Kurulda ‘icra’ kavgası

Kurulda ‘icra’ kavgası

Bolu Muhtarlar Derneği’nin 17’nci Olağan Genel Kurulu dün kalabalık bir katılımla yapıldı. Kurulda 2006 yılından bu yana Dernek Başkanlığı yapan İlhan Çalışkan ve Derneğin Başkan Yardımcısı Fikret Özen başkanlık için yarıştı. Fikret Özen, seçimi 4 oy farkla kazanırken Genel Kurul’a Özen ve Çalışkan arasında “Muhtarlar Derneği icralık oldu” tartışması damga vurdu.

HABER: Özge ELÇİ

Bolu Muhtarlar Derneği’nin Olağan Genel Kurulu dün Necip Fazıl Kültür Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Kurula katılımın çok yoğun olduğu gözlendi. Kurula Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Tanju Özcan, Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin İka, İhsan Ağcan, MHP İl Başkanı Mehmet Aydın, MHP Merkez İlçe Başkanı Ruhi Doğanöz, İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Yüceer, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sırrı Köstereli, bazı sendika ve odaların temsilcileri ve merkezde ve köylerde bulunan muhtarları katıldı.

Katılım kalabalık oldu

Genel Kurul’un Divan Başkanlığına aslen Bolulu olan ve Ankara’da muhtarlık yapan Hakan Yiğit seçildi. Katip üyesi olarak ise Yuva Köyü Muhtarı Murat Erdoğan ve Kızılağıl Köyü Muhtarı Hayati Çelik görev yaptı.

“Her zaman hizmetinizdeyiz”

Kurulda bir konuşma yapan Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun: “30 Mart yerel seçimlerini ardından bir rekabeti daha noktalayacaksınız. Ben bu seçimini hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Biz milletvekilleri olarak siz muhtarlarla mesai arkadaşlarıyız. Sizlerle birlikte, köylere, mahallelere hizmet götürüyoruz. Bolu için gelen ödenekler adaletli, eşit bir şekilde dağıtılıyor. Yaptığımız işler var, yapamadığımız ya da eksik kalan işler var. Bu noktada en önemli şey, sürekli istişare halinde olmamız. İhtiyaçları, hizmetleri dinleyip bunları öncelik sırasına göre şekillendiriyoruz. Eksikler konusunda da her zaman hizmetindeyiz” dedi.

“Geniş kapsamlı bir yasa teklifi verdim”

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan ise şunları ifade etti; “Muhtarlar Derneği’miz ilimizin en önemli sivil örgütlerindendir. Bizim en yakın çalışma arkadaşlarımız hep muhtarlar oldu. Gücümüz yettiği kadar hep muhtarlarımıza katkı sunmaya çalıştık. Biz küçük şehirlerin milletvekillerinin, büyükşehirlerin milletvekillerine göre işimiz daha zor. Onlara günde 20 telefon geliyorsa bize günde 100 telefon geliyor. Çünkü küçük bir şehir olduğumuz için birbirimizi onlara göre daha fazla tanıyoruz. Ama siz muhtarların işi, biz milletvekillerine göre daha da zor. Mahallede yaşayan insanların iyi günde kötü günde muhtarlar hep yanlarında oluyorlar.

491 muhtarlığımız var. Birkaçı dışında hepsine gidip görüştüm. Problemi olmayan muhtarlık yok. Ya yol problemi ya kanalizasyon ya da alt yapı problemler mutlaka var. Hatta orman içinde bir şehir olmamıza rağmen su ile ilgili ciddi problemler var. Ben gittiğim muhtarlıklarda bana söylenilen problemleri bilgi havuzuna alıyorum. Önümüzdeki yıl seçim dönemine giriyoruz. Diğer Bolu Milletvekilleri Fehmi Küpçü ve Ali Ercoşkun beyle de görüşüyorum. Bolu’nun problemleri için birlikte hareket ederek Ankara’da dile getirelim.

