Yağmur altında 1 Mayıs coşkusu

Yağmur altında 1 Mayıs coşkusu

Yağmur altında 1 Mayıs coşkusu
Haber albümü için resme tıklayın

1 Mayıs İşçi Bayramı, Bolu'da büyük bir coşkuyla kutlandı. Türk-İş ve Kamu-Sen'e bağlı sendikalar, Bankalar Meydanı'nda toplandı. Yağan yağmura aldırış etmeyen yüzlerce işçi, Kent Meydanı'na kadar yürüdü.

1 Mayıs kutlamalarının açılışını Türk Metal-Sen, Yol-İş, Belediye-İş, Tarım Orman-İş, Kamu-Sen, İşçi Partisi, Cumhuriyet Kadınları Derneği yaptı. 09:30'da Bankalar Meydanı'nda toplanan yüzlerce işçi ve memur, yağan yağmura aldırmadan Kent Meydanı'na kadar yürüdüler. Kent Meydanı'ndaki program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. İşçi ve emekçiler adına konuşma yapan Türk-İş Bolu Temsilcisi ve Türk Metal-Sen Bolu Şube Başkanı Özgür Elçi şunları ifade etti;
“Bugün işçilerin uluslararası düzeyde mücadele, dayanışma ve birlikte hareket etme kararlılığı gösterdiği gün olarak kullanılıyor. Bugün tüm dünyada emekçiler, emeğin uğradığı haksızlıklara karşı hep birlikte sesini yükseltiyor. Ülkesi, ulusu, ırkı siyasal görüşü, dini, mezhebi, dili, cinsiyeti, yaşı mesleği, ne olursa olsun, yurdumuzda ve dünyanın dört bir yanında emekçiler bir araya gelip taleplerini haykırıyor.

“Ekmek, barış, özgürlük için bir araya geldik”
Siyasal ve ekonomik demokrasi yoluyla özgürlük için bir araya geldik. Adalet temeline dayalı toplumsal barış için bir araya geldik. Çoğulcu, özgürlükçü demokratik düzenin tüm kural ve kurumlarıyla ülkede egemen olması için bir araya geldik. Yine alanlardayız.
Yine dünyaya ve ülkemize eşitliği, barışı, kardeşliği, özgürlüğü çağırıyoruz. Emeğin çıkarının savaşta değil, barışta olduğunu biliyor, savaştan yana hiçbir politikaya onay vermeyeceğimizi haykırıyoruz. Biz daha çok demokrasiyi herkes için istiyoruz, çünkü bunu hak ediyoruz. Bugün 1 Mayıs 2014. Dün, tüm dünyada emekçiler, kölelik koşullarında çalışmaya karşı çıkarken, 8 saatlik çalışma uğruna canlarını verirken, bugün, hala birçok ülkede, benzeri çalışma koşullarının var olmasını kabul etmiyoruz.
Ülkemizdeki güvencesiz çalışma biçimlerine, adaletsizliklere, işsizliğe, yoksulluğa karşı çıkıyoruz.
Sağlık ve eğitim, sosyal güvenlik hizmetlerinin paralı hale getirilmesine, sosyal devletin gün geçtikçe budanmasına karşı çıkıyoruz.
Bugün ülkemizde emek karşıtı yaklaşımlarla kıdem tazminatımıza göz dikiliyor: asgari ücret düşük tutuluyor; esnek ve kuralsız çalışma biçimleri egemen kılınmak isteniyor; taşeron işçiliğini yaygınlaştırma, işçiyi büro aracılığıyla kiralama planları yapılıyor; örgütlenen işçiler işten atılıyor; iş kazası adı verilen cinayetler durmak bilmiyor; özelleştirme adı altında talan sürdürülüyor; çocuklarımızın geleceği karartılmak isteniyor.
Şimdiye kadar uygulanan ekonomik ve sosyal politikalarla, işçiler, kamu emekçileri, emekliler, köylüler, esnaf yani iktisaden güçsüz geniş halk kesimleri bedel ödemek durumunda bırakılıyor.

“Artık bu gidişe dur diyoruz”
Biz insana yakışır koşullarda çalışmak ve yaşamak istiyoruz. Biz sosyal adalet, eşitlik ve refah istiyoruz. Tüm çalışanlar için insan onuruna yaraşır yaşama koşulları ve sendikal haklar istiyoruz. Alanlardan yankılanan bu sesimiz iyi anlaşılmalıdır. Emekçilerin hak ve özgürlük taleplerine kulak verilmelidir. Emek karşıtı politikaların ekonomik refah ve toplumsal barış getirmeyeceği bilinmelidir. 1 Mayıs'ta alanlardan bir kez daha sesleniyoruz
Toplumsal barış ve huzurun sağlanması demokratikleşme ile mümkündür. Özgürlükçü ve çoğulcu bir demokrasi için gerekli adımlar ivedilikle atılmalı, uzlaşma, hoşgörü ve bir arada yaşama kültürünün geliştirilmesi için çaba gösterilmelidir.

