99. yıl mesajları

Çeşitli kurum kuruluş ve mülki idare amirleri tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları yayınlandı. Mesajlarda, Cumhuriyetin kuruluşunun 99. yılında birlik beraberlik vurgusu yapıldı.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

VALİ ERKAN KILIÇ;

“Tarihi nice zaferlerle dolu olan aziz milletimizin Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlattığı ve topyekûn mücadeleyle kazandığı, dünyada bir eşi benzeri dahi olmayan büyük zaferi neticesinde kurulan Cumhuriyetimizin 99. yıl dönümünü kutlamanın onur ve gururunu yaşıyoruz. Ecdadından aldığı ilhamla, vatan ve bayrak sevgisini her şeyin üzerinde tutan aziz milletimiz; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yaktığı bağımsızlık ateşiyle, esareti kat’i surette kabul etmeyerek her türlü imkansızlığa ve yokluğa rağmen İstiklal Savaşı’nda dünyanın en güçlü devletlerine meydan okumuş, bu topraklardan adının asla silinmeyeceğini tüm dünyaya ilan etmiştir.

29 Ekim 1923 tarihi; geleceği ve iradesi vesayet altına alınmak istenen, vatanı parçalanmak istenen bir milletin bağımsızlığına yönelik tehditleri azim ve kararlılıkla bertaraf ettiği, bağımsızlığının ve hür iradesinin tescillendiği, bin yıldır üzerinde hür yaşadığı toprakları ebedi vatan haline getirdiği gündür.

Nice bedeller ödenerek ecdadımızın büyük fedakârlıkları ve cesaretiyle kurulan ve 99. yıl dönümünü birlik ve beraberlik ruhuyla idrak ettiğimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ilelebet payidar kılmak için var gücümüzle çalışmak, bizlere bu cennet toprakları vatan kılan aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize olan borcumuzun gereğidir.

Bu duygu ve düşüncelerimle; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bu toprakları bize vatan kılan aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden şanlı gazilerimizi rahmetle yâd ediyor, hayatta olan gazilerimize sağlık ve afiyetler diliyor, tüm Bolulu Hemşerilerimin Cumhuriyet Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum.”

BAŞKAN TANJU ÖZCAN;

Belediye Başkanı Tanju Özcan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99’uncu yıldönümünü kutladı. Mesajında “Cumhuriyet; bağımsızlığından ödün vermeyen, toprağının her bir karışı vatan evlatlarının kanlarıyla sulanmış destansı mücadelenin adıdır” dedi.

Özcan devamında, “Cumhuriyet imanın, inancın sarsılmaz iradenin adıdır. Cumhuriyet milli mücadelenin taçlanmış hali, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eserim dediği nesiller boyu aktarılacak yüce Türk milletinin adıdır. Cumhuriyet bizler için sadece yönetim şekli değil başlı başına bir zaferdir. Gücünü halktan alan yönetim anlayışı milletin istiklalini yine milletin azim ve kararının kurtaracağının şüphesiz en büyük ispatıdır. Milletimiz ve kahraman ordumuz bağımsızlığına kastedenlere, gereken cevabı her zaman vermiş haysiyetli, onurlu dik duruşuyla tarihteki yerini almıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi; ‘Cumhuriyetimiz öyle zannolunduğu gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafta kanımızı akıttık. İcabında müesseselerimizi müdafaa için lâzım olanı yapmaya hazırız.’ Kahraman milletimiz geçmişte olduğu gibi bugün de sancağın inmesine, bayrağın düşmesine, ezanın susmasına ve Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmaya çalışanlara asla müsaade etmeyecektir. Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller her geçen gün yetişerek atalarımızın bizlere emanet ettiği güzel vatanımız için canla başla mücadeleye devam edecektir. Unutulmasın ki atamızın bizlere armağan ettiği, ‘Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır' sözleriyle dile getirdiği cumhuriyet sonsuza dek payidar kalacaktır” ifadelerini kullandı.

