Belediye ve BESOB'un 'Sanayi' oyunu - Özcan belgelerle konuştu

Belediye ve BESOB'un 'Sanayi' oyunu - Özcan belgelerle konuştu

Belediye ve BESOB'un 'Sanayi' oyunu - Özcan belgelerle konuştu
Haber albümü için resme tıklayın

Bolu Belediyesi ve BESOB tarafından yürütülen ve 'Küçük Sanayinin taşınması' projesi, son dönemin en fazla tartışılan konularının başında geliyor. Sanayi esnafları yaptıkları açıklamalarda, ödemeleri gereken ücretler konusunda net bir rakam verilmemesinden dolayı tereddütler yaşadıklarını, yetkililerin kendilerine yeni dükkanların ilk etapta 80-100 bin TL'ye mal olacağını söylediklerini; fakat daha sonradan bu ücretlerin artacağı söylentilerinin kafalarını karıştırdığını ifade etmişlerdi.
Belediye Başkanı Yılmaz, sanayi esnafına destek olmak için açıklamalar yapan muhalefeti; özellikle CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan'ın konu ile ilgili TOKİ'yle görüşmelerini eleştirerek 'provokasyon yapmakla' suçluyordu. Milletvekili Özcan, TOKİ ile yaptığı görüşmeler sonucunda 'Sanayi Sitesi Projesi'ne ilişkin protokol'e ulaşarak içeriğini basın aracılığıyla Bolu halkıyla paylaştı. Özcan, projenin maddelerine göre bir dükkan için en az 360 bin TL ödemek sorunda olduklarını ve yeni sanayi sitesine 9 bin metrekarelik bir BESOB binası yapılacağını ve bu binanın ücretinin de Sanayi esnafından tahsil edileceğini açıkladı.

HABER: ÖZGE ELÇİ

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın sanayi çarşısı esnafına yazdığı bir mektupta 'Sanayi sitesinin şehir dışına taşınması projesi siyasi şov malzemesi yapılmayacak kadar ciddi ve devasa bir projedir. Kafanızı bulandırmaya yönelik girişimler olduğu görülmektedir. 4 Bin TL yatırmanız gerekiyor' yazdığını söyleyerek “Biz başından beri söylüyoruz, bu işte bir yanlışlık var. TOKİ'ye gidiyoruz, esnafla görüşüyoruz. BESOB'la, Belediye ile görüşmeye çalışıyoruz. Ancak bir şeyler burada yanlış gidiyor. Sanayi esnafı, dükkânlar kaç liraya yapılacak, ne kadara mal olacak, bu soruların cevaplarını arıyor. Biz ne ile karşı karşıyayız, bunun cevabını arıyorlar sürekli. Niye cevap veremiyorlar; çünkü esnafımız maalesef beklediğinden çok daha büyük bir tehlike ile karşı karşıya. Hatırlarsanız geçen yıl sanayi esnafı ile ilgili bir projeyle ilgili bir protokol yapılmıştı 2 yıl önce 2011'de. Bu projeyi, asıl bu projenin mağduru olacak olan sanayi esnafından gizlemişlerdi. Biz bu protokolü o zaman sanayi esnafına dağıttık. Dedik ki 'Avukatlarınız var; lütfen avukatlarınıza sorun, bu protokolde sizin yararınıza herhangi bir şey var mı yok mu? Bunun cevabını versinler” diye konuştu.

“2'nci bir gizli anlaşma daha yapılmış”
Bu protokolün ardından 2'nci bir gizli anlaşma daha yapılmış olduğunu öğrendiklerini ifade eden Milletvekili Özcan, “Bu gizli protokolü kimseyle paylaşmadılar. Belediye yetkilileri, BESOB, Ticaret odası ve Valiliğin yeniden imzaladığı TOKİ ile bir protokol. Bu, ilk protokoldeki bazı hususları ortadan kaldırıyor ve devamında da diyor ki artık bu proje, bu protokole göre yapılacaktır, diyor. Bu protokolün önemli maddeleri de var. Bu protokolün 7'inci Maddesi oldukça önemli. Bu protokolün 7'inci maddesinde ilk protokolün 13. Maddesine bir atıf yapılıyor ve ekleme yapılıyor. Sosyal donatı alanları içerisinde idare binası BESOB mülkiyetinde kalacak olup ihale sonucunda belirlenecek proje maliyet bedeli hak sahipleri, alacakları iş yerlerinin metrajlarına göre hak sahiplerine yansıtılacaktır. Daha açık anlatıyım; Burada BESOB, Belediye ve TOKİ, bir anlaşma yapmışlar. 1220 değil; 636 iş yeri yapmaya karar vermişler. Bu 636 iş yeri 65 değişik projeden oluşuyor” dedi.

