ELEKTRONİK GENEL KURUL SİSTEMİ - 2 -

ELEKTRONİK GENEL KURUL SİSTEMİ - 2 -

Anonim Şirketlerde Elektronik Genel Kurul Sisteminin başlangıç ve temel kurallarını E.G.K.S -1- başlıklı yazımızda aktarmıştım. Bu yazımızda ayrıntıları özetleyerek bilgilerinize sunmaya çalışacağım.
İlk kuralı hatırlatarak başlayalım. Ben buna CAN ALICI NOKTA diye vurgu yapmıştım. O da E.G.K.S 'yi uygulayacak şirketlerin ANA SÖZLEŞMELERİNE, yönetmelikte yazılı; “ Genel kurul toplantısına elektronik ortamda katılım “ diye başlayan maddenin aynen eklenmesi hususudur. Bu konuyu hatırlattıktan sonra E.G.K.S' nin işleyişine dair ayrıntıları özetleyerek devam edelim.
A-Genel Kurul Öncesi İşlemler :
-EKGS yi uygulayacak anonim şirketler Kanun ve Esas Sözleşme gereği yapılması zorunlu olan çağrıları, genel kurul öncesi hak sahiplerinin incelemesine sunulması olan belgeleri ve toplantı gündemine ilişkin belgeleri GÜVENLİ ELEKTRONİK İMZALI OLARAK kanunda öngörülen süreler içinde EGKS de HAK SAHİPLERİNİN ERİŞİMİNE hazır bulundurmak zorundadırlar.
-Genel kurula elektronik ortamda Şahsen veya TEMSİLEN katılmak isteyen hak sahipleri, bu tercihlerini genel kurul tarihinden İKİ ( 2 ) gün öncesinden EGKS den bildirmek zorundadırlar. Daha sonra bu tercihinden vazgeçen hak sahibi vazgeçtiğini Bir ( 1 ) gün öncesinden, yine EGKS ÜZERİNDEN bildirmek zorundadır.Bu talebini ELEKTRONİK ORTAMDA GERİYE ALMAYAN HAK SAHİBİ veya temsilcisi genel kurul toplantısına FİZİKEN katılamaz.
-Anonim Şirket genel kurul toplantısına Elektronik ortamda katılım için sisteme giriş, genel kurulun ilan edilen başlama saatinden bir saat öncesinden başlar, genel kurulun başlama saatinden beş dakika öncesine kadar sürer.
B-Genel Kurul Anındaki İşlemler :
-Genel kurula elektronik ortamda katılım, hak sahiplerinin ELEKTRONİK İMZALARI ile EGKS'ye girmeleri ile gerçekleşir.Katılım listesi toplantı öncesi EGKS den alınır ve bu liste FİİLİ KATILANLAR listesi ile birleştirilerek- Eskilerin HAZİRUN CETVELİ-dedikleri, HAZIR BULUNANLAR KİSTESİ oluşturulur.
-Genel kurul toplantısı FİZİKİ ve ELEKTRONİK ortamda aynı anda açılır.Toplantının açılabilmesi için ilgili mevzuattaki şartların yerine getirildiğinin BAKANLIK TEMSİLCİSİ TARAFINDAN tespiti zorunludur.
- Hak sahibi veya temsilcisi, elektronik ortamda katıldığı genel kurula görüşlerini elektronik olarak iletir. Keza oylamaya geçildiğinde oylarını EGKS üzerinden kullanacaktır. Ayrıca elektronik ortamda katılanın MUHALEFET ŞERHİ olabilir, bu şerhte elektronik ortamda gönderilir ve toplantı başkanı bu muhalefet beyanını tutanağa işletmek zorundadır.
-Genel kurula elektronik ortamda katılanlar, her bir gündem maddesi için en fazla İKİ ADET görüşü yazılı olarak iletebilirler. Her bir görüş en fazla 600 karakter olabilir.
-Hazır bulunanlar listesi ve toplantı tutanağı, toplantı bitiminde BAKANLIK TEMSİLCİSİNE elektronik belge taşımaya ve saklamaya elverişli bir ortam içerisinde teslim edilir.
C- Diğer Hükümler :
-Şirketler, EGKS nin yönetmelik ve kanun hükümlerine uygun olduğunu Bakanlık tarafından çıkarılacak tebliğde belirtilen esas ve usullere uygun olarak tespit ettirip TESCİL ve İLAN ettirmek zorundadır.
-EGKS de yapılan tüm işlemler, bu bilgilerin gizlilik ve bütünlüğünü sağlamak şartıyla şirketlerin kendileri veya destek hizmeti sunan şirketler tarafından ON ( 10 ) YIL süre ile saklanacaktır.
- EGKS nin taşıması gereken TEKNİK ve GÜVENLİK kriterlerine ilişkin usul ve esaslar, Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca çıkarılacak bir tebliğ ile düzenlenecektir.
EGKS diye kısaltılan ELEKTRONİK GENEL KURUL SİSTEMİ, gerek yönetmelikten ve gerekse tebliğden özetlediğim şekliyle bu kadar. Teknik ve Güvenlikle ilgili çıkarılacak tebliğleri de şirketlerimizin teknik donanımdan sorumlu olanlarına havale ederek, saygı ve sevgilerimi iletiyorum. Hoşça kalın EFENDİM.
KESENİZİN DİBİNİ GÖRMEYİN.

17 Oca 2013 - 00:00 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.