Ortalık tekrar hareketleniyor

Belediye’den işçi çıkarılmasının ardından işçiler bir süre Belediye önünde oturma eylemi yaptılar. Şimdi ise Belediye’den çıkarılan Nurettin Güler adlı işçi, diğer işçiler adına bir basın toplantısı yaparak çeşitli açı

Belediye’den işçi çıkarılmasının ardından işçiler bir süre Belediye önünde oturma eylemi yaptılar. Şimdi ise Belediye’den çıkarılan Nurettin Güler adlı işçi, diğer işçiler adına bir basın toplantısı yaparak çeşitli açıklamalarda bulundu. Öte yandan Belediye-İş Sendikası, Belediye’den işçi çıkarılmasını protesto etmek üzere 8 Ağustos Pazar günü yürüyüş ve miting yapacağını dağıttığı bildirilerle duyurdu.

İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİLER ADINA KONUŞAN NURETTİN GÜLER; 'İşçileri atarken Bolu halkına hiç sordunuz mu?'

Belediye’den çıkarılan işçiler adına bir açıklama yapan Nurettin Güler, Bolu halkının kimin haklı, kimin haksız olduğunu bildiğini ifade ederek, "117 işçiyi atarken, otobüsleri satarken Bolu halkına sordunuz mu?"diye konuştu.

Dün Belediye-İş Sendikası’nda düzenlenen basın toplantısında, Belediye’den çıkarılan işçilerden birisi olan Nurettin Güler, işçiler adına bir açıklama yaptı.

Belediye’den atılarak açlığa mahkum edilen 117 arkadaş olduklarını ifade eden Nurettin Güler, "Bu güne kadar bizden desteklerini esirgemeyen 600 Belediye işçisi arkadaşımıza, Bolu’daki tüm kitle örgütü ve siyasi partilere, en önemlisi ekmek mücadelemizde bizden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Bolu halkına teşekkür ediyoruz. Bolu halkını her zaman yanımızda hissetmek bizlere güç ve kuvvet vermektedir" dedi.

DAHA GÜÇLÜ OLACAĞIZ

Belediye Başkanı’nın tüm çabasına rağmen kendilerini bölemediğini, 700 işçiyi birbirine düşürmeye çalıştığını ama olmadığını ifade eden Güler, "İmza atan, atmayan diye bizi bölmek istedi, olmadı. 117 kişiyi işten attı, bizi daha da birbirimize kenetledi aslında. Biz emeğiyle geçinen ve aldığı ücreti Bolu’da harcayan insanlarız. Birbirimize daha sıkı sarılıp, bu mücadelede daha güçlü olacağız" şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı’nın işten attığı işçilerin çocuklarının da yaptıkları parklarda oynuyor dediğini söyleyen Güler, "Başkan’a soruyoruz, siz kaç tane park yaptınız? Çocukların oynadığı o parklarda da bizim alınterimiz var. Kaldırımında, çiminde herşeyinde emeğimiz var. O parkları biz yaptık Sayın Başkan. Bu işçi arkadaşların da çöplerini biz alıyoruz diyorsun. Sayın Başkan o çöpleri toplayan da biziz, bakmaya iğrendiğiniz lağım kuyularına giren de biziz, Bolu’yu süpüren de" dedi.

DAVA BİTENE KADAR BURADAYIZ

Belediye Başkanı’nın işçileri işten attığını, ekmeklerini ellerinden alıp açlığa mahkum ettiğini söyleyen Nurettin Güler, "Şimdi de sizlere iş buluyorum diyorsunuz. Sayın Başkan’a soruyoruz, işten attığınız Gaziantep’li Orhan Bozgeyik’e de iş buldunuz mu? Bu şahıs işten atıldı ama hala Belediye’nin imkanlarını kullanıyor ama biz Belediye’ye giremiyoruz. Sayın Başkan zamanımın büyük kısmını halkın içinde geçiriyorum, telefonum ve kapılarım sonuna kadar açık diyorsunuz ama nedense kapılarınız kapalı, telefonunuza ulaşılamıyor, Belediye’yi polisler kuşatmış, sizi ne görmek, ne de ulaşmak mümkün. Biz bu dava bitene kadar buradayız.Bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Belediye Başkanının kendilerinin sendikalarının ekmek kavgasına şov dediğini söyleyen Güler, "Çoluğumuzun çocuğumuzun ekmeğine sahip çıkmamız sizin için şov olabilir ama, bizim için bu ekmek kavgası. Bizce siz 117 kişiyi atarak, otobüsleri satarak, çöp konteynelerini kaldırarak, İzzet Baysal Caddesi’ni kapatarak şov yapıyor, halka rağmen ben ne dersem o olur diyerek şov yapmaya çalışıyorsunuz" dedi.