“BESOB'a yapılacak yeni binayı esnafımızın cebinden alacaklar”
Özcan, Yeni Sanayi projesine 9 bin metrekare büyüklüğünde bir BESOB binası yapılacağını ve bu binanın da sanayi esnafından istenen paralardan karşılanacağını söyleyen Özcan, “Bir de bu 636 iş yeri dışında 18 bin metre kare kapalı alan yapılıyor, ortak alan adı altında. Bu kapalı alanlardan bir tanesi Cami, buna söyleyecek bir şeyimiz yok. 2'ncisi İtfaiye, 3'üncüsü de 9 bin metre kare alana sahip bir BESOB hizmet binası. Yani siz buradaki iş yeri sahiplerine diyorsunuz ki 18 bin metrekareyi kabaca 636'ya böleceğim ve ortalama yaklaşık 300 metre karelik bir inşaat maliyetini daha sanayi esnafının sırtına yüklüyorlar. Bu noktada 2 bina çok önemli; birincisi Belediye tarafından yapılması gereke İtfaiye binasını sanayi çarşısı esnafına yaptırmak istiyorlar. İkincisi ise BESOB'un 9 bin metrekare büyüklüğünde; yani Ticaret Sanayi Odası binasının yaklaşık 4 katı büyüklüğünde bir binayı da yine sanayi esnafının sırtına yüklemek istiyorlar. Bunun sonuncunda da maliyetler korkunç derecede büyük rakamlara ulaşıyor. TOKİ'den gelen 65 değişik projeye ait takribi maliyetler ve bugüne kadar bilmiyoruz diyen BESOB ve Belediye Başkanının da bu konuda bilgisi var.

“Dükkanlar için ödenecek ücretler 360 bin-700 bin arasında”
Buradaki rakamlara dikkat edin. Mesela Tip 1; satışa esas brüt iş yeri alanı 315 metre kare, iş yerinin ortalama satış fiyatı 360 bin lira. Örneğin; tip 41 satış bedeli 3 milyon 344 bin 880 lira yani eski parayla 3 trilyon 344 bin lira. Baktığınızda birkaç ufak istisnayı birkaç dükkân dışında 350 bin lira ile 700 bin lira arasında değişiyor. Bunları sanayi esnafımıza biz tek tek dağıtacağız. Yani sanayi esnafı daha geçen hafta bize 'Tanju Bey, bu dükkânlar bize başta 90–100 bin liraya mal olur diyorlardı, biz şimdi korkmaya başladık; acaba 150-160 bin liraları mı bulacak diyorlardı. Onlar çok iyimser tahminlermiş. Tabloya bakıldığında ortalama bir dükkân için en az ödeyecek olanın 360 bin lira ile 700 bin lira arasında borçlandırılacağı gözüküyor.

“Bu fiyatlar, faiz artışlarının yansıtılmamış hali”
Bakın yine bir örnek vereyim; tip 30, 630 metrekarelik bir dükkan, maliyeti 667 bin 557 lira. Şimdi bir 4 bin lira para isteniyor. Daha önce yatırdıkları bir 12 bin 500 lira bir para vardı. O paralar düşüldükten sonra, bunun için sözleşmesinin imzalanmasında 62 bin lira ödeyeceksiniz diyorlar. Sonra bunu 10 yılda 120 taksitle ödemek istersen her ay 5 bin lira taksit ödeyeceksin diyorlar. Ve TOKİ yetkilileri diyorlar ki 'Daha biz bunun üzerine dolardaki eurodaki faizdeki artışları yansıtmadık ihaleden sonra ortaya çıkacak' diyor.
TOKİ bana bir yazı daha gönderdi. Söz konusu projenin tahmin iş yeri satış fiyatları, protokolde belirlenen hesaplama yöntemi çerçevesinde ilgili kurum tarafından hazırlanmış olup idare tarafından gerekli kontroller yapılmıştır. Kaldı ki bunu biz de hazırlamadık, son artışları yansıtmadık. Bu fiyatları hazırlayan Belediye ve BESOB'dur' diyorlar. Ve devamında 'talep toplama işleri başlamıştır” şeklinde konuştu.

