BESOB Başkanı Nihat Alpat Öztürk: Yapacak birşey yok

Sosyete pazarı ve kurulmaması için odaların gösterdiği çaba Terziler Odası Başkanı Ahmet Yoltaş ve BESOB Başkanı Nihat Alpat Öztürk tarafından açıklandı. BESOB Başkanı Öztürk'ün şu sözleri, şu anki durumu açık bir şekilde özetliyor; “Bir şekilde yap

Sosyete pazarı ve kurulmaması için odaların gösterdiği çaba Terziler Odası Başkanı Ahmet Yoltaş ve BESOB Başkanı Nihat Alpat Öztürk tarafından açıklandı. BESOB Başkanı Öztürk'ün şu sözleri, şu anki durumu açık bir şekilde özetliyor; “Bir şekilde yapacak hiçbir şey yok.”

Sosyete Pazarı açıldı. Pazarın açılmasından 2 gün önce Bolu Sivil Toplum Kuruluşları Meclisi toplantısı için bir araya gelen oda başkanlarından Terziler Odası Başkanı Ahmet Yoltaş ve Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nihat Alpat Öztürk tarafından, “Odaların sessiz kaldığı” yönündeki haberlere yanıt geldi. Yoltaş, kendilerine pazarın kurulacağı yönündeki haberlerin geç geldiğini ve haber ellerine ulaştığında, esnaf odaları olarak Karacasu Belediye Başkanı İsmail Erkoç'la görüştüklerini ve imzalanan deklarasyonu kendisine ulaştırdıklarını söyledi. Şu ana kadar da herhangi bir açıklama yapmamalarını Erkoç'tan bekledikleri olumlu yanıta bağlayan Yoltaş, başlatılabilecek hukuki süreçten söz etti.

ÖZTÜRK; “ŞU ANDA, BİR ŞEKİLDE YAPACAK HİÇ BİR ŞEY YOK”

BESOB Başkanı Nihat Alpat Öztürk de olayın gelişim sürecini özetlediği yazılı açıklamayı basına dağıttı ve kısa bir konuşma yaptı. Olaya müdahale ettiklerini ancak anlaşmalar imzalandıktan sonra bu çabayı gösterme fırsatı bulduklarını belirterek, yapacak hiçbir şeyin olmadığını, pazarda satış yapacak esnafların hazırlaması gereken evrakların tam olup olmamasına göre suç duyurusunda bulunabileceklerini ve ruhsatın iptali ve yürütmeyi durdurma için girişimlerin başladığını söyledi. Belediye Başkanı Yılmaz ile de görüştüklerini vurgulayan Öztürk, "Dönüşü yok' cevabını aldık” dedi. Öztürk de Yoltaş gibi Karacasu Belediye Başkanı Erkoç'tan olumlu bir yanıt aldıktan sonra açıklama yapmayı düşündüklerini ancak bunun gerçekleşmediğini belirtti. Konu hakkında hassas olduklarını belirten Öztürk, yazılı açıklamasında şunlara değindi: “Bolu Bolu ilinin Karacasu Belediyesi'ne Kazım Çavuşoğlu'nun sosyete pazarı açmak için Belediye'ye müracaat yapmış, encümen kararıyla sosyete pazarı açma izninin verildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Bolu esnaflarına ve halkına hiçbir şey kazandırmayacak olan bu pazarın kurulmaması amacıyla harekete geçerek, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ticaret ve Sanayi Odası, Terziler Odası, Muhtarlar Derneği, Ziraat Odası ve Yukarı Çarşıyı Koruma Derneği Başkanlarının toplanarak açılacak olan sosyete pazarının; darda olan esnaflarımızın çekini, senedini karşılayamayan, hatta faaliyet gösterdiği işyerinin kirasını, elektriğini, suyunu dahi ödeyemeyen Bolu Esnafı, bu pazarın açılmasıyla daha da zor duruma düşmemesi, daha fazla mağdur olmaması için sosyete pazarının açılmaması yönünde 04.09.2007 tarihinde Karacasu Belediye Başkanlığınca ruhsatın iptali için yazılı müracaatta bulunulmuştur. Alın terine küçücük sermayesini ekleyerek çalışan, devletimizden iş aş istemeyen, istihdam yaratan, esnaf ve sanatkarımız, devletimiz ile mahalli idarelere yirmiye yakın çeşitli isimler altında vergi ödemektedir. Çoluk çocuğunun nafakasını, eğitimini, sağlığını, sosyal güvenliğini kendi temin etmekte olup, çoğu zaman siftah yapmadan evine gitmektedir. Karacası Belediyesi tarafından izin verilen açılacak olan bu Pazar zaten zor durumdaki esnafımızı daha da zor duruma düşürecektir.

