ÇOK ÜZGÜNÜZ, TUTUNAMADIK

1978-1979 sezonu başlamadan görevde bulunan Muzaffer Işın Başkanlığı'ndaki Boluspor yönetimi, 1 Kasım 1978 günü “Kulübün selameti açısından” olağanüst...

ÇOK ÜZGÜNÜZ, TUTUNAMADIK
Haber albümü için resme tıklayın

1978-1979 sezonu başlamadan görevde bulunan Muzaffer Işın Başkanlığı'ndaki Boluspor yönetimi, 1 Kasım 1978 günü “Kulübün selameti açısından” olağanüstü kongre kararı alır.

8 Kasım 1978 günü toplanan Genel Kurulda, yıllardır Boluspor'un Genel Sekreterliğini yapan Yener Bandakçıoğlu Başkanlığa seçilir.

Bakın dönemin Boluspor Başkanı Yener Bandakçıoğlu o günlere dair neler söylüyor:

1978 yılının Mayıs ayında kongreye gideceğiz. Ben o zamanlar Mercan' a giderdim. Kongreden üç – beş gün önce; ben ve bir arkadaşım (ismini vermeyeceğim, ayıp olur) yine Mercan Lokantası' na gittik. O gün itibariyle Boluspor Kulübü' nün kasasında 817.000 TL. miz vardı. Yemek sırasında arkadaşım tuvalete gitti. Fakat normal sürede gelmedi. Uzunca bir süreden sonra çıktı, geldi. Elinde bir peçete, çok afedersiniz tuvalet kâğıdı. Yazmış idare heyetini. Bana, “ Ben bu işi yürütebilirim “ dedi. Ancak, o güne kadar Boluspor' da hiçbir çalışması yok. Aramızda şöyle bir diyalog geçti:

*Ben; uzun bir süreden beri Boluspor' da çalışmak istiyorum.

*Öyleyse aramıza hoş geldin. Şeref verirsin.

*Sen, Başkanlık istiyor musun?

*Hayır, istemiyorum. Ben; iki yıl daha Genel Sekreterlik yapıp, 10. yılımı tamamlamayı düşünüyorum. Kulübümde, herhalde bu hizmetlerimden dolayı, bana bir plaket verir. Benim için en büyük mükâfat budur. Ondan sonrada, yöneticilik görevimi bırakacağım.

Cihat Velioğlu arkadaşımızda, bu ekibe dâhil olmuştu. Böylelikle kongreye gittik. Belediye eski nikâh salonu ağzına kadar dolu, bu kongrede Boluspor tarihinde bir ilk gerçekleşmişti. Çünkü seçimde iki ayrı liste vardı. Divan Başkanlığını Nahit Garipoğlu'nun yaptığı kongrede yanlış hatırlamıyorsam; ben 1300 kişinin desteğini alarak (seçime iştirak eden adayların arasında alınan en yüksek oydur) yönetim kuruluna seçildim. Yalnız şunu da açıklamam gerekir. Ben her iki listede de aday gösterilmişim. Yönetim kuruluna seçilmiş olmama rağmen; kongre sonuçları açıklandığında, hemen söz alıp şu sözleri söyleyerek, Divan'a istifamı verdim.' Arkadaşlar, bu iş ekip işidir. Kazanan ekibin, Boluspor'u götürebileceğini zannetmiyorum. Bu ekiple çalışamam. Bu sebeple seçilmiş olmama rağmen şu anda istifa ediyorum.' Yeni Yönetim; ismini vermediğim o arkadaşı, ekarte edip başkanlığa o dönem Bolu Belediye Başkanı olan Muzaffer Işın'ı seçti. Sezon başladı Boluspor altı maçta, dört puan alarak ligin dibine yerleşti. Meşhur futbolcularımız Rıdvan Ertan ve Şükrü'nün Bandırmaspor'a gönderildiği yıldı. Hatta Rıdvan ve Şükrü'ye de şunları söylemişimdir. ' Bunlar bu işi götüremezler. Ben yine bu kulübün başına geçeceğim, bir yere ayrılmayın.' Buna rağmen bu iki değerli futbolcumuz kadromuzdan kopup, Bandırmaspor'a transfer oldular. Kasım ayında tekrar bir kongreye karar verildi. Çizmeci Motel'de gecelerce toplantılar yapıldı. Kongreden bir gün önce gece Çizmeci Motel'de toplanıldı. Mehmet Cop, Yılmaz Becikoğlu beni ikna etmeye çalıştılar. Sabaha karşı Bayram Kabadayı'nın yazıhanesinde (özel idarenin binasındaki) direncim kırılmıştı. Başkanlık adaylığını kabul ettim. Hemen yönetim kurulu listemi yapmaya başladım. Ben bu kongrede dört Karadenizli' yi yönetimime aldım. Yılmaz Becikoğlu, Bayram Kabadayı, Cevat Kara ve Yılmaz Hacıeyüpoğlu ile birlikte çalışacaktık.