TBMM’ye muhtarların sorunları ile ilgili 38 maddelik çok geniş kapsamlı bir yasa teklifi sundum. Daha sonra muhtarlarımızın mali hakları ile ilgili önemli adımlar atıldı. Fakat tabi hala problemler var. Bunlar için de adımlar atacağız.”

“2 dönemdir Dernek Başkan Yardımcısıyım”

Muhtarlar Derneği Başkanı İlhan Çalışkan, faaliyet raporunu okuyarak kendi döneminde yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Son 2 dönemdir Muhtarlar Derneği Başkan Yardımcılığı görevini yürüten ve Dernek Başkanlığı için adaylığını koyan Fikret Özen, önce kendini tanıtarak “

Ketenler köyü muhtarıyım. 1999 seçiminde rakipsiz olarak seçime girdim. 2004 ve 2009 seçimlerinde de rakipsiz olara seçime girerek köyüme muhtar seçildim. 6 yıldır Ziraat Odası Meclis üyeliği görevini yürütüyorum.2003 yılında kurulan Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin kurucu üyelerindenim. Bir dönem Muhtarlar Derneği yönetim kurulu üyeliği, son iki dönem de başkan yardımcısı olarak görev yapmaktayım” diye konuştu.

“Muhalefet partisi gibi .”

Özen, açıklamalarının devamında İlhan Çalışkan’ı eleştirdi. Özen, şunları ifade etti; “Sayın Başkanımızın da ifade ettiği gibi 2006 yılında göreve geldiğimizde kamuoyunu yakından ilgilendiren 2 konu üzerinde durmuştu başkanımız. Doğruydu, davamızda haklıydık; ama derneğimiz sesini yükselttikçe yükseltti. Birileriyle de provoke ettiler bu işi. ‘Sayın Başkan sen bu işi çok iyi yapıyorsun’ gibi ifadelerle ayar vermelerle derneğin sesini biraz daha fazla yükseltti. Herhalde burada zülfikara dokunduk. Derneğimiz bir inceleme geçirdi. Bu inceleme sonunda derneğimize büyük bir ceza kesildi. Cezayı bir zaman ödeyemedik, zaten dernek üye aidatlarımız belli 15 TL üye aidatları ile ayakta duran bir dernek. Fakat bu borcumuz 13 bin kusürlerde taksitlendirme yapıldı. Taksitlendirmeler ve yapılandırmalar, gününde ödendi; fakat son 1 yılda ödeme yapılmadı. Şu anda derneğimiz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından icraya sevk edilmiş durumda. İşte belgesi de budur. Kamuoyu tarafından mükafatlandırılıyoruz; ama birileri tarafından da cezalandırılıyoruz. 2014 yerel seçimleri öncesinde derneğimiz yine sesini yükseltmeye başladı. Siyasi partilerin iç organ çalışmalarına müdahale eden bir kurum haline geldik. Aday adaylarını belirleme noktasında müdahale ettik. Taraf olduk. Tabi ki ben olmadım; onu söyleyeyim. Bürokrat atamalarında, sivil toplum örgütlerinde yapılan seçimlerde taraf olduk. Bir de Bolu’da merkez mahalle muhtarlar derneğimiz var. 2 kardeş dernek olarak yan yana gelmemiz lazım; ama hiç yan yana gelemedik.

“İşimizi yapanlarla hep kırgınız”

Önümüzdeki haziran ayında da derneğimizin boşaltılması istenmiştir. Biz muhalefet partisi değiliz. Biz Muhtarlar Derneği olarak muhtarlarımızla destek olmak, bürokratlarla, siyasilerle iyi geçinmek, en iyi hizmeti en kısa zamanda almak durumundayız. Mahallelerimiz hizmetlerini yüzde 100 belediyeden alıyor, Belediye ile kırgınız. Çünkü seçimlere müdahale edildi. 112 köy muhtarlığımız var, hizmetlerin hepsini İl Özel İdaresi’nde alıyor, burada da taraf olmuşuz. Bürokratını eleştirerek etik olmadığını söylemişiz.

