Güven veren bir isim - I

“Hekim ve sağlık çalışanı mutlu, vatandaş mutlu” sloganını Tabipler Odası seçimlerinde kullanarak “Önce Hekim” adlı listede ekibi ile beraber yeniden yönetime seçilen olan Doç. Dr. Demircioğlu, güven verdi.

Bolu-Düzce Tabipler Odasında yapılan olağan genel kurulda “Önce Hekim” listesiyle seçime giren ve çoğunlukla listelerinde bulunan hekimlerin kazandığı Doç. Dr. Fatih Demircioğlu, gazetemize konuştu. Demircioğlu, oldukça önemli mesajlar verdi.

Geçtiğimiz günlerde Bolu­Düzce Tabip Odası, 2016 yılı olağan seçimli kongresini gerçekleştirmiş, çoğunlukla önceki yönetimin listesinden üyeler seçilmiş ve böylelikle bir önceki dönemde görev yapan Doçent Doktor Fatih Demircioğlu ve ekibinin yeniden yönetimde kalması sağlanmış oldu.

Pazar günü yapılan olağan genel kurulda yeni yönetim ve diğer kurul üyelerini seçen Bolu-Düzce Tabipler Odası, önümüzdeki günlerde yeniden toplanıp yönetim kurulu başkanını seçmeye hazırlanıyor. Önceki dönemde Tabipler Odası’nın yönetim kurulu başkanlığı görevini başarıyla yürüten Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD öğretim görevlisi Doç. Dr. Fatih Demircioğlu, yeniden yönetim kurulu başkanlığına hazırlandığı sırada, kendisiyle bir röportaj gerçekleştirdik.

Yeniden adaylığından, seçim sürecinde kullandıkları sloganlara, vaatlerinden vermek istediği mesajlara kadar pek çok konuda görüş aldığımız Doç. Dr. Fatih Demircioğlu, “Hekimin mutlu olmadığı bir ortamda, hastanın da mutlu olması mümkün değildir” şeklinde konuştu. İşte Doç. Dr. Demircioğlu ile yaptığımız röportajımızın ilk bölümü;

NİÇİN YENİDEN ADAY OLDUNUZ?

Bildiğiniz gibi 2014 yılında seçimli olağan genel kurulda aday olmuş ve tabip odası yönetimine seçilmiştik. Göreve başladıktan sonra, sağlık camiasından her kesimden hekim arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde, Tabip Odalarına karşı bir güvensizlik olduğunu gözledik. Hangi hekimle konuşsak hemen hemen hepsinde bir kırgınlık vardı. Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi’nin ana gündeminin hekimlerin çalışma şartları, özlük hakları, hekimlik mesleğinin geleceği, emeklilikten sonra hekimlerin çalışmak zorunda kalması gibi sorunlardan ziyade politik sorunlar olduğu, bunun da birçok hekimin Tabip Odalarından istifa etmesine neden olduğu ifade edilmekte idi. Maalesef 2014 yılı Haziran ayında Ankara’da yapılan toplantıda da bunu bizzat müşahede ettiğimizde hekimlerimize kısmen hak verdik. O dönemde birçok tabip odası ile birlikte verdiğimiz tabip odalarının bölgesel sorunları, hekimlerin çalışma ve özlük hakları ile ilgili yaklaşık 20 maddelik teklifin gündeme bile alınmayıp, politik konuların gündeme alınması bizleri hem üzdü, hem de daha fazla çalışmamız için kamçıladı. Kendi bölgemizdeki hekimlerimize daha fazla katkı yapabilmek amacı ile“Hekim ve sağlık çalışanı mutlu, vatandaş mutlu” sloganı ile yeniden aday olduk.

NİÇİN“HEKİM VE SAĞLIK ÇALIŞANI MUTLU, VATANDAŞ MUTLU” SLOGANINI BENİMSEDİNİZ?

Yaptığı işi seven, işyerinde mutlu olan, hastasına uygun zaman ayırabilen, nitelikli sağlık hizmeti veren, emekli olduğunda geçim kaygısı yaşamayan, verdiği hizmet ile şiddet görme korkusu yaşamayan, şiddet görmesi durumunda şiddet uygulayanların elini kolunu sallayarak toplumda dolaşamayacağını bilen bir hekimden hizmet almak tüm vatandaşlarımızın hakkıdır. Bu durumda çalışan bir hekim mutlu olacağı gibi, böyle bir ortamda vatandaşta alacağı hizmetten memnun olacaktır. Hekim ve hasta birbirini tamamlayan iki öğedir. Biri olmadan diğeri olmaz. Bir elmanın iki yarısı gibi. Dolayısı ile elmanın yarısına kurt düşmeye başlarsa, zaman içinde diğer yarısını da etkiler. Bu nedenle hekim mutlu ise, hasta mutlu olacaktır. Karşılıklı sevgi-saygı, güven unsuru olursa her iki tarafta mutlu olacaktır. Bizler de hekimlerin mutlu olabilmesi için yerelde üzerimize düşen şeyleri yapmaya çalışacağız.

TABİP ODASI SEÇİM SÜRECİ NASIL GEÇTİ? BAŞKA ADAY VAR MIYDI?

Seçim sürecinde “Demokrat Hekimler” ve “Önce Hekim” olmak üzere iki liste yarıştı. Önceki yönetim kurulunun ibra toplantısında karşılıklı iyi niyet beyanları ile 2014-2016 yılına ait yönetim faaliyetleri oy birliği ile ibra olundu. Seçimimiz gayet güzel bir ortamda, çatışma ortamı doğurmaksızın, demokrat bir şekilde gerçekleşti. Her iki hekim grubunu destekleyen üyelerimiz gayet olgun, birbirinin fikrine saygılı ve çatışmasız bir seçim süreci geçirdi. Seçim süreci sonunda yönetim kurulunun tamamını, onur kurulu, denetleme kurulu ve büyük kongre delegelerinin büyük kısmını “Önce Hekim” aday listesi hekimleri kazandı. “Önce Hekim” aday listesinin yönetim kurulu başkanı adayı alarak, sayın Doç. Dr. Ali Rıza Gezici’ye başarı dileklerimizi ilettik. Seçim sürecinde ve sonrasında hekimlerin sorunları konusunda hep birlikte çalışabileceğimizi, bundan sonraki yönetim kurulumuzun çalışmalarına gerek öneri, gerekse de yanımızda olarak destek olurlarsa mutlu olacağımızı ifade ettik.

(Devam edecek…)

29 Nis 2016 - 17:52 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.