Mehmet Altun "Ak Parti"

Bolu’da 4 yıl Tarım Müdürü olarak görev yapan ve Abant TV’yi Bolu’ya kazandıran Mehmet Altun, Ak Parti Bolu Milletvekili aday adaylığı yarışındaki iddiasını ortaya koydu.

Mehmet Altun "Ak Parti"
Video için play'e tıklayın

Mehmet Altun Tanıım Videosu:

Siz geçmişte uzun bir dönem Tarım İl Müdürlüğü yaptınız. Bolu da bir sanayi şehri değil ve uzun vadede olmayacağı da açık. Sizin Tarım Müdürlüğü yapmış olmanız, Milletvekilliği yarışında size bir artı sağlar mı?

Mehmet Altun: Bolu’nun geçim kaynaklarına baktığımız zaman, Bolu bir tarım ve turizm şehri. Bolu, bu iki sektörde Türkiye’de en önlerde olan illerden bir tanesi. Tarım şehri derken tabi ki bitkisel tarımı kastetmiyorum. Türkiye’de beyaz etin 6 milyar dolarlık bir ticaret hacmi var. Bu 6 milyar dolarlık ticaret hacminin 2 milyar doları Bolu’da. Türkiye’de ilk 500’e giren firmaların iki tanesi Bolu’da. Ben de 2007-2011 yıllarında Bolu Tarım Müdürlüğü yaptım. Tarım Müdürlüğü’nün daha spesifik olarak bir parantez açmak gerekirse mesleğimin veteriner hekimlik ve aynı zamanda 2 dönem Bolu’da Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı yaptım. Bolu’daki sektörü Türkiye’de en iyi analiz edebilen, en iyi değerlendirebilecek bir bilgi birikimine sahibim. Onun için bu sektörün ülkede üçte birine sahip olan Bolu’nun hem Bolu’daki sorunlarını hem sektörün Türkiye genelindeki sorunlarını, bunların çözüm önerilerini hem yaptığım görev hem sahip olduğum meslek hem de görev sürem içinde bu sektörler ile ilgili yaptığım çalışmaları düşünürsek, Bolu’yu bu çerçevede bir tarımcı ve bir veteriner hekim temsil etmeyecek de kim temsil edecek? Akademisyeninden doktoruna, manavından hukukçusuna kadar tüm aday adaylarının meslek gruplarına kadar hepsine çok saygım var. Ama burada ticaret hacmi Bolu’da beyaz et sektörü ve turizmin elindeyse, beyaz et sektöründe donanımlı bir kişi olarak önemli bir aday adayı olduğumu düşünüyorum. Bolu’da turizm deyince doğa turizmi, inanç turizmi, spor turizmi, kayak turizmi gelir. Bolu, Ankara-İstanbul arasında çok önemli bir noktada bulunuyor. Bu çerçevede de Mehmet Altun, ilk kez Bolu’yu dünyaya entegre eden kişidir. Bu, Cumhuriyet tarihinde bir ilktir. Bunun ciddi bedeli olmuştur ve Mehmet Altun, bu bedelin altına girmiştir. Abant TV’yi Bolu’ya kazandırırken, her ne kadar yüzde 95’i bana ait olsa da aslında bu televizyon, bütün Bolulularındır. Ve Abant TV Bolu’yu dünyaya entegre eden sistemdir. Bu kanal, gerek yurt içinde gerek yurt dışında Abant ismini temsil ediyorsa, bu Mehmet Altun’un bireysel gayretidir. Bu süreç içerisinde Bolu’da ticaretle uğraşan esnafımızın da katkısı olmuştur. Bununla beraber Valilerin, belediye başkanlarının, ilçelerin, sivil toplum örgütlerinin tümünün elini taşın altına sokması gerektiğini düşünüyorum. Bugüne kadar kim ne katkı verdiyse eyvallah dedik. Ama kalan bütün katkıları, sorumlulukları Mehmet Altun almıştır. Kişinin yapacakları değil, yaptıkları önemlidir. 1994’te İmam olarak başladım; ama bugün Bolu’yu dünyaya entegre eden bir kişiysem, bu anlamda da Bolu için önemli bir aday adayı olduğumu düşünüyorum.

