Maliye çalışanları sokaklara dökülüyor

Maliye çalışanları sokaklara dökülüyor

Büro Emekçiler Sendikası Bolu Temsilciliği, yazılı bir açıklama yaparak “Maliye emekçileri olarak her türlü ayrımcılığa, ücret adaletsizliğine, istihdam belirsizliğine ve adaletsizliğe karşı insanca yaşam güvenceli iş güvenli gelecek talebi ile tüm illerde alanlardayız” ifadelerini kullandılar.

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi; “Ülke gündeminin Cumhurbaşkanlığına kilitlendiği bir süreçte, emekçiler her geçen gün daha fazla yoksulluğa mahkum edilmektedir. Hali hazırda TBMM gündeminde görüşülen torba yasa ile AKP iktidarı uygulamalarının karşısında yargı kararları dahil birer birer tüm engelleri ortaları kaldırırken, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile de tek adam rejimine doğru ülkemizi sürüklemeye çalışmaktadır.

“AKP’nin Saldırı Yasaları Torbalara Sığmıyor!”

Soma’da yaşanan ve resmi rakamlara göre 301 yurttaşımızı kaybettiğimiz maden faciasından sonra taşeron yasası adı altında kamuyou gündemine getirilen torba yasa ile ilgili hummalı bir çalışma TBMM’de görüşülmeye devam ediyor.

TBMM’ye sunulduğunda 60 madde olan torba yasa,verilen önergelerle 140 maddeye çıkmış olup,sürekli madde eklenmeye de devam edilmektedir.AKP iktidarı torba yasaya eklediği maddelerle kendi uygulamaları aleyhine verilen yargı kararlarını ortadan kaldırmaya çalışırken,bir yandan da sermaya çevrelerine SSK pirim affı,vergi affı v.b düzenlemerle diyet borcunu ödemeye devam ediyor.

Torba yasanın madde sayısı ve çeşitliliği yönünden çuval yasaya,içeriği açısından da adeta bir zorba yasaya dönüştüğü ortadadır.Taşeron çalışana müjde diyerek kamuoyuna sunulan yasa çalışma hayatının tamamını taşeronlaştırmayı hedeflemektedir.

“Tarihte Bir İlk: AKP-Memur Sen İşbirliği Temmuz’da Zam Yok!”

Memur Sen Konfederasyonu (AKP memur kolları) ile hükümet arasında imzalanan toplu sözleşmenin gereği olarak,kamu emekçilerinin maaşlarında 2014 yılı için seyyanen 123 tl artış yapılmıştır.Memur Sen hükümetin yüzde 3+3 teklifini kabul etmemiş,kamu emekçilerinin taleplerinin hiç birisi toğplu sözleşme masasında gündeme bile getirelememişti.Oldu bittiye getirilerek imzalanan toplu sözleşme gereği olarak,Temmuz ayından ilk defa kamu emekçilerinin maaşlarında artış söz konusu olmayacaktır.

Kamu Emekçilerine Enflasyon Farkları Ödenmelidir!

Toplu sözleşme sürecinde dair yapmış olduğumuz en temel eleştirilerden birisi, 2014 yılı için enflasyon oranı ne olursa olsun kamu emekçilerine enflasyon farkının verilmeyeceği konusu olmuştur.2014 yılı ilk altı ay enflasyon oranı (TÜFE) yüzde 5,70 olarak açıklanmıştır.2014 Ocak ayında kamu emekçilerinin maaşlarına yapılan artış ise ortalama yüzde 5,64 olarak gerçekleşmiştir. Daha yılın ilk altı ayı enflasyon oranının altında kalmıştır.Geride daha altı aylık bir süreç olduğunu düşünecek olursak, kamu emekçilerini çok daha vahim bir tablonun beklediği ortadadır.Yine kalan altı aylık sürede kamu emekçilerine enflasyon farkı verilmez ise 2015 yılında verilecek yüzde 3+3 lük artış ancak bu yılın enflasyon farkını karşılayabilecektir.”

Taleplerini sıraladılar

Açıklamada Büro Emekçileri Sendikasının talepleri de şu ifadelerle dile getirildi; “Kamuda en düşük ücret yoksulluk sınırı rakamı olan 3.772 TL’ye çıkarılmalıdır. Açlık sınırı rakamları vergiden muaf tutulmalı, yoksulluk sınırı en düşük vergi diliminden vergilendirilmelidir. Ek ödemeler emekliliğe esas aylıklara dahil edilmelidir. 2014 yılı için enflasyon farkı verilmeye başlanmalıdır. Enflasyon hesaplamaları hükümetten bağımsız kuruluşlarca hesaplanmalı sendikalarda bu süreçlerde etkin rol almalıdır. Taşeron çalışma yasaklanmalı, güvencesiz çalışanlar kadroya geçirilmelidir. Torba yasada kamu emekçilerinin hukuki süreçlerini kısıtlayan maddeler çıkarılmalıdır. Mobbing uygulamalarına ve kamuda her türlü ayrımcılığa son verilmelidir. Kadrolaşmaya son verilmeli, görevde yükselme sınavları adil olmalı mülakat uygulaması kaldırılmalıdır. İşkolumuzda istihdam açığı kapatılmalıdır. Yardımcı hizmetli kadrosunda çalışanların genel idari hizmetler kadrosuna alınmalıdır. Maliye emekçilerinin tamamına 3600 ek gösterge verilmelidir. Sık sık çıkarılan vergi afları ile zaten yoğun iş yükü altında ezilen maliye emekçilerinin iş yükü kat be kat artmış olup yeni bir vergi affı torba yasa ile çıkarılmak istenmektedir.Maliye emekçilerine,3 yıllık bir ilave iş yükü ile karşılacakları bu süreç boyunca üç aylık dönemlerde bir maaş ikramiye verilmesine dair bir düzenleme torba yasada yapılmalıdır. Maliye emekçileri arasında ki her türlü suni ayrıma son verilmeli, aynı masada aynı işi yapan maliye emekçileri arasındaki ücret farkı ortadan kaldırılmalıdır. Ek ödemelerde merkez taşra ayrımı ortadan kaldırılmalı, ayrımsız tüm maliye emekçilerinin girebileceği gelir uzmanlığı sınavı açılmalıdır. Özellikle İstanbul, Çanakkale, Diyarbakır ve Ankara’da olası bir depremde risk içeren hizmet binaları bir an önce boşaltılmalıdır. İl içi ve il dışı rotasyon adı altında yapılan sürgünlere son verilmelidir. Sendikal faaliyetlerimize yönelik idari ve adli soruşturmalara son verilmeli, açığa alınan yönetici ve üyelerimizin işe başlamaları bir an önce sağlanmalıdır.”

11 Tem 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.

01

[email protected] - Memursen tam bir fiyasko ile toplu sözleemegi sonuçlandı.zaten 2 günde bu iş sonuçlandı.tamamen danışıklıdövüş şonıç hüsran. Memursen bu işi becereöedi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 00:00