KAR PAYI AVANSI

KAR PAYI AVANSI

Önceki yazılarımda, 2012 yıl sonuna kadar YENİ TİCARET KANUNU için yayınlanacak Yönetmelik ve Tebliğ sayısının çok olacağını ve onları beklemek gerektiğini yazmıştım. 28.Kasım 2012 tarihi itibariyle yayınlanan Yönetmemelik sayısı DÖRT ( 4 ) ve yine yayınlanan Tebliğ sayısı da YEDİ ( 7 ) ye ulaştı. Yeni T T K’ nın böylelikle ticari yaşamda yer etme süreci şimdilerde başladı demek, bu bağlamda doğru olur sanırım. Önce yayınlanan YÖNETMELİK ve TEBLİĞLERİ ( Kasım 2012 sonu itibariyle) ana başlıkları ile bilgilerinize sunmak arzusundayım. Daha sonrada bu yazımın başlık konusunu oluşturan ve ilk tebliğ olarak 09.08.2012 de yayınlanan KAR PAYI AVANSI HAKKINDA TEBLİĞE dair ayrıntılı bilgi sunmak amacındayım. Ve gelecek yazılarımızda diğer Yönetmelik ve Tebliğler hakkında ayrıntılı bilgileri sunmaya devam edeceğiz.

Yayınlanan Yönetmelikler:

1-Anonim Şirketlerde Elektronik Ortamda Yapılacak Genel Kurullara İlişkin Yönetmelik

( 28.08.2012 Tr. Ve 28395 sy.Resmi Gazete)

2-Şirketlerin Yıllık Faaliyet Raporlarının Asgari İçeriğinin Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik

( 28.08.2012-RG.28395)

3-Ticari Şirketlerin Gümrük Ve Tekel Bakanlığınca Denetlenmesi hakkında Yönetmelik.

( 28 08.2012-RG.28395 )

4-Anonim Şirketlerin Genel Kurul Toplantılarının Usul ve Esasları ile Bu Toplantılarda Bulunacak Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı Temsilcileri hakkında Yönetmelik.

( 28.11.2012-RG.28481)

Yayınlanan Tebliğler:

1-Kar Payı Avansı Dağıtımı Hakkında Tebliğ.( 09.08.2012- RG.28398)

2-Halka Açık Olmayan Anonim Şirketlerin Genel Kurullarında Birikimli Oy Kullanımına ilişkin Esaslar Hakkında Genel Tebliğ. ( 29.08.2012-RG.28396 )

3-Anonim Şirketlerin Genel Kurullarında uygulanacak ELEKTRONİK GENEL KURUL Sistemi Hakkında Tebliğ. ( 29.08.2012-RG.28396 )

4-Ticaret Şirketlerinde, Anonim Şirketler Genel Kurulları Dışında ELEKTRONİK ORTAMDA Yapılacak Kurullar Hakkında Tebliğ . ( 29.08.2012-RG.28396 )

5-Halka Açık Olmayan Şirketlerde Kayıtlı Sermaye Sistemine İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ .( 19.10.2012-RG.28446 )

6-Şirketlerde Yapı Değişikliği Ve Ayni sermaye Konulmasında Siciller arası İşbirliğine İlişkin Tebliğ . ( 30.10.2012-RG.28453 )

7-Anonim Şirket Ve Limited Şirketlerin Sermayelerini Yeni Asgari Tutarlara Yükseltmelerine ve Kuruluşu ve Esas Sözleşme Değişikliği İzne Tabi A.Ş’ lerin Belirlenmesine İlişkin Tebliğ . ( 15.11.2012-RG. 28468 )

Evet sevgili okuyucular, sadece tebliğ başlıklarından görüleceği üzere BİLİŞİM ÇAĞI dediğimiz günümüze dair yeni kavram ve kurumlarla ticari hayatımız gelişip hızlanarak yol alacak. Yukarıda yazdığım gibi bu konuları ayrıntılı olarak yazarak yolumuza devam edeceğiz. Bu listenin ilginçliğinin ilk örneklerinden olan ve Yayınlanan İLK TEBLİĞ ünvanına sahip KAR DAĞITIM AVANSI tebliğini daha yakından tanıyarak DERSİMİZİ ÇALIŞMAYA devam edelim.

KAR PAYI AVANSI DAĞITIMI:

Ticari Hayatımıza yeni TTK’ nunun 509. Maddesi ile ilk kez giren bu kavrama dair Tebliğ de, Sırasıyla Ve Özetle şunlar konu edilmiş:

1-Bu tebliğ, 6102 sayılı TTK’ nunun 509/3, 565/2, 644/1-b fıkralarına dayanılarak hazırlanmıştır.

2-Kar Payı Avansı; Kar payından Mahsup edilmek üzere ara dönem Finansal Tablolara göre oluşan karlar üzerinden bu tebliğe göre hesaplanan tutarı ifade eder.

3-Şirketin kar payı avansı dağıtabilmesi için Şirket Genel Kurulunca karar alınması ve Kar payı Avansı Dağıtılacak Hesap Döneminde hazırlanan 3-6 ve 9 aylık hesap dönemlerinde kar edilmiş olmalıdır.

4-Dağıtılacak Kar Payı avansı, Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi Stopajı ve diğer Tüm Kanuni Yedek akçeleri ayrılmasından sonra kalan karın % 5o sinden Fazla olamaz.

5-Yıl içinde kar edilmiş ve Kar Payı avansı dağıtılmış olsa bile yıl sonunda zarar edilmiş olması halinde yada dağıtılan avanstan daha az kar edilmesi halinde artan ( Fazladan ödenen kısım ) bir önceki yıla ait Serbest yedek akçelerden karşılanacaktır.Şayet yedek akçe yok ise bu tutarlar Yönetimin ihtarı üzerine şirkete iade edilecektir.

6-Şirkete Sermaye Taahhüt borcu olması halinde Dağıtılacak Kar Payı öncelikle bu borca mahsup edilecek, kalan olursa ortağa ödeme yapılacaktır.

7-Kar payı dağıtımı TEBLİĞ EKİNDE sunulan HESAPLAMA TABLOSUNA göre yapılacaktır.

Kısaca 7 başlıkta özetlemeye çalıştığım tebliğin ana kuralları bunlar. Elbette daha ayrıntılı bilgi için, gerek meslektaşlarım gerekse diğer uygulayıcılar tebliğden yola çıkarak hareket edeceklerdir. Benim burada önemle not edilmesini istediğim husus (Yukarıda özetin 3.md.altını çizdim) şu;

Eskiden beri uyguladığımız geleneksel Genel Kurul Gündem Maddelerinin İçerisine, Ne olur Ne olmaz diyerek , tedbirli olmak çare aramaktan iyidirdüşüncesinden yola çıkarak, Mutlaka ama Mutlaka “ YIL İÇİNDE KAR PAYI AVANSI DAĞITILMASI HUSUNDA KARAR ALINMASI” maddesini ekleyelim.

Gelecek yazımızda buluşmak dileğiyle, saygılarımı sunuyorum.

KESENİZİN DİBİNİ GÖRMEYİN.

09 Ara 2012 - 00:00 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.