Beğenilen şeylerin taklidi yapılır

Bolu çikolatası olarak bilinen, ama aslında fondon çikolatası olan bu Bolu'ya has lezzetin öyküsünü işin asıl ustası olan İmren Şekerlemeleri'nin sahi...

Beğenilen şeylerin taklidi yapılır
Haber albümü için resme tıklayın

Bolu çikolatası olarak bilinen, ama aslında fondon çikolatası olan bu Bolu'ya has lezzetin öyküsünü işin asıl ustası olan İmren Şekerlemeleri'nin sahibi Melahat Kesim'den dinledik.

RÖPORTAJ: AYŞEGÜL TOPCU

MELAHAT KESİM: 1943 yılında Gerede'de doğdum. Görücü usulü ile Arif Beyle evlendim. Kalabalık bir eve gelin oldum. Arif beyle kırk dört yıl evli kaldım, çok güzel bir evlilik yaşadık. Evlendiğimde yaşım küçüktü. Akrabalarımdan da isteyenler oldu, annem illa bura olacak dedi. İyi ki de evlenmişim, eş olarak Arif Bey çok iyi insandı. Beni hiç kırmadı, çok kıymet veren bir insandı. Kaynım İsmail Kesim ve Arif Bey şeker ve kolonya olarak dükkânları ayırdılar. Kolonyayı onlar veriyor bize, biz de onlara şeker veriyoruz. Bu hala böyle devam ediyor. Bolu çikolatası deniyor ama bu fondon çikolatası, mabel çikolata ile yapıyoruz.

Arkadaşım Emel'i, Bursa'ya yolcu ederken, 'Dönerken kestane şekeri getirmeyi unutma' diye tembih ettim. Bu aslında Bursa'ya giderken yolcu ettiklerimize yönelttiğimiz klasik bir cümledir. Bursa'dan ya kestane şekeri alırız ya da havlu. Balıkesir'den beyaz zambak kolonyası, Urfa'dan isot, Van'dan otlu peynir, Ordu'dan fındık. Bolu'ya ziyaret edenler ise dönüşte sevdiklerine eskiden beri fındık şekeri alırlar. Çam, Abant nilüferi, dağ çiçeği, Bolu geceleri kolonyası alırlardı. Son zamanlarda ise Bolu'nun öne çıkan ürünü “Bolu Çikolatası”. Bugün büyük küçük üreticiler, pastaneler Bolu çikolatasına firmalarının ismini vererek üretim yapıyorlar. Artık Bolu'da gurbete gidenlerin bavullarında mutlaka bir Bolu çikolatası var. İşte Bolu çikolatasını yıllardan bu yana üreten, bunun yanı sıra fındık şekeri ve kolonyada bir asrı geçkin bir mazileri olan Kesim ailesinin İmren Şekerlemelerinin bugünkü kuşağının temsilcileri ile görüştüm. Bolu Çikolatasının aslında “Fondon çikolatası“ olduğunu, fındık şekerinin üretiminin neden azaldığını ve meşhur İmren kurabiyelerinin, ekler pastanın hikâyelerini Melahat Kesim'den öğrendik.

Pastaları eskiden özel günlerde çıkarırdınız!

Arif Bey ölmeden dükkânları ayırdıktan sonra, kaynımla pastaları sürekli olarak üretmeye başladık. Bayramlarda kaymak şekeri yapıyoruz. Kaymak şekeri fazla durmadığı için her zaman yapmıyoruz.

İşi siz nasıl öğrendiniz?

Arif Bey parkinson hastasıydı, beni beş yıl önce işin içine soktu. İstanbul'a gittik, toptancıların yerlerini bana gösterdi.

Dükkân da size özgü neler üretiyorsunuz?

Ezme, Fındık Şekeri, Ekler Pasta, Ev Kurabiyesi, Simit Kurabiye, Prenses Pasta, Fondon Bolu Çikolatası üretiyoruz.

Bolu Çikolatasını diğerlerinden ayıran başlıca özellik nedir?

Pastanelerin ürettiği gibi bizim çikolatamız fabrikasyon değil. Biz saf çikolata kullanıyoruz geleneksel tarzda nasıl büyüklerimiz yaptıysa,aynı titizlikle hiçbir malzemeden çalmadan, aynı kalitede üretim yapmaya devam ediyoruz. Bu yılların verdiği güveni başka türlü koruyamayız. En ufak bir hatamız, yılların güvenini alıp götürür.

Seri üretime neden geçmediniz butik çalışıyorsunuz?

