Ercoşkun’dan çiftçiye müjde Zararları Bakanlık karşılayacak

Ercoşkun’dan çiftçiye müjde Zararları Bakanlık karşılayacak

Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Ak Parti’nin Afyon’da yapılan toplantısında ön plana çıkan konuları değerlendirdi. Bolu’da geçtiğimiz ay yapılan tarım çalıştayında Bolu için çıkan olumlu kararlara değinen Ercoşkun, patates hastalığından dolayı 10 yıldır zararı olan çiftçilerin zararının Bakanlık tarafından karşılanacağı müjdesini verdi.

Geçtiğimiz günlerde Bolu’da tüm Tarım Bakanlığı yetkililerinin katıldığı tarım çalıştayına değinen Ercoşkun, “Çalıştaydaki kararları ben çok önemsiyorum. Bu çalıştayın farkı vardı. Bolu’da tarım ve hayvancılıkla ilgili ne kadar söz söyleyecek kurum, kuruluş, STK varsa bir tarafa geçtiler. Diğer taraftan da Bakanlık genel müdürleri ve müsteşarları diğer tarafa geçti. Çalıştay sonunda da 79 tane sorun ve talep ifade edildi. Soruların direkt muhatapları da neler yapabileceklerini cevap olarak verdiler. Ayrıca tüm sorunların bir yılda çözümlenebilmesi için de 1 yıllık eylem planı yapıladı. Örneğin Mudurnu Taşkesti beldesini ilgilendiren fındık desteklemesinden, bu bölgede faydalanamayan çiftçilerimizin bu desteklerden faydalanması için karar bu toplantıda verildi. Bu çok önemli bir meseleydi. Hemen yanında Dokurcun’un faydalandığı ama bizim çiftçilerimizin faydalanamadığı fındık desteklemesi kararı alındı” diye konuştu.

Zararı Bakanlık karşılayacak

Dörtdivan’daki patates problemine değinen Milletvekili Ercoşkun, “Dörtdivan’da çok geniş tarım arazilerimiz var. Ama bu tarım arazilerinde bir patates hastalığı söz konusu. Bu patates hastalığından dolayı 10 yıldır alanlar ekime kapalı. Orda bu sorunun devam ettiğini dile getirdik. Çalıştaydan çıkan karar sonucu alanları ekememekten dolayı vatandaşımızın uğradığı zararı Bakanlık karşılayacak. Bu çok önemli bir adım. Çiftçimiz 10 yıldır bu toprağı ekemedikleri için gelir elde edemiyorlardı. Şimdi toprağını ekemediği için Tarım Bakanlığı çiftçimize bir bedel ödeyecek. Belki tüm geliri sağlamayacak ama nefes almasını sağlayacak bir karardır” şeklinde konuştu.

En verimli çalıştay

Ercoşkun, açıklamasının devamında beyaz et sektörü için gelişmiş bir laboratuar için karar alındığını da sözlerine ekleyerek “Diğer taraftan beyaz et sektöründe bazı ürünlerle ilgili tahlillerin Ankara’da gerçekleştirdiğini; ama bunun Bolu’da yapılmasının sektör için önemli olacağını belirttik. Bolu’da zaten bir laboratuarımız var. Ama bunun daha geniş yetkilerle oluşması ve tahlilleri yapabilir seviyeye gelmesi beyaz et sektörü için önemliydi. Bunun da kararı alındı. Bu çalıştayın en etkili, en verimli çalıştay olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu eylem planının bakanlıktan imzadan çıktıktan sonra yine basın vasıtasıyla Bolulu vatandaşlarımıza tarım ve hayvancılıkla ilgili paylaşacağız” dedi.

Tarım arazilerinin bölünmesi

Toplantıdaki en önemli gündem maddelerinden birinin de Bolu’daki tarım arazilerinin büyüklüğü olduğunu ifade eden Ercoşkun, “Özellikle Bolu merkezdeki tarım arazilerinin büyüklüğü bir buçuk dekara kadar düştü. Bu neyi sağlıyor? Miras hukukunda gelen bir dezavantajla araziler intikal ettikçe çocuklar arasında bölünüyor. Bölündükçe de verim ortadan kalkıyor. Bu Türkiye’nin meselesidir. Geçtiğimiz hafta bütün partililerin destek verdiği bir kanuni düzenleme ile bundan öncekilere dokunmuyoruz. Ama bundan sonra tarım arazilerinin bölgelere göre belirlenen büyüklüklerden aşağı düşmesi halinde yasaklayan, aynı Avrupa’daki gibi Türkiye’de tarım arazilerinin bölünmesi olayı kalktı. Burada bir milat konması lazım. Bundan önce gerçekleşen miras hukukuyla intikal eden arazilere bu uygulanmayacak. Ama bundan sonra tarım arazilerinin bölünmesi bu şekilde engellenecek” diye konuştu.

Yayla yıkımlarını değerlendirdi

Bolu’da geçtiğimiz hafta yaylalarda başlayan kaçak yapıların yıkımına da değinen Milletvekili Ali Ercoşkun, “Yayların kullanım amacı dışında kullanılmasına bizler de her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi karşıyız. Maksadını aşan kullanımların kanunlar çerçevesinde cezalandırılması, yıkım olayı doğrudur. Ama diğer taraftan yaylalarda bütün evler yıkılacak demek değildir bu. Hayvancılık yapacak insanlar sadece yaylacılık yapacak demek de değildir. Çünkü gelmiş olduğumuz noktada köylerde yaşayan insanların da büyük kısmı hayvancılıkla uğraşmıyor. Ama bir yayla kültürü vardır. Bu geçmişten, atadan, dededen gelen bu kültürün devam etmesi gerekir. Ama belli kurallarla devam etmesi lazım. Biz bununla ilgili bu dönem bir kanun çalışması yaptık. Yani TBMM’de yaylaların nasıl kullanılacağı, kimler tarafından kullanılacağı noktasında bir kanuni düzenleme yaptık. Kanunlarla ilgili kurumların çıkardığı yönetmeliklerle uygulanır. Bu konuda yönetmelik hazırlanması devam ediyor. Yönetmeliğin çıkmasıyla beraber yaylaların daha derli toplu ve çevreye zarar vermeden yapılanmasıyla beraber önümüzdeki süreç devam edecektir. Sayın Valimizin atmış olduğu adımlar olumlu adımlardır; ama kantarın topuzunu da iyi ayarlamak gerekir” dedi.

14 May 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.