Bu Yılmaz Becikoğlu'nun Boluspor yönetimine ilk girişidir. Bu yönetim, tüm fedakâr çalışmalarına rağmen takımımızın Türkiye ikinci ligine düşmesini engelleyememiştir. İstanbul'daki, Fenerbahçe maçında golümüzü atmamıza rağmen, hakem Nihat Özbirgül golümüzü vermedi.

Daha sonra basına açıklama yapıp, “ Ben yanlış karar verdim. Boluspor' un puanını gaspettim. Boluspor küme düştü, ben vicdan azabı çekiyorum. Bundan dolayı hakemliği bırakıyorum “ dedi. Ardından futbol hakemliğini bıraktı.

***

ASLINDA BOLUSPOR SEZON İÇİNDE BAŞARILI MAÇLAR DA ÇIKARDI. İNİŞLİ ÇIKIŞLI BİR GRAFİK İZLEDİ. 3 ARALIK 1978 GÜNÜ BOLU'DA LİGİN LİDERİ FENERBAHÇE'Yİ EZDİ GEÇTİ. ALDIĞI BU SONUÇLA FENERBAHÇE'Yİ LİDERLİKTEN ETTİ. ANCAK SEZONUN SONUNDA DÜŞMEKTEN KURTULAMADI

Sarı- Lacivertliler, 3-1'lik yenilgi ile liderliği Bolu'da bıraktılar

HAKEMLER: Nihat Özbirgül (***), Hüseyin Karaca (***), Burhan Alp (***)

BOLUSPOR: Talip (***)- B. İbrahim (****)- Ahmet (****)- Nuri (****)- Tümer (***)- K. Mehmet (*****)- B. Mehmet (****)- Mustafa (***), [ Fedai (***) ] – Çetin (***)- Halil İbrahim (***), [ Rıfat (***)]- Aydın (***)

TEKNİK DİREKTÖR: Fethi Demircan (***)

FENERBAHÇE: İvançeviç (*)- Şevki (*)- Cem (**)- Erol (*)- Yenal (**)- Tuna (**)- Önder (**)- Engin (*)- Ali Kemal (*)- Raşit (*)- İbrahim (*), [ Coşkun (*) ]

TEKNİK DİREKTÖR: Necdet Niş (**)

Maçtan sonra Teknik Direktörler şöyle konuştular:

NECDET NİŞ:

“Bu kadar kötü oynayacağımızı düşünmemiştim “

Fenerbahçe Teknik Direktörü Necdet Niş, 3 -1 ' lik yenilgiden sonra verdiği demeçte, “ Boluspor çok iyi oynadı ve haklı galip geldi “ demiştir.

Niş şöyle konuşmuştur:

“Biz bu oyunumuzla değil galibiyet, beraberliği bile hak etmedik. Tümü ile kötü idik. İyi tarafımızı göremedim Zira yenilgiyi hak eden bir günümüzde idik. Bu kadar kötü futbol oynaya-cağımızı aklımın köşesinden bile geçirmiyordum.”

FETHİ DEMİRCAN:

Boluspor Teknik Direktörü Fethi Demircan ise şunları söylemiştir.