“Sadece 10 sanayi esnafı başvurmuş”
Alaaddin Yılmaz'ın sürekli 100'ü aşkın kişinin başvuru yaptığını ve başvuru yapmayanların bir an önce ücretleri yatırmaları gerektiği konusunda açıklamalar yapmasına atıfta bulunarak “Belgelere göre şunu söylüyorum; Düne kadar sadece 10 başvuru yapılmış. TOKİ finansman daire başkanlığından gelen belgede yazıyor bunlar” dedi.
Bir milletvekili olarak şehrinin esnafının haklarına her zaman sahip çıkacağını ifade eden Milletvekili Özcan, “Ne diyelim sanayi esnafımıza 'Koşa koşa gidin bu projeyi sakın kaçırmayın diyebilir miyiz bu koşullarda? Buraya BESOB binası yaptırılmak isteniyor. BESOB sizden topladığı paraların hesabını verememiş daha, bu paraların nereye gittiği belli değil. Dünyanın en zor parasını kazanan sanayi esnafına bir de 9 bin metrekarelik bina ve İtfaiye binasının ücreti yüklenmek isteniyor. Belediye başkanı sürekli benim TOKİ'ye gittiğimi söylüyordu; tabi ki gideceğim. 550 esnafımızı ve onların ailelerini ilgilendiren bir konuyu tabi ki takipsiz bırakmazdım. Eğer bu belgeyi açıklamasaydım bugün belki hala el altından 'Merak etmeyin bir dükkan 100 bin TL civarında mal olacak' deyip geçeceklerdi.

“Yol yakınken vazgeçsinler”
Burada Türkiye'nin en büyük kazıklarından biri atılmaya çalışılıyor sanayi esnafımıza. 315 metrekare tip 2 400 bin lira başvuru bedeli 4 bin lira, sözleşmede alınacak tutar, işyeri bedelinin yüzde 10'undan başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar. Bu da 65,060 TL. Yani 12 bin 500 lira yatırdınız. 4 bin lira daha yatıracaksınız. Sözleşme imzalanır imzalanmaz 65 bin lira ödeyeceksiniz bunu 5 taksitte ödeyeceksiniz, bu 5 taksit iter bitmez de her ay 5 bin 179 TL para ödeyeceksiniz.
Enflasyona gelen farklar, TOKİ'nin yaptığı sözleşmeye göre direkt dükkan sahiplerine yansıtılacak. Yol yakınken Yılmaz bu projeden derhal vazgeçsin. BESOB yetkilileri de daha önce topladıkları ve nereye gittiği belli olmayan bu paraları toplasınlar sanayi esnafına iade etsinler ve sanayi esnafından özür dilesinler, benim önerim bu. Belediye başkanı bugüne kadar taşeron olarak kullandığı BESOB'a güven azaldığı için Ticaret ve Sanayi odasını devreye sokmak istiyorlar. Bolu TSO'ya da şunu söylüyorum, lütfen koltuk değneği olmayın Alaaddin Yılmaz'a” şeklinde konuştu.


28 Şub 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.

18

[email protected] - EVET ARKADAŞLAR BELEDİYEDEN GELEN MEKTUP VE CD ŞUAN ELİMDE OKUYUNCA ABANIN ALTINDA SOPA GÖRÜNÜYOR ISRARLA MADUR OLMAMAMIZ KONUSUNDA UYARI VAR BU OLMADI BİRDE VERDİĞİMİZ PARALARI NASIL BİR YOL İZLEYEREK ALIRIZ ONU AÇIKLARSANIZ BİZDE TAKAT KALMADI BU AÇIKLAMALARDAN SONRA ZATEN ÖDEYEMEYECEĞİMİZ BORCUN ALTINA GİRMEMEK LAZIM ASLINDA BAYA HAYAL KURARAK GİRDİK ARTIK KENDİ DÜKKANIMIZ OLACAK KİRA ÖDER GİBİ ÖDEYECEĞİZ DİYEREK GİRDİK AMA İŞ YANLIŞ YERLERE GİDİYOR BEN KISA YOLDAN BU İŞTEN KURTULMAK İSTİYORUM MAĞDURİYETİMİZ HERHALDE PARAMIZI ALMA KONUSUNDA OLACAK BUNU ANLIYORUM BUDA ÇOK KORKUNÇ BİR ŞEY ÜZÜLDÜK HAYALLERİMİZ BOŞA ÇIKTI NE DESEK BOŞŞ