RUHSATIN İPTALİNİ İSTEDİK

Karacasu Belediyesinden yazımızın cevabını almadan Belediye Başkanı ziyaret edilmiş, Bolu esnafının korunması açısından verilen bu Pazar ruhsatının iptali istenmiştir. Bu çalışmalarımıza ara vermeden Ticaret ve Sanayi Odasında Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ticaret ve Sanayi Odasında Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı, Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Ziraat Odası, Muhtarlar Derneği, Terziler Odası ve Yönetimi, Baro Başkanlığı, Bolu İş Adamları Derneği, Yukarı Çarşıyı Güzelleştirme Derneği Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri ve Üniversite Rektörünün katılımı ile bu konu defalarca değerlendirilmiş olup, adı geçen pazarın açılmaması için çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülmüştür. Hukuk müşavirlerimizin de katılımıyla yapmış olduğumuz bu çalışmalara devam edilmiştir."

GİRİŞİMLER BAŞLADI

Verilen ruhsatın iptali ve yürütmeyi durdurma için girişimlerin başlatıldığını söyleyen Öztürk; “5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşu Kanununa göre, Bolu İli Hudutlarında kimlerin esnaflık yapabileceğini, esnaflık için hangi belgelerin istendiğini ortaya koyarak, hukuken de verilen ruhsatın iptali ve yürütmeyi durdurma girişimleri başlatılmıştır. İlimizdeki tüm meslek kuruluşları açılacak olan bu sosyete pazarının açılmama konusunda hem fikir olmuş, yapılan tüm toplantı ve girişim çalışmalarında bizzat bulunmuşlardır.”

HER ZAMAN ESNAFIMIZIN YANINDA OLDUK

“Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak her zaman esnafımızın yanında olunmuş, yasalar çerçevesinde esnaf ve sanatkarımızın hak ve hukukunu korumaya çalışılmıştır” diyen Nihat Alpat Öztürk, hiçbir zaman esnafın aleyhine olan konularda duyarsız kanılmadıklarının altını çizdi ve şöyle devam etti: “Esnafımızla ilgili sorunları anında çözme yoluna gidilmiştir. Bolu ilinin kalkınması, gelişmesi ile ilgili tüm sivil toplum örgütleriyle beraber bütün çalışmalara katılınmış olup, İl gelişim planları da dahil olmak üzere her türlü projelere destek verilmiş, fikir ve görüş beyan edilmiştir. Bizler esnaf yöneticileri olarak Bolu'da yaşayan, Bolu'da esnaflık yapan kişileriz. Her konuda olduğu gibi bu konuda da “Sosyete Pazarı” açılmasına tepkimizi gösterip ve açılmaması konusunda mücadelemizi sürdüreceğiz. Esnafla ilgili yapılan bütün olumlu çalışmalara içtenlikle ve severek katılacağımızı her türlü desteğin tarafımızdan verileceğini kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz.”

ORAN; “REKABET ETİK OLMALI”

Bolu TSO Meclis Başkanı Oran da konuyla ilgili yaptığı kısa açıklamada, sosyete pazarı ile ilgili tepkilerin gündemde olduğunu belirterek, serbest rekabet ortamının günümüz ekonomik hayatının gereği olduğunu, ancak rekabetin, etik, adil ve yasalara uygun olması gerektiğinin altını çizdi.

01 Eki 2007 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.