Sizce Bolu’nun en çok ihtiyacı olduğu şey nedir? Milletvekili olmanız durumunda neyin üzerinde özellikle duracaksınız?

Mehmet Altun: Bolu aslında çok büyük sorunları olan bir il değil; ama Bolu temsili açıdan çok daha ileri taşınacak bir il. Bolu, coğrafyasıyla, nüfusuyla sorunları en az olan illerdendir. Merkezin ilçelerle olan yol sorunları var. Yayla evleri problemleri var. Aslında yayla evleri problemleri, Türkiye’de özellikle orman alanları olan şehirlerde olan bir problemlerdir. Özellikle yayla evlerini kısa sürede çözebilme gerek Bolu’nun, gerek diğer illerin de vekilleriyle koordinasyonunu sağlayarak çözebilecek en etkin, bilgi donanımına sahip bir adayım. Mehmet Altun seçildiği zaman Meclis’te yapacağı değişikliklerle yayla evlerine en kısa sürede çözüm getirecek bir adaydır.

Yine beyaz etin alt yapısını oluşturan 3 bin 500 işletme var. Bu işletmelerin de 2 bine yakınının hala ruhsat problemi var. Yine bu ruhsat problemlerine en iyi çözüm getirecek aday olduğumu düşünüyorum. Bolu’nun Abant’ıyla, Kartalkaya’sıyla, Yedigöller’iyle, inanç turizmi Göynük’üyle, lojistik merkezi Yeniçağa’sıyla, aşçılık merkezi Mengen’iyle, meyvecilik ve termal kaynaklarıyla seracılık oluşturabilecek olan Seben’iyle, dericiliğin merkezi Gerede’siyle, tavukçuluğun ve büyük baş yetiştiriciliğin, süt üretiminin merkezi Mudurnu’suyla, yine doğasıyla arıcılığın merkezi Kıbrıscık’ın sorunlarını, önde oluş noktalarını en iyi analiz eden aday adaylarından biriyim. Mehmet Altun, 500 yerleşim yerinin çoğunda tanınan, çoğunun da problemlerinin büyük ksımını yakından müşahade edebilen ve yaklaşık 33 aydır da bu sorunları ulusal anlamda kamuoyuyla paylaşan , temsil kabiliyeti en iyi olan aday adaylarından biridir.

Ak Parti, ilk iki döneminin aksine son dönemde neden bir milletvekili kaybetti sizce?

Mehmet Altun: O seçimde CHP bir önceki seçimde yüzde 22 iken daha sonra yüzde 20 oranında oy aldı. Ak Parti’nin bir vekil kaybedişinin birkaç sebebi var. Bir, o günkü MHP’nin adayı Murat Yapıcı’nın gayretidir. İkincisi, Ak Parti’nin o günkü listesi, 3-0’ı kaldırmamıştır. Bu yüzden Bolu listesi değişime muhtaçtır. Bu değişimin, Bolu halkının beklentileri çerçevesinde oluşacağını düşünüyorum. Bu beklenti içerisinde Mehmet Altun olur ya da olmaz, çok da önemli değil. Ortak payda, Ak Parti’nin 3-0 olması ve Ak kadroların iktidarda olmasıdır. Önemli olan budur.

Peki siz aday olma şansınızı nasıl görüyorsunuz?

