Türk ve Bolu Mutfağı -III-

Türk ve Bolu Mutfağının geleceği konusunda derin bir endişeye sahip olan Yurdaer Kalaycı, Sayın Nail Tan'ın “Ben 1972’den beri, bilimsel toplantılar düzenliyorum. Ama maalesef, 2012 yılına geldik, hala kavramlar tartışılıyor” dediğini belirtiyor.

Hazırlayan; Beyhan BAYRAK

Foto; Cem BAYRAM

Türk Mutfağının geleceği hakkında, “sonuç bildirisi” hazırlanmasını isteyen Kalaycı, Bolu Belediye Başkanlığı ve Bolu Valiliğinin himayesinde gerçekleşen 1. Uluslararası Bolu Mutfak Günleri etkinliklerinin en önemli eksikliğinin mutfak kültürünün geleceği konusunda hiçbir çalışmanın yapılmış olmaması olarak düşünüyor;


****

Maziyi inceledik. Birazda hali hazıra göz atalım. Zaman, zaman kongreler yapılıyor. Başbakanlık Atatürk Kültür Merkezi’nin düzenlediği, V. Uluslararası Türk Kültürü Kongresine “Türk Mutfağının geleceğini” tartışmak üzere davet edilmiştim. Tartışmamız istenen konu ile ilgili tebliğler sunulmamıştı. Gene de, (az da olsa) bazı noktaları tartışmıştık.
Tartışmaların ardından, Sn.Nail Tan:

Ben 1972’den beri, bilimsel toplantılar düzenliyorum.Ama maalesef, 2012 yılına geldik, hala kavramlar tartışılıyor deyip, kuruldan Türk Mutfağının geleceği hakkında, “sonuç bildirisi” hazırlamasını istedi.Sn. Kamil Toygar ve ben, bu müzakerelerden istenen sonuç bildirisinin, çıkamayacağını ifade ettik.Netice de “alelacele” bir sonuç bildirisi hazırlandı. (O bildiri ile ilgili, kim ne yaptı, alınan sonuçlar nelerdir, bilmiyorum.)
Aradan, üç yıla yakın bir zaman geçti. Kongre kitabı yeni elimize ulaştı. Sn Nail Tan’ın dediği gibi, 43 yıldır netice alınamıyor. Akademik ortamda, durum budur.Eğitim ortamına gelince:
Mutfak meslek okullarında (profesyonel aşçı olmayan) beslenme hocaları ve (çoğu ehliyeti tescilsiz) sözleşmeli kişilerle, eğitim verilmeye çalışılmaktadır. Eğitimin ağırlığı, “pratiğe değil” teorik öğretime dayalıdır. Öğrenciler yeteneğe göre seçilmemektedir. Bilerek ve isteyerek giren (meslek aşığı) öğrenci yok denecek kadar azdır. Diploma almış olmak için okuyanlar az değildir. Eğitimi ağırlıklı olarak, iş başında ve usta nezaretinde almadıklarından,
meslek sırlarına vakıf olamazlar.İşte size çırılçıplak gerçek.Bu şekilde, daha uzun yıllar Türk Mutfağının önü tıkalı kalır.


.****


Bu problem konferanslarla çözülemez. Radikal önlemlere ihtiyaç vardır. Atatürk Kültür Merkezi, konferans düzenlemeden, tebliğciler, tebliğ sunmaktan;
kurul ise tartışmaktan sorumludur..
‘Türk Mutfağının geleceğinden sorumlu olan, ortada yoktur. Sorumlu olmayınca da, “sonuç bildirileri” ile başarı elde edilemez. Asıl sorun buradadır. Sorumlu “tespit ve tayin edilip”, yetki ile donatılmalıdır. Türk Mutfağının geleceği buna bağlıdır


****


TÜRK MUTFAK AKADEMİSİ KURULMALIDIR


Ona bağlı olarak:
I-Türk Mutfağı araştırma- geliştirme enstitüsü,
II-Türk Mutfağı Sertifika bölümü faaliyete geçirilmelidir.
I-Türk Mutfağı Araştırma Geliştirme enstitüsü

Bu enstitüde ki faaliyetler:
1-Mevcut sanatçıları bir araya getirme.
2-Meslek aşığı öğrenciler bulma.
3-Atölye ortamında (iş başında) eğitip, yeni sanatçılar yetiştirme.
4-Konuya gönül veren araştırmacıları bir araya getirme.
5-Saha tarama çalışmaları başlatma.
6-Dokümantasyon merkezi oluşturma.
7-Mutfak laboratuarında sınama- yanılma metodu ile, unutulmuş yemekleri yaşama geçirme.
8-Sanatçıların “yeni lezzetler” yaratmasına zemin hazırlama.
9-Yapılan tüm çalışmaları yayınlanır hale getirme ve yayınlama.
10-T.S.E. ile müşterek “yemek standartları” saptama.
11-Ülke genelinde konu ile ilgili koordinasyon ve organizasyonlar yapma.
12-Uluslararası tanıtımda, aktif olarak hizmet etme.
II-Türk Mutfağı Sertifika Bölümü
1-Aşçılık ve Tatlıcılık için:
*-Çıraklık,
*-Kalfalık,
*-Ustalık,
Sertifika programları düzenleme.
( Fransızların “1895 den beri” faaliyette bulunan “CordonBleu’si” gibi)
2-Yiyecek-içecek ile ilgili sair konularda , seminer ve kurs düzenleme.
****
Akademide olması gereken yapısal özellikler;
Araştırma enstitüsünde ve sertifika bölümünde eğitici olmak için, eğitim formasyonu ve akademik unvan aranmamalıdır.
Aranacak özellikler:
1-Meslek aşkı,
2-Mesleki bilgi- tecrübe,
3- Mesleki başarı,
4-Yeterli kültür,
5-Güzel sanatlara ilgi, olmalıdır.
Burada eğitici-araştırmacı olacak sanatkarlar, tek, tek seçilmelidir.

09 Nis 2015 - 12:40 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.