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 00:00
17

[email protected] - Sırf bunedenle oyum CHP'ye bnim çıkarım bu çıkarım nereye ıse oyum oraya ben gıbı 1000 kışıye yakın esnaf aynı şeyı düşünüyor çarp ıkıye alaatın bey kaybettın busefer

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 00:00
16

[email protected] - gercekler bunlar da dığer boludakı yerel gazateler neden bu haberı yapamıyor yılmazın uşaklığını mı yapıyolar gazateçılıkden baska ne işyaparlar yılmazın peşinde akşama kadar dolasırlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 00:00
15

[email protected] - daha önce yapılan(2011)toplantılarda sorumlular verdikleri sözleri rakamları ve yapılacakları yazılı olarak noterden san.esnafına ve üyelere vermedikçe hiç kimse gidip para mara yatırmasın.aksi olacaksa para yatıranlara yatırdıkları miktar yasal faizi ile iade edilsin.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 00:00
14

[email protected] - Alaattin -tahir bey yanınızda emin semeci yok ahmet yoltaş yok yakıd da siz yok olacaksınnız oyumu hep akp verdim bundan sonra nah alı.....r

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 00:00
13

[email protected] - eğer yazılanlar doğru ise . çok ayıp .ilk yapılan ikna toplantılarında.maliyatların 80000 .100000 .bin gibi bir maliyat olur demişlerdi. şimdi ne olduda rakamlar bu kadar değişti. bu ne kepazelik allah aşkınıza.birde besoba. 9bin. metrekare himet binası bu ne saltanat sanki elize sarayı yapılacak .geçtiğimiz günlerde bir esnaf odası için başkan adayı olan bir arkadaşın bir sözünü hatırladım eğer seçilirsem sandalyede oturacağım demişti.bu söze herkesin dikkatini çekmek isterim .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 00:00
12

Adıyaman.1962 - Alattin başkan sanagüvenmiştik ama sen bizi keriz yeriiene koydun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 00:00
10

[email protected] - siz buraya seç imle geldiniz seçimle gidersiniz semercioğlu çok atıp tutuyordo neoldu kayboldu yoltaş gayretin arkasından ayrılmıyordu seçimle uçtu gitti yakında sizde aynısı olacaksınızz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 00:00
09

[email protected] - TANJU BEYE TEŞEKKÜRLER ESNAFIMIZI RAHATLATMAK ,AYDINLATMAK İÇİN EN KISA ZAMAN DA TOPLANTI İSTİYORUZ YANLIZ ŞU KONUDAN HİÇ BAHSEDİLMEMİŞ YARDIMCI TARAFINDAN BİR BAŞKA HESABA AKTARILAN ,ÇALINAN PARALARIMIZIN AKİBİYETİ NE OLDU?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 00:00
08

SOLGÜ[email protected]İL.COM - BEN MHP LİYİM OYUMU CHP YE VEREÇEKTİM AMA O ÇAHİT GÖRÜŞ VARKEN ÇOK OY KAYBEDERSİNİZ HALK ADAMI OLACAK KENDİNİ BEĞENEN DEĞİL İNSANLARA VE PARTİLERİNE KÜS OLAN DEĞİL DURUŞU NE İSE ÖYLE OLACAK YALPA YAPMADAN BU KİŞİ ÖĞRETMENLERCE DE SEVİLMEZ KENDİNE CHP ON OY GELMEZ TEMAYÜL YOKLAMASI YAPILMIŞ OLSAYDI

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 00:00
07

[email protected] - Bugün yapılacak toplantıda eger katılım çok olursa bu işbiter gibi.Ancak toplantıda belediye ve tokiden besob dan adamın olup sorular ve cevaplar dükyan alacakların gözü önünde olsa idi.Ama anlaşılan elimiz verdik kol degil gövdenin yarısı gitmiş çıkıpta karı kız la para yiyenler buraya gelemez. Yüzleri yoktur..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 00:00
06

[email protected] - tanju bey bu güne kadar sanayi sitesi için umudum vardı ama bu belgeler dogru ise lütfen yatırdıgımız paralarımızı nasıl geri alacaz yasal faizleri ile o konuda bize yol gösterin bir dahada bunlara inanmam.bu işin suyu çıktı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 00:00
05

[email protected] - Toplantıya gittim.