KINIYORUZ

Seçimlerden önce Alaaddin Yılmaz Belediye Başkanı olursa, verdiği sözlerin takipçisi olacağız diyen AK Parti teşkilatını ve milletvekillerini, verdiği sözlerde durmayan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ı kınadıklarını ifade eden Nurettin Güler, "Bolu’nun milletvekillerinin görevi, huzuru temin etmek, mağdurun yanında olmakken, kavgaya zemin hazırlayan işçileri atarak açlığa mahkum eden Sayın Alaaddin Yılmaz’ı desteklemeleri, bizde, acaba Milletvekilleri de bu işçi atılmasının içinde mi düşüncesi oluşturmuştur. Unutmayın ki, sizleri de seçen biziz. Biz sizin bu konuda sessiz kalmanızı değil, Sayın Başkan’a tepkinizi ortaya koymanızı beklerdik" dedi.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a "Hani Belediye’yi Bolu halkıyla yönetecektiniz? İşten atılan işçiler adına size soruyoruz. 117 işçiyi atarken, otobüsleri satarken, çöp konteynerlerini kaldırırken, İzzet Baysal Caddesi’ni kapatırken, Bolu halkına sordunuz mu?"şeklinde soran Güler, "Belediye Başkanımız her ne söylerse söylesin, Bolu halkı kimin haklı kimin haksız olduğunu biliyor" dedi.

MİTİNGE DAVET

İşten atılan 117 arkadaşları ve sendika ile birlikte 08 Ağustos Pazar günü, Stadyum önünde toplanarak yapacakları yürüyüşe ve Kardelen Sineması önünde izinli olarak otobüslerin satılmasına, Belediye’den işçi atılmasına hayır mitingi düzenlediklerini söyleyerek, "Tüm Bolu halkını, Bolu’daki tüm kitle örgütlerini, siyasi partileri ve tüm işçi arkadaşlarımızı Pazar günü saat:12.00’de Stadyum önünde başlayacak yürüyüş ve mitingimize bekliyoruz. Katkılarınızdan dolayı herkese teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Belediye-İş miting düzenliyor

Belediye-İş Sendikası, dağıttıkları bildiri ile Bolu halkını 8 Ağustos Pazar günü yapacakları yürüyüş ve mitinge davet etti.

Belediye-İş Sendikası, yapacakları mitinge çağrıda bulunmak amacı ile bir bildiri dağıtıyor.

Kesinlikle işçi atmayacağım diyerek 28 Mart yerel seçimlerinde Belediye Başkanlığı görevine seçilen Sayın Alaaddin Yılmaz’ın ilk icraatı, çalışanların tüm fedakarlığına rağmen, 117 işçiyi işten atarak açlığa mahkum etmek olduğunun yazıldığı bildiride, "Yıkmaya değil, yapmaya geliyoruz diyerek Belediye Başkanlığı’na seçilen Sayın Alaaddin Yılmaz’ın ikinci icraatı Belediye’nin asli görevlerinden olan ve Bolu halkına yıllardır hizmet eden, Bolu halkının malı olan Belediye otobüslerini satma kararını basına kapalı bir Meclis toplantısında almak olmuştur" şeklinde ifadeler yeralıyor.

SIRADA TEMİZLİK İŞLERİ VAR

Belediye-İş Sendikası’nın dağıttığı bildiride, Bolu’da temizlik işlerinin karıştırılmaya çalışıldığı belirtilerek, "Konteynerler kaldırılıp çizgi içine çöp toplanmaya başlanıyor, yarın da temizlik iyi yapılamıyor denilerek temizlik işleri de özelleştirilmeye çalışılacak.

Kısaca Belediye satılmaya, işçiler atılmaya çalışılıyor. Tüm Bolu halkımızı Belediye’den işçi atılmasına ve otobüslerin satılmasına hayır mitingine davet ediyoruz." 8 Ağustos 2004 Pazar günü haydi mitinge ifadeleri kullanılmış.

Mitinge toplanma saati:12.00. Toplanma ve yürüyüş başlama yeri: Stadyum önü. Miting alanı ise Kardelen Sineması önü olarak belirlendi.

05 Ağu 2004 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.