Biz özel günler harici pasta yapmaya başladığımızda makine ile seri üretim yapma planımız vardı. Mabel fabrikası ile çalışıyoruz, oradan bize yöneticiler geldi. “Aynı tadı seri üretimde tutturamazsınız” dediler. Bu yüzden el üretime devam ediyoruz. Butik olarak çalışıyoruz. Bolu Çikolatasını elle, sadece bitter çikolatadan yapıyoruz. Çikolatanın içersine sadece kakao yağı koyuyoruz bitkisel margarin veya başka koruyucu maddeler koymuyoruz. Bu isimi taşımak bizim üzerimizde büyük bir sorumluluk.

Taklidi çok Bolu çikolatasının.

Bu işe başlayanlar rahmetli dedelerimiz Seyit Ali Kesim ve Osman Kesim. Onlar bu işin piri diyebiliriz. Bu çikolata da ilk kez amcamız İsmail Kesim tarafından imal edildi. İsmail Kesim'e ise bildiği her şeyi Mahir Usta diye bilinen ve Osmanlı Sarayından olan kişinin öğrettiğini biliyoruz. Bu çikolata önce sadece bayramlarda yapılıyordu. Fındıklı da değildi. Fıstıklı, Antep Fıstıklı, Bademli çeşitleri de yapılmaktaydı. Hatta biz şu an yeni lokumlu da yapıyoruz. Fındıklıyı müşteriler daha çok tercih ediyor.

Bolu Çikolatası ismini siz mi koydunuz?

Bu çikolataya 'Bolu Çikolatası' ismini biz koymadık. İnsanlar bu ismi kendileri yakıştırdı. Aslında fondon çikolatadır. Bizim kutularımızda halen fondon çikolata olarak yazmaktadır.

Bolu'daki bazı pastaneler şu an bu çikolata yapımına girdiler

Yapılan her güzel şey bizim için gurur kaynağı, onlar sanayici biz şu yönden de mutluyuz. Beğenilen şeyler taklit edilir. Önemli olan burada taklitlerin doğru şekilde yapılması gerekiyor. Biz bu çikolatayı hala butik şekilde yani fabrikada değil kendimiz imal ediyoruz. El yapımı çikolatadır bizim ürettiğimiz, her biri tek tek fondon çatalları ile işlenerek imal ediliyor. Ustalık gerektiren bir iştir.

Diğer çikolatalar nasıl üretiliyor?

Pastanelerin ürettiği çikolata makine ile üretiliyor. Makine ile aynı kıvamı ve kaliteyi tutturmak imkânsız. Doğal olarak onlarınkinden bizimki çok farklı. Bize çok söylediler neden bu çikolataya sahip çıkmıyorsunuz, bunu siz üretiyordunuz diye biz yapılan her şeyin bizim için gurur kaynağı olduğunu söyledik. Beğenilen şeylerin taklidi yapılır. Biz bu çikolatamızı babamızın vasiyeti üzerine kimseye vermeyi düşünmüyoruz. Şartlarımız el verdiği sürece bu şekilde üretimimize devam edeceğiz. Bizim için önemli olan şey kalite ve güvendir. Müşterimizin güvenini kaybedersek, her şeyimizi kaybetmiş sayılırız. Biz seksen yıl önce nasıl yapıyorsak, şimdi de aynı şekilde yapıyoruz. Yıllar önceki lezzeti bugün de hiçbir değişikliğe uğramadan burada bulabiliyor müşterilerimiz.

Usta yetiştirdiniz mi?

Bolu'nun tüm şekercileri burada yetişti diyebiliriz. Çok fazla usta yetişti burada, bizim dükkân okul gibiydi. Bolu'da şekercilikle uğraşan herkesin yolu buradan geçmiştir. Bizim için bu gurur verici küçük çapta bir yer ama tüm Türkiye'ye hitap eder duruma geldi.

Bu çikolatanın imalatına giren pastaneler sizinle irtibata geçtiler mi?

Bu konuda hiçbir şekilde bizimle irtibat kurmadılar. Biz bundan rahatsızlık duymuyoruz. Bunun bir kez daha altını çizmek istiyorum. Biz Boluluyuz, Bolu'nun adının duyulması bizim için çok önemli. Hatta pastanelerde ilk yapılmaya başladığı zaman rahmetli babam şöyle bir şey demişti: “Bunu gelsinler en iyi şekilde öğretelim. Yapacaklarsa adam gibi yapılsın.”

