Güven veren bir isim - II

Kendisiyle yaptığımız röportajımızda biraz daha yakından tanıma fırsatı bulduğumuz Doç. Dr. Fatih Demircioğlu’nun paylaşımcı ve bütünleştirici yönü öne çıkıyor. Demircioğlu yeni dönem için iddialı vaatlerde bulundu.

Bolu-Düzce Tabipler Odasında yapılan olağan genel kurulda “Önce Hekim” listesiyle seçime giren ve çoğunlukla listelerinde bulunan hekimlerin kazandığı Doç. Dr. Fatih Demircioğlu ile yaptığımız röportajımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Röportajımızın bu bölümünde Tabipler Odasının yeni dönemi için sıraladığı vaatlerini dinleyeceğimiz Doç. Dr. Fatih Demircioğlu, “Bizler ‘halkımızın ne kadar çok hasta olup doktora başvuru yaptığı’ ile övünülmesinden ziyade, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi koruyucu hekimlik hizmetlerinin öncelendiği, sağlıklı ve nitelikli yaşayacağı bir ortamın oluşturulmasının daha doğru olduğuna inanıyoruz” ifadelerinde bulunuyor. Bu amaç için çalışmalarını sürdüreceklerini kaydeden Demircioğlu, vaatlerini şu şekilde sıraladı;

Tabip odası yönetim kurulu olarak yapmayı düşündüğünüz şeyler ve vaatleriniz nelerdi?

Bizler “halkımızın ne kadar çok hasta olup doktora başvuru yaptığı” ile övünülmesinden ziyade, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi koruyucu hekimlik hizmetlerinin öncelendiği, sağlıklı ve nitelikli yaşayacağı bir ortamın oluşturulmasının daha doğru olduğuna inanıyoruz. Bu amaç için çalışmalarımızı sürdüreceğimizi açıklamak istiyoruz. Tüm hekimlerimiz ile yaptığımız görüşmelerde bazı sorunların ön plana çıktığını gördük. Aile hekimliği, kamu hastaneleri, üniversite, özel sektör, idari birimler fark etmez tüm hekimlere ulaşmak, onların sorunlarına lokalde çözüm üretmeye çalışmak en önemli hedefimizdir. Bu amaçla vaatlerimizi özetlemeye çalışırsak:

- Hekimlere uygulanan “şiddet” ile mücadele edip, gerekli hukuki desteği sağlayacak, şiddeti uygulayanların ceza alması için sonuna kadar takipçisi olacağız.

- Hekimleri ilgilendiren her platformda hekimlerin haklarını koruyacağız.

- Aile hekimlerine verilmiş kazanılmış hakların geriye alınmasına, çalışma şartlarının ve ekonomik durumlarının gerisin geriye gitmesine karşı olacağız.

- Hekimlerin elinden alınan muayenehane hekimliğinin önündeki engellerin kaldırılmasının, gerekirse sosyal güvenlik kurumu ile anlaşmalı yapılmasının sağlanması için mücadele edeceğiz.

- Üniversite hastanelerinde olan mesai dışı çalışma şartlarının eğitim-araştırma hastanesi ve devlet hastanesinde de oluşturulması için çalışacağız.

- Avrupa’daki meslektaşlarından 3 kat fazla çalışıp 3 de 1 ücret alan hekimlerimizin ekonomik ve sosyal imkânlarının iyileştirilmesine çalışacağız.

- Hekimliğin kişi ve kamu yararına uygulanıp geliştirmesi için kamu kuruluşları ile meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışmalar yapacağız.

- Tabip Odamızı, kanunun kendisine verdiği görev ile lider ve etkin bir sivil toplum kuruluşu haline getireceğiz.

- En büyük mücadele ve çalışma sahalarımızdan biri de maalesef zayıflamış olan, hekimler ile Tabip Odaları arasındaki bağı kuvvetlendirmeye çalışmak olacaktır. Geçmişte ve halen Türk Tabipler Merkez Konseyine hâkim olan yapının yıllardır yürüttüğü sağlık politikaları, söylemler ve aktiviteler, maalesef, bu ülkenin hekimlerini temsil etmemektedir. Uygulamaya çalıştıkları politikalar hekimler ile tabip odaları arasındaki bağı koparmaktadır. Türk hekimlerinin görüşlerini temsil etmeyen bu yapıyla mücadele edip, hekimler ile tabip odaları arasındaki bağı yeniden güçlendirmeye çalışacağız.

- Bolu-Düzce Tabip Odası olarak hekimlerin çalışma ortamları, ekonomik-sosyal haklarının iyileştirilmesi, şiddetten uzak bir çalışma ortamının sağlanması, sağlıkta mal-praktis (kötü uygulama) yasasında hekimleri koruyucu düzenlemelerin yapılması için mücadele edeceğiz.

- Türk Tabipleri Birliğini gerçekten Türk Hekimlerini temsil eder hale getireceğiz.

(Devam edecek…)

01 May 2016 - 13:46 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.