Sendika'dan yönetmeliğe DAVA

Sendika'dan yönetmeliğe DAVA

Türk Tarım Orman Sendikası Bolu İl Başkanı Ahmet Caner, “Orman Genel Müdürlüğü Personelinin Atama ve Yer Değiştirme Esaslarına İlişkin Yönetmelik”in kamu çalışanları için sürgün haline dönüştüğünü ifade ederek “Orman Bakanlığında rotasyon hukuksuzluğu” yaşandığını ifade etti. Caner, haklarını hukuki yollarla arayacaklarını ifade etti.

Yapılan yönetmenliğin, bahse konu kurum çalışanları arasında ayrımcılığın en had tanımaz noktalarındaki uygulamalara kılıf edilmeye çalışıldığını ifade eden İl Başkanı Ahmet Caner, “Adı geçen yönetmeliğin pek çok maddesinin yürürlüğünün durdurulması ve iptali istemi ile Sendikamızca; Danıştay'da açılan davamız, 2. Dairede 2013/11060 esasında devam etmekte olup, aldığımız bilgi çerçevesinde Yürütmeyi Durdurma talebimizle ilgili Karar verilmiş; ancak yazım aşamasında olduğu için henüz yayınlanmamıştır.

“Tayin konusunda zorlama var”
Ayrıca 17.08.2012 tarih ve 28387 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Orman Muhafaza Memurlarının Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemi ile yine Danıştay 2. Dairede, 2012/9534 esasında yürütülmekte olan davamızda, Yönetmeliğin bölge düzenlemelerini içeren, EK-1 sayılı cetvelinin yürütmesinin durdurulmasına Karar verilmiştir.
Orman Genel Müdürlüğü tarafından rotasyona tabi personelin “atanabileceği kadroların, kişilere ait özel ERP'lerinde de yayınlanması işlemi 16.05.2014 tarihinde Orman Genel Müdürlüğü Resmi internet Sitesinde duyurularak gerçekleşmiş ve burada yapılan duyuru incelendiğinde üyelerimizin ve kamu çalışanlarının şahsi durumları ile ilgili olarak aşağıdaki yanlış uygulamalar, eksik bilgilendirmeler, ayrımcılıklar ve hukuksuzluklar tespit edilmiştir” diye konuştu. Caner, bu maddeleri şu şekilde sıraladı;
“1. Yönetmeliğin 17'nci maddesinde yer değiştirme (tayin) dönemleri; Ocak ve Ağustos ayları olarak belirlendiği halde, yapılan tayin işlemleri bu günlerde gündeme getirildiği ve mayıs sonuna kadar tercihlerin yapılması hususunda personelin zorlanması, çok kısa zamanda tayinlerin de yapılacağı gerçeğini ortaya çıkarmaktadır.

“Çalışanlar arasında hukuksuz uygulamalar var”
2. Yer değiştirmeye tabi olacak personel, yönetmeliğin 6'ncı maddesinde belirtilmesine rağmen, bu Yönetmelikte sayılmayan, 17.08. 2012 tarih ve 28387 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Orman Muhafaza Memurlarının Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine tabi personelin de bu yönetmenlik kapsamında tayin edilecek personel sınıfına dahil edildiği görülmektedir.
Bu değerlendirme dikkate alındığında; Orman Genel Müdürlüğü çalışanlar arasında yapmış olduğu hukuksuz ayrıştırmaya, yeni yönetmenlikle hukuksuz kılıf aramaktadır. Bu yönetmenlik çerçevesinde tayin işlemi gerçekleşecek personelin; eş durumu, sağlık durumu, eğitim mazereti ve sendika yöneticisi veya temsilcisi olması gibi kanuni mazeretlerinin dikkate alınmadığı görülmektedir.
3. Bu Yönetmenlikte; vekaleten ya da tedviren görev yapan bazı Müdürlerin, Müdür Yardımcılarının, Saymanların, (86 ncı madde kapsamında) görev alanlarının tayin olacaklar açısından tercihe kapatılması, ilan edilen listelerde hiç gösterilmemesi, vekil ya da tedvir görev yapan yandaş idareci personelin ödüllendirildiği ve korunduğu; böylece kamu idarecileri açısından Tedvir-Asil ayrışmasına yeni zeminler hazırlandığı görülmektedir.
4. 17.08. 2012 tarih ve 28387 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Orman Muhafaza Memurlarının Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin EK-1 sayılı cetvelinin yürütülmesinin durdurulması ile birlikte bu Yönetmeliğin uygulanma kabiliyetinin kalmamış olmasına rağmen bu Yönetmeliğe tabi olan ve yürütmenin durdurulması Kararından önce 2013 yılında rotasyona tabi tutulan Orman Muhafaza Memurlarının, Yürütmenin durdurulması Kararına rağmen, ikinci bir defa haksızlığa uğratılarak; hukuksuzca yeni sürgünlere muhatap edildiği ortadadır.