Biz de karşılığında bir şey istemeden, bu çikolatanın en güzel şekilde yapılmasına yardımcı olmaya hazırdık. Ancak kimse bu işin ustası biz olmamıza rağmen ve bizim ürettiğimiz bir çikolata olmasına rağmen, gelip de bizimle irtibat kurmadılar. Doğal olarak şu an onların ürettikleri ile bizim orijinal çikolatamız çok farklı, aynı kaliteyi de hiçbir zaman tutturabileceklerini zannetmiyorum. Zaten en başta yapılma tekniği farklı üstelik biz saf çikolata kullanıyoruz. Bizim bütün ürünlerimizde saf çikolatanın kullanıldığı tescillendi. 'Bu çikolatayı onlara kaptırdınız' diyenlere biz' hayır kaptırmadık, onlar farklı yapıyor 'diyoruz. Biz eğer bunun kaygısında olsaydık, bir an önce harekete geçer, üretimi arttırırdık.

Hacı Seyid Ali Kesim oğulları İsmail ve Arif Kesim. S. Ali Kesim'in fındık şekeri imalatına Abant Nilüferi çam kolonyası gibi yeni ürünler de ekleyerek Bolu'ya yeni kokular armağan etmişler. İsmail Kesim ve Arif Kesim'in vefatından sonra ise kolonya imalatını İsmail Kesim'in varisleri sürdürüyor. Şeker, ekler pasta, fondon çikolata üretimi ise Arif Kesim'in eşi Melahat Kesim'de kalmış. Melahat Kesim ise kızı Meral Gerede ile beraber Kesim ailesinin geleceğini sürdürmekteler

Bu uzun yolculuk Hacı Seyid Ali Kesim'le başlamış Hacı Ali Seyid Bolu'da şimdi istimlâk edilen Baykan bayırı denilen büyük caminin önündeki caddede işe başlamış. Cadde dediysek bir arabanın zorlanarak geçtiği, zemini taş döşeli büyükçe bir sokak diyebilirsiniz. Önceleri halı kilimden tutun, bavula, tekel maddelerine, şeker ve lokuma kadar her şeyin satıldığı bir ticarethane imiş. Hacı Seyid Ali Kesim ilerleyen yıllarda şeker ve kolonya üzerine ihtisaslaşmaya başlamış. Önce Bolu'nun endemik ürünü olan dağ fındığını kızgın şeker şerbeti ile buluşturmuş, leblebi şekerinin bir başka türlüsü ama çok daha lezzetlisi fındık şekeri çıkmış ortaya. Bolu'nun endemik ürünü dağ fındığı o zamanlar Bolu'nun Sazaiçi Köylerinde, Mudurnu'nun Güneyfelakettin köyünde çokça bulunur ve köylüler kendi ihtiyaçlarının dışındaki fındığı ise getirir, Hacı Seyid Ali Kesim'e satarlarmış.Yaş fındıklar teslim alınır, bedeli köylüye peşin ödenir, özenle kurutulup kavrulduktan sonra şekere batırılıp çıkarılır.Müşterinin beğenisine sunarlarmış bu fındık şekeri geleneğini.Hacı Seyid Ali Mahdumları daha da büyüttükleri dükkanlarının üçüncü katını imalathaneye dönüştürerek, tabiri caizse seri üretime hazırlamışlar.

Böylelikle köylünün doğadan şimdiki mantar toplama işi gibi gerçekleştirdikleri ürün ticari değer kazanmış. Hem de Bolu sadece kendi memleketinde yetişen dağfındığı ile ülke çapında üne kavuşmuş. Şimdi neden fındık şekeri üretimi azaldı diye Arif Kesim'in eşi İmren Şekerlemelerinin üçüncü kuşağı diyebileceğimiz temsilcisi Melahat Kesim bir ara durakladıktan sonra ise düşündürücü cümleler kuruyor: “Güney köyünden artık fındık gelmiyor. Duyduğuma göre o güzelim fındık ağaçlarını kümeslerde yakacak olarak kullanmışlar.” Biraz doğu tarafını göstererek “Karşı köylerden geliyor, onda da yetersizlikler var. Seri üretim çok azaldı. Fındık şekeri üreten hemen hemen bizden başka yok gibi” diyor. E tabi sunumu azalan bir ürünün talebi de yetersiz oluyor.100-200 yıllık endemik fındık ağaçlarını tavuk kümeslerinde yakacak olarak kullanan insanlara da söylenecek tek kelime pes oluyor.

İmren müessesinin ma-zisi bir asra dayanıyor. Çok iddialı markaların 5–10 yılda silinip gittiği ekonomik krizleri hiç bitmeyen ülkemizde, bir müesseseyi bozmadan yüz yıl yaşatabilmek, kuşaklar arası bağlantıyı kurabilmek müthiş bir başarı öyküsü20 Tem 2010 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.