Biz 80 -100 derken içimizden el verdik kolla belki bu yönetimle içine gireriz dedik 180 lere Ama bugün gördükki eger paralar yatırılsa imzalar atılsa götümüzdeki donu alacaklarmış haberimiz yok. 10.ayda maddeler eklenmiş vali belediye besop ve ticaret odası bilirken bu işi parasını yatıran kişiler uyutulmuş...geçen toplantıda neden bahsedilmedi..Ah alaattin ama kesin bunlar komplodur der şimdi montajdır.Ama sende hata yok seni bu boluda akp den aday gösterenlerde... Onlarda 31 marrta ögrenecekler. Bu alaattin neymiş diye...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 00:00
04

[email protected] - Sistemin benzerini bazı namlı müteahhitlerin kooperatif adı altında vergi ödemeden daire satmak istemesi üzerine dolandırılarak yaşadık.;yani ucuz bir TAHMİNİ FİYAT verip,cazip hale getirip kişileri kredi çekmek yada borçlanmak zorunda bıraktıktan sonra ;batık müteahhitler sürekli yeniden para istiyorlar....nedeni ni sorduğunuza ise karşınızda muhatap bulamıyorsunuz....geri almak için ise genelde geç kalınıyor çünkü müteahhit İSİM DEĞİŞTİRİP,YENİ BİR FİRMA KURARAK yeni bir tuzak hazırlığına başlıyor.Mehtap hanım dikkat edin size yakın çevrelerde de size şirin gözükmek için uğraşan bu tarz müteahhitlerden kendinizi koruyun.Bizim dilimiz çok yandı.Esnaf kardeşler aklınızı başınıza toplayın....parayı vermeden önce toplanın bir avukata danışın. Avukat parası vermekten kaçınırken sonra parayı geri alacaz diye mahkemelerde süründüğünüze ve üste para verip HAKSIZ YERE BORÇLANDIRILDIĞINIZA şaşar kalırsınız.Bu namlı müteahhitler ise belediyenin bütün açık noktalarını her nasılsa çok iyi biliyor...?????YUkarıda anlatılanlar da her nasılsa bizim yaşadıklarımıza çok benziyor.herkesle farklı fiyata anlaşma yapan bu müteahhitler sonra milleti birbirine düşürüp söylenen maliyetin neredeyse 3-4 katına borçlandırdırıp sırra kadem basıyorlar.....HUKUK İSE SADECE SEYREDİYOR.unutmayın ciddi bir hukuki dayanağı yoksa borçlanır ve batarsınız.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 00:00
03

[email protected] - senelerdir yol yaparak gözümüzü yeterince boyadılar cahil insanlarda yol yapıyor şunu yapıyor bunu yapıyor diye bol keseden oylarını verdiler. herkes yaralı kiminin bahçesinden kiminin tarlasından gitti şimdide hem dükkanlarımız yok fiyata gidicek hemde yok yere bir sürü para vererek kandırılacağız . bolu artık kanmıcak bu yalanlara.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 00:00
02

[email protected] - yazık yazık!!!bu işin açıklamasını bekliyoruz.başkanlardan?yapamazsanız işiniz zor bu saatten sonra!!tarihe gömülürsünüz yazılarınız da pek hoş olmaz?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 00:00
01

[email protected] - OLAY BENCE DE BU AMA ASLI BU DEĞİL TOKİDEN FİYATLARI GÖSTERİP YÜKSEK TUTUP YOK KARDEŞİM BU FİYATLAR ÇOK YÜKSEK BEN ESNAFIMI EZDİRMEM DEYİP KENDİLERİ İHALE EDİP BİZE 200BİNE MALEDİB PARAYI ORDAN KAZANACAKLAR SONUÇ TOKİYE VERMEDİK 400 BİNE YAPACAKLARDI 200 BİNE MALETTİK ESNAFIMIZI KORUDUK DEYİP PARALARI CEBE ATICAKLAR GÖRÜRSÜNÜZ 60BİNE MALEDİP ARADAN KÜÇÜK BİR KOMİSYOON ALACAKLAR :) BENCE GÖRÜRSÜNÜZ TAM DA BU OLACAK

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 00:00