“Puanlamalarda hatalar var”
5. Atamaya esas personel puanlama listelerinde fahiş hatalar olduğu, temel puana sahip olması gerekenlerin dahi puanlarının yanlış hesaplandığı tespit edilmiştir.
6. Yapılan işleminin şeffaflığı açısından, rotasyona tabi aynı unvan grubundaki tüm çalışanların puanlarının ilan edilmediği, rotasyona tabi personelin objektif anlamda tercih yapabilmelerinin engellendiği, böylece atamalarda idarenin sübjektif davranacağı endişesi ile yönetmenliğin hazırlanmasında ve uygulanma sürecinde diğer bir hukuksuzluk olarak ortaya çıkmaktadır.
7. Rotasyona tabi edilen Mühendislerin boşalttıkları kadroların bazıları, boşaldığı halde oraya tayin olmak isteyenlerin talebine kapatılmıştır.”
Konuyla ilgili gerekli görüşmelerin yapıldığını da ifade eden Ahmet Caner, “Üyelerimiz aleyhine gerçekleşen bu fiili durumun ortadan kaldırılmasını teminen, Sendikamız Genel Merkez Yönetim Kurulumuzca 21.05.2014 Çarşamba günü Orman Genel Müdürü ile Makamında yapılan toplantıda yukarıdaki çekincelerimiz dile getirilmiştir. Orman Genel Müdürü tarafından taleplerimizin dikkate alınacağı ifade edilmiş olmasına rağmen yönetmenliğin uygulanması ile ilgili süreç ancak bir hafta ötelenmiş, bu süre dikkate alındığında yapılan bunca hukuksuz ve özensiz uygulamanın düzeltilebilmesi tarafımızca mümkün gözükmemektedir.

“Mesailerde objektif kriterlere uyulmamış”
2014 yılı fazla mesai uygulamasındaki skala ayarlamasında hiçbir objektif kritere uyulmamış, çalışma barışı bozulmuştur. Ülkenin en zor şartlarında zaman sınırlaması olmadan çalışan OGM Personeline reva görülen bu haksızlığı yargıya taşıyacağız. Bu haksız ve hukuksuz uygulamaya sessiz kalmayacağız” şeklinde konuştu.
Bu süreçte Türk Tarım Orman Sendikası olarak yapacakları hakkında da bilgiler veren Ahmet Caner, son olarak şunları ifade etti; “Yapılan yanlışlığın hukuki yollara taşınmadan çözüme kavuşturulmasını sağlamak amacıyla OGM ile yapılan görüşmelerin sonuç vermediği ve sadece müracaat süresinin uzatıldığını, yasal olmayan uygulamaya devam edileceğini öğrenmiş olmakla birlikte yasal haklarımızın korunmasını sağlamak amacıyla, hukuki yollara başvurma haklarımız saklı kalmak ve yasal süreler geçirilmemek üzere, çözüme yönelik her türlü mücadelemiz devam edecektir.

“Yönetmelik yürürlükten çekilsin”
Bizler; Rotasyona karşı değiliz. Ancak rotasyona esas uygulama süreleri, rotasyona tabi personelin seçiminde belirlenecek objektif kriterler, rotasyon uygulamasının; diğer kamu kurumlarında olduğu gibi; yönetmenliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren uygulanması yerine, yönetmenlikte belirlenen süre kadar ilk uygulamada beklenmesi; bu süreçte doğabilecek hukuki aksaklıkların giderilmesi vb. gerekçeler ile bu tür subjektif ve kişiye bağlı uygulamalara karşıyız.
Bu anlamda; başta sosyal diyalog ve hukuk mücadelesi olmak üzere, her türlü eylem ve etkinliği yapacağımızı kamuoyuna sunar, bu yönetmenliğin bir an önce yeniden ele alınmak üzere yürürlükten çekilmesini OGM'den beklemekteyiz.”

29 May 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.