SES'İN KURULUNA AÇIKLAMALAR DAMGA VURDU

SES'İN KURULUNA AÇIKLAMALAR DAMGA VURDU

SES'İN KURULUNA AÇIKLAMALAR DAMGA VURDU
Haber albümü için resme tıklayın

KESK'e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Bolu Şubesi, 3'üncü Olağan Genel Kurulu'na gitti. Olağan Genel Kurul'da seçilen yönetim kurulu, SES Bolu Şube Başkanını belirleyecek. Burada açıklama yapan SES Bolu Şube Başkanı Serdar Koçyiğit, önemli mesajlar verdi.

SES Bolu Şubesi'nin 3'üncü Olağan Genel Kurulu, dün Köroğlu Otel'de gerçekleşti. Yönetim kurulunun belirleneceği kurulda Şube Başkanı Serdar Koçyiğit, bir konuşma yaptı. Koçyiğit, açıklamalarına “Necati Aydın, Ayşenur Şimşek, ve Behçet Aysan şahsında sendikal hak ve özgürlükler mücadelesinde yitirdiğimiz tüm arkadaşlarımızı saygıyla anıyorum. 2009 yılından başlayarak konfederasyonumuz KESK ve bağlı sendikalara yönelik olarak yürütülmekte olan baskı, sürgün, gözaltı ve tutuklamaları kınıyor, bu operasyonlar kapsamında hala tutuklu bulunana tüm KESK'li emekçileri selamlıyoruz” diyerek başladı.

“Roboski'yi unutmayacağız”
Haziran ayında başlayan Gezi olaylarına atıfta bulunan Koçyiğit, “Türkiye 2013 yılı Haziran ayında bir direniş, bir isyan yaşadı. Bu mücadele içinde yitirilen Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ahmet Atakan, Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük ve Hasan Ferit Gedik ile karakol yapımına karşı mücadelede her aldığı için Lice’de katledilen Medeni Yıldırım şahsında tüm demokrasi, emek, hak ve özgürlükler ile barış mücadelelerinde yaşamını kaybedenleri anıyor; mücadeleleri mücadelemizdir diyoruz. Bir de yakın tarihimizin en büyük ve sistemli katliamına maruz kalan ROBOSKİ'yi unutmayacağımızı failler yakalanana kadar mücadeleyi sürdüreceğimizi eklemek istiyorum. Her dönem olduğu gibi bu dönemde zorlu bir süreç bizi bekliyor. Emek ve demokrasi mücadelesi veren insanların görevleri ve duyarlılıkları bitmediği sürece zorlu süreçlerinde bitmeyeceği anlaşılmaktadır. 11 yıllık AKP iktidarının pervasızca kamu hizmetlerinin tasfiye edilmesi sürecinin bir parçası olarak Sağlık ve Sosyal Hizmet alanındaki ‘dönüşüm’ devam ediyor. Sağlık ve Sosyal Hizmeti hak olmaktan çıkaran, hizmete ulaşmanın önüne her kademede parasal engel koyan, çalışanları, iş ve işyeri ve gelecek güvencesinden yoksun, can güvencesi olmadan çalışmaya mahkum eden bu dönüşüme karşı mücadelemiz devam ediyor” diye konuştu.

“Dini simgeler ön plana çıkartılıyor”
Koçyiğit, açıklamalarının devamında kamu çalışanlarının problemlerine de değinerek şunları ifade etti; “Teğet geçtiği söylenerek halktan ve emekçilerden gizlenmeye çalışılan, 2007 yılından beri faturası emekçilere çıkarılan ekonomik kriz Türkiye'yi merkezine almıştır. Daha da ağırlaşan krizin, büyüyen faturasının bizden çıkacağı ortadadır. Yılların mücadelesi ile kazanılmış haklarımızın elimizden alınacağı, örgütlenme ve mücadelenin önündeki engellerin daha da artacağı, iş yerlerine çalışanlara yapılan idari baskı ve sürgünler ve emek alanına yönelik topyekün bir saldırı tehdidiyle karşı karşıyayız. Bu tehdide biz de mücadele ivmesini yükselterek karşılık vereceğiz. Kamu hizmetlerini tasfiye eden, eğitimden sağlığa, yaşam biçiminden kaç çocuk yapılacağına, nasıl çocuk doğurulacağına kadar toplumu kendi ideolojik yapısına göre şekillendirmeye çalışan, gericileştiren, muhafazakarlaştırarak dini simgeleri ön plana çıkaran, siyaseti buna göre yürüten iktidar koalisyonu yaşanan yolsuzluklarla çatlamıştır. Üç seçimin yaşanacağı bir süreçten istediği gibi çıkmak adına büyük çaba harcamaktadır. Gerek yolsuzlukların yarattığı bu çatlak üzerinden, gerekse 2013 Haziran isyanı ile hegemonyası sarsıla bu parçalı yapının daha da zayıflatılması; halktan, emekçilerden, eşitlik, özgürlük, kardeşlik ve barıştan yana bir düzenin inşası için yoğun bir çaba ve mücadele bizi bekliyor. Bu mücadele yolunda biz sağlık ve sosyal hizmet emekçileri yalnız yürümeyeceğiz. Toplumun tüm kesimleri ile birlikte mücadeleyi yükselterek devam edeceğiz.
İş kolumuzdaki en büyük sorunlardan biri de güvencesiz, esnek ve taşeron eliyle hizmet yürütmedir. 2011 yılı merkez genel kurulunda alınan karar gereği, gerekli çalışmalar şubemiz tarafından yürütülmüş, A.İ. B. Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışan güvencesizler sendikamıza üye yapılmıştır. Hepimizin şunu kesinlikle iyi bilmesi gerekmektedir. Ya hep birlikte mücadele verip kadrolu, güvenceli çalışacağız ya da hepimiz güvencesiz, kadrosuz çalışmaya mahkum olacağız. Sürekli attığımız bir sloganımız var ya ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz’ gibi.

“Emeğin sömürülmediği bir ülkede yaşama umuduyla”
Savaşa karşı barıştan, halkların kardeşliğinden emperyalizme karşı bağımsızlıktan, faşizme karşı demokrasiden yana olan güçleri artırmak ve bu mücadeleyi büyütmek bizim görevimizdir. Mücadeleye emel yaklaşımımız devleti ve sistemi demokrasiye duyarlı kılma, demokratik ve bir arada yaşanacak bir sistemi oluşturmak zorundayız.
Emeğin sömürülmediği baskı ve zulmün olmadığı, özgür, demokratik bir ülkede kardeşçe yaşama umuduyla 3. Olağan Şube Genel Kurulumuzu saygıyla selamlıyor, emek ve demokrasi mücadelesinde görev alacak arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.”


24 Şub 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.