DEVLETTE DAYIBAŞILIK SİSTEMİ

DEVLETTE DAYIBAŞILIK SİSTEMİ

Taşeron çalıştırmak, resmi literatürde ismi hizmet alımı, siyasi literatürde anlam karşılığı köle ticareti, insan ticareti.

Bolu’da en fazla taşeron çalıştıran kurumlar, Bolu Belediyesi, AİBÜ Tıp Fakültesi ve diğer birimleri, Devlet Hastaneleri v.b. gibi

Birçoğumuz sistemin nasıl çalıştığını, kurulduğunu biliyor.

Bilmiyorlarsa da Soma Felaketi sonrası öğrenmişlerdir diye umuyorum.

“Dik dur eğilme” sloganları atanların dışında büyük bir çoğunluk uygulamalara karşı ama çaresizlik insanı bazı şeylere mecbur bırakıyor.

Onları anlayabiliyorum.

Bakın son yıllarda BB A.Yılmaz her fırsatta Bolu Belediyesinde personel masraflarını kıstım der ve kendinden önceki sosyal demokrat belediye başkanlarını suçlar.

Bu sözlerin aslı astarı yoktur.

Açıklayayım.

Öncelikle hizmet alımı aslında geçici, mevsimlik işlerin ifası anlamında kullanılırsa çok yanlış bir uygulama değildir.

Fidanlama, çiçeklendirme, geçici bakım onarım işleri gibi.

Ancak hizmet alımı diye adlandırılan uygulama devlet kurumlarında alışkanlık haline geldi ve çalışanlar uzun süreli işlerde taşeron emrine verilerek çalıştırılıyorlar.

Örneğin Bolu Belediyesinde Zabıta, itfaiye, temizlik işleri, su saati okuma, su açma/kapama, güvenlik işleri v.b. gibi süreklilik arz eden işler ihaleye çıkarılarak taşeron vasıtası ile gördürülüyor.

İhale açılıyor, şartnamede işin niteliği anlatılıyor, belediyede işin tarifi yapılıyor, en düşük fiyatı veren taşeronda ihale kalıyor.

Taşeronlar genelde birbirleri ile anlaşmalı oldukları için birinin hizmet alım ihalesine öteki girmiyor ya da girse bile önceden anlaşma olduğu için yüksek fiyat veriyor ve ihale anlaşmalı firmada kalıyor.

Bu özünde tam bir köle ticareti

Örneğin taşeron yanında çalışan bir belediye işçisi diyelim bin lira aylık ücret alıyor ise aslında taşeron belediyeden o işçi için diyelim bin 200 lira alıyor.

Yani o işçi üzerinden taşeron yasal olarak ayda 200 lira avanta alıyor.

Belediyeye ayda 100 işçi kiralayan bir taşeronun aylık gelirini varın siz hesaplayın.

Taşeron çalışan işçiyi tanımıyor bile,

100 işçilik bir taşeron ihalesinde AKP’ye iş başvurusunda bulunan insanlar değerlendirmeye tabi tutuluyor.

AKP İl örgütü ya da belediye başkanı çalışacakların vasıflarına göre ayrıntılara giriyor.

Öncelikle işe alınacak işçinin AKP’ye üyeliği var mı?, Bilahare araştırma devam ediyor, üye olmuş olabilir ama gerçekten AKP’ye oy ermiş mi?

Bunlar hakkında istihbarat örgütü gibi notlar çıkarılıyor ve karar veriliyor, istihdam edilecek sayı dolduğunda işçilerin dosyasının biri belediyeye öteki de taşerona gönderiliyor.

İşçinin sadece imzası alınıyor, yemin billâh uzun adamcı olması sağlanıyor AKP bir işveren gibi velinimet kapısı gibi etrafını nemalandırıyor!

Taşeron işçisini tanımıyor bile, belediyeye giren işçi ancak uzun süreli sağlık raporu falan alırsa taşeronun muhasebesine uğrayıp o zaman nerede çalıştığını anlıyor.

Bir de taşeronların yanında zabıta gibi itfaiye eri gibi özel bilgi ve birikim isteyen işçilerde çalışıyor.

Sokakta dolaşan zabıtaların birçoğu devlet memuru değil taşeron işçisi işi kıra döke çalışırken öğreniyor.