Tabelamızda Bolu Muhtarlar Derneği yazmakta. Mahalle veya köy muhtarları ayrımı diye bir şey yok. İki dönemdir mahalle muhtarı olan İlhan Çalışkan başkanlık yapmaktadır. Bu dönemde de köy muhtarı bir arkadaşınızı seçmenizi istiyorum, daha iyi olacağı kanaatindeyim. Seçiminize muhtar olmayan kişiler tarafından taraf olunmuştur. Bugün muhtarlara ‘Köyüne hayrım olsun’ diyerek çimento, çakıl vererek muhtarı esir almak isteyen kişiler vardır. İl Özel İdaresi bugün her türlü malzemeyi göndermektedir. Hiç kimsenin esiri olmanıza gerek yok. Takdir sizin, sizler seçilen insanlarsınız. Seçmenin de seçilmenin de önemini bilen insanlarsınız. Bu seçimi kim kazanırsa kazansın, kazanan Bolu Muhtarlar Derneği olsun.”

“SGK’dan ceza almamızın sebebi ”

İlhan Çalışkan ise Özen’e cevaben “Fikret kardeşim burada konuşurken kendini ne kadar küçülttüğünü ifade etti. Üzülerek söylüyorum, aslında bunları hiç söylemedim, söylemek de istemezdim. Biz hiç kimseyle kavgalı olmadık. Ama Muhtarlar Derneği’nin üstünde kimseyi de görmeyiz. Bu dernek muhtar arkadaşlarım sayesinde bir güçtür. Biz 2006 yılında Muhtarlar Derneği Başkanı olduğumuz zaman bu hastanemizle ilgili olan konuda Aladağ İşletmesiyle olan mücadelemizde o günün Milletvekili Mehmet Güner Bey, bize tavır koydu. Ankara’ya TBMM’ye yanına gittik. Fikret arkadaşım yoktu. Biz kendisine defalarca bunu arz ettik. Sonuçta biz kazandık; ama Türkiye’de ilk defa bir Muhtarlar Deneği denetlenmiştir.

“Milletvekilleri baskısı ile ”

Biz bir bütçe üzerinde oturmuyoruz. 15 TL aidat gelirlerimiz var. Bizi bir hafta denetlediler; müfettiş bir şey bulamadı. Ayrıldı gitti. Ne yazık ki 10 gün sonra yeniden geldi. Dedi ki bana; ‘başkan milletvekilleri sıkıştırıyor. Ben yeniden denetleyeceğim’ Ne buldu biliyor musunuz? O dönem çalışan, haftada iki günlüğüne temizliğe gelen bir kişinin sigortasın çalıştığını buldu. 29 bin TL kusür SGK’dan ceza aldık. Ayrıca Gezginler Ticaret’in iş yerinde oturduğumuz için gider makbuzu ile ödeme yaptığımız için 9 bin TL ceza öngördüler bize. Biz bunu ödememezlikten değil, bunu beklettik, affa girdi. 13 bin TL’ye düştüğünü kendisi söyledi arkadaşımız. Son 1 senemizde olan taksitlerde aksamamız var. İcralık falan değiliz. Bizim Belediyeyle olan hiçbir çatışmamız yok. Derneğimizin boşaltılması söz konusu değil. Böyle ucuz laflar, insanı küçültür. Hepiniz muhtarsınız. Bir muhtar kardeşimize bir iş adamı yardım etmiş, bunu hiç kimse bilmiyor. Çevrenizdeki iş adamlarından cami yaparken, köy konağı yaparken yardım istemediniz mi? Bunlar kötü şeyler mi? Kendisine hiç yakıştıramadım” diye konuştu.

Konuşmaların ardından oylamaya geçildi. Kurulda tansiyon zaman zaman yükselirken oylama esnasında Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Fidan ve Fikret Özen arasında bir tartışma yaşandı.

27 May 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.

01

[email protected] hotmail.com - Hakkı FİDAN'a ne oluyor anlamış değilim hangi sıfatla ve hangi vasıfla, hangi bilgi birikimiyle dahası hangi köyün MUHTARI olalarak olaylara müdahil oluyor. Kısacası Kendini ne sanıyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Mayıs 00:00