“Fenerbahçe karşısında çok iyi futbol oynayarak haklı bir galibiyet aldık. Futbolcularım biraz daha dikkatli olsalardı, herhalde Fenerbahçe çok daha farklı bir yenilgiye uğrardı. Boluspor bu galibiyetle kendini bulmuştur. Bu galibiyetin kaderimizi değiştireceğine inanıyorum. Tüm oyuncularım görevlerini yaptılar. Bundan sonra her maça bu galibiyetin verdiği moralle çıkacağız. “

***

Boluspor Antrenörü Fethi Demircan, “Yeni sezonda taraftarlarımızın yüzünü güldüreceğiz” dedi

SEZON BAŞLARKEN TEKNİK DİREKTÖR FETHİ DEMİRCAN, OLDUKÇA UMUTLUYDU. CAMİANIN BEKLENTİSİ DE BAŞARILI OLMAKTI. UMUTLARLA BAŞLAYAN SEZON, HÜSRANLA SONUÇLANDI.

Kırmızı-Beyazlı kulüp, transferin ilk günlerinde 5 milyon 230 bin lira harcayarak kadrosunu güçlendiren ekiplerden biri oldu.

Boluspor antrenörü Fethi Demircan, “Yeni sezonda taraflarımızın yüzünü güldüreceğiz” demiştir.

Demircan, Boluspor'un iyi imkanlara sahip olduğunu belirttikten sonra da sözlerine şunları eklemiştir:

“Geçmiş yıllarda Boluspor hep kendisinden başarılı bir ekip olarak bahsettirdi. Yeni sezonda Kırmızı- Beyazlı takımın tarafları yine başarı bekleyeceklerdir.

Elimizde bizi mahcup etmeyecek bir ekibimiz var. Futbol kadromuza yeni oyuncular da almış bulunuyoruz.

Hep beraber bir ahenk içinde çalışacağımız muhakkaktır.

Disiplinli bir çalışma ile de başarya varmak zor olmayacaktır.

TRANSFERDE HARCANAN PARA

Her yıl olduğu gibi bu defada transfer ilk günlerinde 5 milyon 230 bin lira harcamış bulunmaktadır.

İç transferde Halil İbrahim, B. Mustafa, B. Çetin, Ahmet, kaleci Çetin, Rıfat ve kaleci Erol'un sözleşmelerini yenileyen Boluspor Fenerbahçe'den Aydın, Eskişehir Demirspor'dan K. İ brahim, Sarıyer'den Erdem ve Mehmet'i alarak kadrosuna yeni elemanlar katmış bulunmaktadır.

***

FETHİ DEMİRCAN BOLUSPOR'DAN AYRILIRKEN ESKİ TAKIMINI ELEŞTİRDİ: EN İYİSİ K.İBRAHİM

(28 Nisan 1979 Hürriyet Gazetesi'nin haberi)

Boluspor eski Teknik Direktörü Fethi Demircan, Bolu'dan ayrılmadan önce takımını eleştirirken bu yıl Eskişehir Demirspor'dan alınan K. İbrahim'in en iyi grafik çizen futbolcu olduğunu söyledi.

Eskişehir Demirspor'da orta saha elemanı olan K. İbrahim, Teknik Direktör Demircan tarafından önce orta saha ve ileri uçta oynatıldı. Alaattin'in menisküs olması nedeniyle geri dörtlüye çekilen K. İbrahim, başarılı maçlar çıkardı. Yerine çok kısa sürede alışan K. İbrahim için, Demircan şöyle konuştu: "Çalışma hırsı, disiplini, öğrenme isteği, verileni en az hata ile yapma duygusu K. İbrahim'i kısa sürede iyi duruma getirmiştir. Yeteneğini program içinde geliştiren bu futbolcu, verimini kısa sürede yüzde 100 arttırmıştır. K. İbrahim, aynı tempo içinde çalışırsa, Türkiye'nin sayılı oyuncularından biri olacaktır."04 Ağu 2010 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.