Mehmet Altun: Ak Parti genel merkezi, aday adayı kriterlerini, temayül yoklamaları, kamuoyu yoklamaları, sivil toplum örgütleri ve aday adaylarıyla ilgili bu aday adayı bizi iyi temsil edebilir mi, diye baktığını düşünüyorum. Temel ilkelerin bir tanesi bu. Mehmet Altun, dün neyse bugünkü çizgisinde değişikliği olan biri değildir. Parti değiştiren bir yapısı yoktur. Bu Hükümetin ilk atadığı Tarım Müdürlerinden biriyim. Mehmet Altun, 6 yıllık memurken İl Müdürü olmuş bir kişidir. 3 Kasım 2002’de Ak Parti iktidar olmuştur. 2003’ün başında Mehmet Altun, Tarım İl Müdürü olmuşsa, Ak Parti camiası tarafından bilinen bir kişidir. Genel merkez tarafından tanınan bir kişiyim. Ben bu süreçte, bu çerçevede değerlendirileceğini düşünüyorum. Gerek bilgi birikimim, gerek donanımım gerek Bolu’yu tanıyışım, gerek Bolu’ya Abant TV gibi bir markayı kazandırmış bir kişi olmam, kurulduğundan bu yana yayın formatım, Ak Parti ve Başbakan tarafından zaten izlenmektedir. Abant TV’yi Bolu’ya kazandırırken de Mehmet Altun’a bu frekansın verilişinde de yine Mehmet Altun’un duruşu, siyasi hayatı vesile olmuştur. O gün 58’inci sırada uydu frekansını beklerken, ilk 6 kanala frekans verilirken bunu Bolu’ya kazandırmışsak bu bizim donanımımız, duruşumuz ve Ak Parti iktidarının bize olan bakış açısını gösterir. Mehmet Altun, kamuoyu anketlerinde önde çıkacağını iddia eden bir aday adayıdır. Benim aday adaylığımı Bolu kamuoyunun belirleyeceğini düşünüyorum. Ben, eğer kamuoyu anketlerinde Bolu halkının tercihi olacaksam varım. Olmam gerektiğini düşündüğüm için varım. Bütün bunlardan dolayı ilk 3’te olmam gerektiğini düşünüyorum. Ama listenin sıralaması ne olur, bu genel merkezin takdiridir. Buna saygı duyacağız. Ama temennimiz, Bolu’yu temsil eden, Bolu’yu 2015 ve daha sonrasına taşıyabilecek donanımlı, sorunları bilen ilk 3 adayın belirlenmesi.

Son birkaç gündür temayül sonuçlarıyla ilgili söylentiler çıktı. Ak Parti İl Başkanlığı da sonuçların bilinmediğini söyleyerek bu söylentileri yalanladı. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuyla ilgili?

Mehmet Altun: Bu bir algı yönetimidir. Bolu Gündem ve Bolu’daki önemli gazete ve siteler, bunu haber yapmamıştır. Çünkü herkes biliyor ki; temayül yoklamalarını, Ak Parti Genel Merkezi açıklamayacağını ilan etmişti. Ama birileri kamuoyuna kendilerini önde göstermek, algı yönetmek amacıyla yapmıştır bunu. Gerede’de bir mahalli gazetede başlayan daha sonra Bolu’da da yayılan bir algı yönetimiydi. Biz aslında bu algı yönetimini Abant TV olarak ilk gün de yayınlayabilirdik. Biz, sadece gülüp geçtik. O algı yönetimine, kamuoyunun çok itibar etmeyeceğini düşündük. Şöyle bir söz var; biri bir yerde bir yalan söyler, döner yalanına kendisi inanır. Öyle bir algı yönetimi olmaya başladı. Ama Ak Parti İl Başkanlığı da açıklamasını yaptı. Bu tip asparagas, gerçekle alakası olmayan haberlere itibar edilmemesi ve o sıralamanın da doğru olmadığı zaten açıklandı.

Son olarak hem kendi adınıza hem partiniz adına ne söylemek istersiniz?

Mehmet Altun: Geçtiğimiz gün canlı yayında “Ben bu listede varsam eğer CHP’nin tekrar 3-0 deneme şansı yoktur” dedik. Bunu bir iddiayla söyledik. Mehmet Altun’un dışında olursa 2-1 olur mu, tabi ki öyle bir iddiamız yok. Ama Mehmet Altun’un olduğu bir liste 3-0 olur. Bizim gibi bilgi birikimine sahip bir listenin ortaya konulmasını bekliyoruz. CHP’nin sıralaması ve listesi zaten neredeyse bellidir. 3-0’ı Ak Parti’nin yapacağı liste belirleyecektir. Bu listede olursam, 3-0’ın müjdesini Bolu halkına verebilirim.

07 Mar 2015 - 14:39 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.