Gariban taşeron işçisi zannediyor ki bin liraya çalışıyor, hayır işçi aslında bin 200 liraya çalışıyor ancak dayıbaşı onun üzerinden belediyeden 200 lira avantasını alıyor.

Şimdi ihaleler bir yıllık açıldığı için her yılsonu veya ihale bitim tarihinde işçi işten çıkıyor ve aynı ihale aynı dayıbaşında kaldığı için bir gün sonra tekrar işe alınıyor.

Sendikalaşma? O ne demek?

Çalışırken şartların düzeltilmesini istemek? Mümkün değil.

AKP’nin kuyruğundan ayrılmak? O zaman işsiz kalırsın

Ya ben taşeronun yanında 3 yıldır çalışıyorum Kıdem Tazminatı? Yürü de ense traşını görelim.

Başka bir parti belediyeyi alırsa?

İşçiye söylenen şu, işten atılırsın.

O zaman ne yapmak lazım uzun adama oy vermeye devammmm.

Sistem bu.

AKP’li belediyeler ve devlet kurumları böyle bir döngü yaratmışlar.

Genel anlamda bunun sistemi yaratanlara faydası?

Siyaseten işçinin örgütlenmesinin önüne geçiyor.

Devlet kıdem tazminatı, emeklilik vs gider kabul ettiği masraflardan(!) kurutuluyor.

Grev tehdidi resmen ortadan kalkıyor.

Toplu sözleşme, zam mesai vs. gibi haklar gibi lüzumsuz işlerle yüce devletimiz uğraşmak zorunda kalmıyor.

Yandaş taşeronlara iş imkânı ve avanta dağıtılıyor.

AKP’ye üye olmadan taşerona iş, işçiye iş verilmiyor.

AKP resmen İş ve İşçi Bulma Kurumu gibi çalışıyor.

Döngü bu.

Sonra Soma felaketi olduğu vakit gerçekler ortaya çıkar gibi oluyor ama uzun adam sille tokat konuya dalıyor.

Gündemi bir şekilde değiştiriyor.

21.05.2014

21 May 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.

05

[email protected] - ÇOK DOĞRU yazıyorsunuz da... Geçmiş sicili bozuk bir ülkede, bir siyasi partiden sistemi tamamen düzeltmesini bekliyorsunuz...

Bunu beklerken de, o siyasi partiye çamur atmaktan da geri kalmıyorsunuz...

Bu arada, işyerinizin RUHSAT işlerini hallettiniz mi ? Hani, o ruhsatsız çalışan devletin bir kurumu kapınıza kilit vurmuştu ya ! Halledebildiniz mi ki, o devletten birşeyler bekliyorsunuz ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 00:00
04

[email protected] - tazminat almak için bir takvim yılını doldurmak gerekir. giriş çıkış yapıldığı için yıl dolmuyor ve dolyısıyla tazminat hakkı olmuyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 00:00
03

[email protected] - dursun yılmaz senin sülalende 3000 tl maaş alan varmı klavye çocuğu veya sen bir iş yeri çalıştırıb bir işçinin maliyetini gördünmü boş yere ötme geveze herif

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 00:00
02

[email protected] - Haberin çok güzel. Çok doğru. Fakat gazetende kaç tane emekçi (proleterya) çalışıyor. Bunlar insanca yaşayacak kaç para net ücret alıyor. Sisorta pirimleri yatıyormu. Bum yazıyı yayınlıyacağını sanmıyorum.Belki elini vicdanına koyarak birazcık düşünürsün.************" (Bolu Gündem Gazetesinde sigortasız basın emekçisi, matbaacı,gazete dağıtım işinde çalışan vs. sigortasız kimse çalışmamaktadır Bolu Gündem, ücretlerde sektör ve Bolu için tatminkardır")

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 00:00
01

[email protected] - İşçi olarak ister kamuda,ister özel sektörde ister taşeron şirkette çalıyor olun aylık maaşınız 3000 TL'nin altında ise siz bir kölesiniz.Hele hele birde 4 yıllık üniversite mezunu olup 3000 TL'nin altında maaş alıyorsanız siz belgeli kölesiniz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 00:00