“Taşeronlaşma engellenmeli”
Anayasa, katılımcı demokrasinin tüm kurum ve kurallarının sağlıklı işleyeceği bir yapıya kavuşturulmalıdır.
Emekçilerin çıkarları savaşta değil barıştadır. Atatürk'ün ''Yurtta Sulh, Cihanda Sulh'' ilkesi rehber edilmelidir.
Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tüm kurumları hukuk devleti anlayışıyla hareket etmelidir. Basın, düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki kısıtlamalar kaldırılmalıdır.
''İnsan onuruna yaraşır iş'' herkesi hakkıdır. İstihdamın korunması, geliştirilmesi ve işsizliğin önlenmesi temel yaklaşım olmalıdır.
Taşeronlaşma engellenmeli, asıl işin taşeronlara yaptırılması uygulamasından ve bu uygulamanın yasalaştırılması girişimlerinden vazgeçilmelidir. Taşeron çalıştırmayla ilgili yargı kararları uygulanmalıdır.
Yıllardır geçici işçi statüsünde istihdam edilenler sürekli işçi kadrosuna alınmalıdır.
Cinayet haline gelen iş kazaları önlenmeli, iş sağlığı ve güvenliği önlemleri artırılmalı, gerekli denetim yapılmalıdır.

“Kıdem tazminatı tartışmasız hakkımızdır”
Haksız işten çıkarmalar önlenmeli, iş güvencesi, işe iadeyi sağlayacak biçimde yeniden ve öncelikle düzenlenmelidir. Kayıt dışı ekonomi, kayıt altına alınmalıdır.
Kıdem tazminatı işçiler bakımından vazgeçilmez ve tartışılmaz bir hak olarak kabul edilmelidir. Buna el uzatılması, ortadan kaldırılması ya da daraltılması yönündeki talepler gündeme dahi getirilmemelidir. Asgari ücret insan onuruna yakışır bir biçimde ulusal düzeyde belirlenmelidir.
Esnek ve kuralsız çalışma biçimlerini yaygınlaştırma girişimlerine son verilmelidir. Vergi adaletsizliği giderilmelidir. Doğal yaşam korunmalı, ekolojik çevre tahribatına son verilmeli, genetiği değiştirilmiş GDO'lu ürünlerin tüketilmesi önlenmelidir. Engellilerin toplumsal yaşama eşit bireyler olarak katılması sağlanmalıdır.

Tansel işçilerine destek
Öğrenim kurumları, demokratik yapının ve bilgi toplumunun gerektirdiği nitelikle özgür bireylerin yetiştiği, istihdam edilebilirliği destekleyen yapıda olmalıdır. İnsan odaklı ekonomik ve sosyal politikalar uygulanmalıdır. İşçiler sendikalı oldukları için işverenler tarafından işten çıkarılmamalı, memurlar sendika değiştirmek için siyasi baskıya maruz kalmamalıdırlar.
İşçiler, kamu emekçileri, esnaf, emekliler, işsizler, yoksullar, kadınlar, gençler, öğrenciler, güzel yurdumuzun emek ve demokrasi sevdalıları 1 Mayıs birlik, mücadele ve dayanışma günü tüm emekçilere kutlu olsun.”

“İşçisin sen işçi kal” söylendi
İşçiler, sık sık “İşçiyiz haklıyız, söke söke alırız” sloganı attılar.
Kortejde bulunan küçük çocukların ellerinde ise geçtiğimiz yıl sendikalaştıkları için işten çıkarılan Tansel işçilerine destek pankartları dikkatlerden kaçmadı.
Kortejin en başında ise Mustafa Kemal Atatürk'ün resminin bulunduğu ve Andımız'ın yazılı olduğu bir pankart yer aldı.
Konuşmaların ardından işçiler oyun havaları eşliğinde oynayarak günlerini kutladılar. Bir bağlama sanatçısı ise Cem karaca'nın “İşçisin sen işçi kal” şarkısını söyledi.


02 May 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.

01

[email protected] - Öncelikle güzel haberiniz için sizi tebrik ederiz. Ancak, Bolu'da AKP'nin yeni bir trol gazetecisine de bir iki sözümüz var. Adam 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı bırakmış meydanda kaç CHP'li var onun peşine düşmüş. Bu da yetmemiş bu yıl 1 Mayıs İşçi Bayramı'na katılmayan CHP'lilerin geçtiğimiz yıl çekilen fotoğrafını koyarak, işi seçim bitti, iş bittiye getirmiş. Gelenlere de kendisince yorum yapmış, "Allah'ın selamını bile vermediler" diye. La dayısının başkanın yeni yalaması olmak isteyebilirsin, kendini bir yere memur olarak kapattırmak isteyebilirsin, belediyenin basın yayın müdürlüğünde görev almak isteyebilirsin, patronunun borazanı da olabilirsin, abiciklerin sana ne kadar güzel gazetecilik! yapıtğını da söyleyebilir, ha bunlar yalansa eğer demek oluyor ki CHP'li birisi üzerinde kötü bir yara bırakmış. Gazeteci gibi davran dayısının gazeteci. Diplomalı trol olma, gazeteci ol, adam ol la.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Mayıs 00:00