tabi işçilerin kıdem yılları

esas alınarak İdare tarafından faaliyet dönemi ve sonraki dönemleri olmak üzere vadelerine göre ayrılarak ödenmesi öngörülen kıdem tazminatı tutarlarının “372 Kıdem Tazminatı

Karşılığı Hesabı” ve “472 Kıdem Tazminatı Karşılığı Hesabı’nda izlenmediği tespit edilmiştir.

2) Belediye gelirleri incelemesi sırasında tahakkuk kaydı yapılan bazı gelir kalemlerinin

Tahsilât oranlarının çok düşük kalarak, hesap yılı içerisinde büyük bir bölümünün tahsilâtının yapılmadığı anlaşılmıştır. Bu uygulama birçok gelir kaleminde görülmüştür. Örneğin; otobüs Hat kira bedelinde tahsilât oranı %15, taşınır kira gelirlerinde tahsilât oranı %29, eğlence vergisi tahsilâtı oranı %3,2 olarak gerçekleşmiştir.

3) Belediyenin mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan kira süresi dolan taşınmazların ihale edilmeden, sözleşme hükümleri çerçevesinde Belediye Encümenince TÜFE oranına endeksli olarak kira artışı yapılmak suretiyle kira sürelerinin uzatıldığı, bu surette belediye meclisinin taşınmazların üç yıldan fazla süreli kiralanmasına karar verme yetkisinin fiilen encümence kullanıldığı anlaşılmıştır

4) Bolu Belediyesi’nde yapılan inceleme sırasında, “140” hesap kodu incelemelerinde

Yıllardır tahsil edilmeyen kesinleşmiş Sayıştay İlamları olduğu görülmüştür.

05 May 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.

04

ç@mynet.com - yediniz bitirdiniz beelediyeyi doldurdunuz sebenli kıbrısçıklıyı ,babanızın çifliği sanki bu arada buşra sende yalakasın herhal..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Mayıs 00:00
03

[email protected] - Büşra şaşarım senin zihniyetine Anka belediye başkanından mı öğrendini bunlar C.H.P nin borcları C.H.P. içreatları muabbetini insanda biraz utanır olur C.H.P yi suclarken yenimi devraldınız belediyeyi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Mayıs 00:00
02

[email protected] - belediyede kimse işini ciddiye alıp doğruca yapmıyor kadınlar ve erkekler iş sırasında işini bırakıp sigara içmeye gidiyor bu nasıl bir iş disiplini ? Dursun yılmaz size katılıyorum işinin uzmanı insan yok orada.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Mayıs 00:00