NURETTİN DOĞANAY;

Ak Parti Güneydoğu Anadolu Bölge koordinatörü Nurettin Doğanay, Türk Milletinin, en zor şartlara ve içinde bulunulan bütün imkansızlıklara rağmen hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmayan, bağımsızlığından asla taviz vermeyen, inanç ve kararlılıkla sürdürdüğü İstiklal mücadelesini zaferle neticelendiren bir millet olduğunu belirtti. Sayın Cumhurbaşkanımızın gösterdiği istikamet doğrultusunda, 2023 hedeflerimize ulaşma kararlılığı içinde yolumuza devam ediyoruz diyen Doğanay, "Bu eşsiz zafer üzerinde yükselen Cumhuriyetimiz hiç kuşkusuz ebediyen yaşayacaktır. Devraldığımız bu değerli mirası, her geçen gün daha da güçlendirerek Türkiye'yi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyetlerin ötesine taşımaya kararlıyız. Hedeflerimiz doğrultusunda çok daha büyük mesafeler kat ederek Cumhuriyetimizi güçlendireceğimize olan inancımızla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyor, tüm vatandaşlarımı sevgiyle selamlıyorum" ifadelerini kullandı.

AHMET ÖRNEKBAŞ;

Bolu İYİ Parti İl Başkanı Ahmet Örnekbaş mesajında, “Millet olarak istiklalimizin ve istikbalimiz için verdiğimiz son büyük mücadele olan kurtuluş savaşımızı zafere ulaştırmamızın ardından ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 99. Yıl dönümü kutlamaktayız. Cumhuriyetimizin 99 yıllık tarihi, milletimizin en zor şartlarda nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini gösteren, geleceğimiz için bize umut veren, attığımız her adımda ders almamız gereken bir dönemdir. Mustafa Kemal Atatürk ün veciz bir şekilde ifade ettiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma mücadelesini ilk günkü heyecanla, azimle ve şevkle sürdürmeye yılmadan devam etmeliyiz. Bu duygularla, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan kılan tüm gazilerimizi, şehitlerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum. Vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet bayramlarını kutlar, saygılarımı sunarım’’ sözlerine yer verdi.

ERKAN KORKMAZ;

Eğitimmiş Sendikası, Birleşik Kamu iş Konfederasyonu Bolu İl Başkanı Erkan Korkmaz açıklamasında; “Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, “Türkiye Cumhuriyeti, kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek, ebediyen yaşayacaktır” diyerek Cumhuriyet'e her koşulda sahip çıkılması ve Cumhuriyet'in yeni başarılarla geleceğe taşınması konusundaki sorumluluklarımızı anımsatmaktadır. Biz de, O’nun vasiyetine sahip çıkarak Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. Yıldönümünü Cumhuriyetin öneminin bilinci ve kurucusuna duyduğumuz saygı ve sevgiyle kutluyoruz. Çağdaş, demokratik ve laik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, Türk ulusunun birliği, beraberliği, mücadele azmi ve bağımsızlığına düşkünlüğüyle, yokluklar içinde verilen bağımsızlık savaşının sonucunda kurulmuştur.         Yüce Atatürk, "Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır" sözüyle izlenmesi gereken yolu göstermişse de bugün maalesef tarikatların devletin içinde ve okullarda cirit attığı, STK maskesiyle toplumdaki etkilerini artırmaya çalıştığı günlerden geçmekteyiz. Ne mutlu ki çağları aşan ileri görüşlülüğüyle Atatürk, bugünlerin geleceğini de söylemiş ve mücadelenin rotasını göstermiştir. Cumhuriyet, ülkemizi içeriden ve dışarıdan zayıflatmaya çalışan her düşmanın önündeki en büyük engeldir. İçte ve dışta her düşmana karşı verilecek en iyi cevap ve en doğru mücadele de Cumhuriyet'e sahip çıkmaktır. Bu, Cumhuriyet'i kuran Atatürk ve yoldaşlarına, bu uğurda büyük bedeller ödeyen Ulusumuza karşı borcumuzdur.

Başöğretmen Atatürk'ün yolundaki eğitim neferlerinin bir araya gelerek var ettiği Eğitim-İş olarak, tarihsel sorumluluğumuzu biliyor ve yerine getirmeye ant içiyoruz. Atatürk'ün izinde gidecek, gericiliğe geçit vermeyecek, bu ülkenin yarınları olan evlatlarımızı Cumhuriyet'in koruyucuları olarak yetiştireceğiz! Bu duygular ve coşkuyla tüm ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve yoldaşlarını saygıyla anıyoruz. Yaşasın Cumhuriyet!

29 Eki 2022 - 12:08 Bolu- Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.