Depreme ne kadar hazırlıklıyız?

Dijital bir araştırma şirketinin deprem hakkında yaptığı anket sonucunda elde edilen verilere göre Türkiye henüz büyük bir depreme hazır değil.

+9
Haber albümü için resme tıklayın

Dijital ortamda pazar araştırması yapan NG Araştırma, Türkiye’de insanların depreme ne kadar hazırlıklı olduğunu ve konu hakkındaki bilgilerini analiz etmek amacıyla, internet sitesi üzerinden 7-22 Aralık 2022 tarihleri arasında 15 yaş üzeri ve bin 475 kişinin katılımı ile anket gerçekleştirdi.

Anket sonrasında ortaya çıkan sonuçlar şöyle:

Depremi biliyor muyuz?

Katılımcıların yüzde 19’u deprem anında yapılması gerekenlerle ilgili eğitime katıldığını belirtirken, yüzde 27’si bu konuyu kendisinin araştırdığını söyledi. Yüzde 49’u medyada bu konu hakkında bilgi veren uzmanları dinlerken, yüzde 5’lik kısmı deprem ile ilgili herhangi bir bilgisi olmadığını söyledi.

Yaşadığımız evler dayanıklı mı?

Katılımcıların yüzde 47’si evinin deprem yönetmeliğine uygun olduğunu düşünürken yüzde 9’u evinin depreme dayanıklı olmadığını düşünüyor. Yüzde 19’u evinin deprem yönetmeliğine uygun olduğunu fakat dayanıklı olmadığını düşünüyor. Yüzde 25’i ise bu konu hakkında bir bilgiye sahip olmadıklarını belirterek ‘bilmiyorum’ cevabı verdi.

Dayanıklılık testi yapılıyor mu?

Katılımcıların yüzde 23’ü testin yapıldığını ve binalarının dayanıklı çıktığını belirtirken, yüzde 2’si yapıldığını ve binalarının dayanıklı olmadığını söyledi. Yüzde 37’lik bir kısım binaları için böyle bir testin yapılmadığını ifade ederken, yüzde 38’lik kısım ise bu konu hakkında bilgi sahibi değil.

Deprem sonrası toplanmak için bir alan var mı?

Katılımcıların çoğu evinin yakınında deprem toplanma alanı olduğunu belirtti. Her 4 kişiden 1’i ise deprem toplanma alanı olmadığını söyledi.

Deprem sigortası var mı?

Her 10 kişiden 6’sı deprem sigortalarının olduğunu belirtirken, 4’ü ise uzun süredir deprem sigortası yaptırmadıklarını belirtti. 5 yıl ve daha fazla zamandır sigorta yaptıranların oranı yüzde 59 olurken deprem sigortasına önem verenlerin düzenli olarak yaptırmaya devam ettiği de öne çıkan bilgiler arasında.

Ne için sigorta yapılıyor?

Sigorta yaptıranların yüzde 38’i deprem sonrası devlet desteğinden faydalanmak için yaptırırken, elektrik/su/doğalgaz hizmetlerini açtırmak için zorunlu olması nedeniyle yaptıranların oranı ise yüzde 26. Tapu işlemlerini yapabilmek için zorunlu olması sebebiyle sigortayı yaptıranların oranı yüzde 20 olurken, yüzde 16’sı ev kredisi alabilmek için zorunlu olması sebebiyle yaptırdığını ifade etti.

Deprem çantaları hazır mı?

Katılımcıların yüzde 22’si evlerinde deprem çantası olduğunu belirtirken yüzde 45’i olmadığını söyledi. Kalan kişiler ise evlerinde deprem çantası bulunmadığını fakat hazırlamayı düşündüklerini ifade etti.

Deprem çantasında neler olmalı?

Deprem çantasında olması gerekenler konusunda en yüksek oranı yüzde 87 ile el feneri alırken beraberinde yüzde 85 ile ilk yardım seti, yüzde 83 ile düdük geliyor. Yüzde 76’lık bir kısım kolay bozulmayacak yiyecekleri mutlaka bulundurmayı düşünürken, yüzde 75’i bol miktarda şişe su bulundurmayı gerekli görüyor. Bunlar dışında düzenli kullanılan ilaçlar, battaniye, yedek pil ve benzeri gibi malzemeler deprem çantasında mutlaka bulunması gerektiği düşünülen eşyalar arasında.

Deprem anında en güvenli yer!

Katılımcıların yüzde 87’si kendilerini en fazla park gibi açık hava alanlarında güvende hissettiklerini söylerken yüzde 12 oranında kişi ise evini güvenli buluyor. Uçak, araba, kamu binaları ve diğer yerleri güvenli bulanların oranı gittikçe azalıyor.

Deprem için hazırlık yapılıyor mu?

Katılımcıların depreme hazırlıklı olmak için uyguladığı yöntemler ise şöyle:

Yüzde 45’i deprem anında yapılması gerekenlerle ilgili ailesini bilgilendirdi.

Yüzde 41’i deprem anında yapılması gerekenlerle ilgili araştırma yaptı veya eğitim aldı. Yüzde 38’i deprem anında düşme olasılığı olan eşyaları önceden sabitledi.

Yüzde 31’i deprem sigortası yaptırdı veya yapılmasını sağladı.

Yüzde 22’si ev, iş ve benzeri acil çıkışların kullanıma açık olduğunu kontrol etti.

Yüzde 21’i deprem çantasını hazırladı.

Yüzde 12’si yaşadığı binada dayanıklılık testi yaptırdı veya yapılmasını sağladı.

Yüzde 22’si ise herhangi bir hazırlık yapmadı.

Kaderle bağlantısı var mı?

Katılımcıların yüzde 55’i deprem yaşama olasılığını kader olarak görürken yüzde 45’lik kesim ise depremi kader ile bağdaştırmadığını belirtti.

Deprem anında ilk ne yapılıyor?

İnsanların yarısı devrilmesi zor bir eşyanın yanında hayat üçgeni oluşturacağını düşünüyor. Katılımcıların yüzde 18’i cenin pozisyonunda depremin geçmesini bekleyeceğini söylerken, yüzde 10’luk kesim ise bulunduğu yerdeki diğer insanların yanına koşacağını ifade etti.

Deprem sonrası nasıl haberleşiyorlar?

Katılımcılara deprem sonrasında yakınları ile haberleşmek için kullanacakları yöntem sorulduğunda yarısı telefon ile görüşme yaptıklarını ifade etti. Yüzde 26’sı mesaj ile haberleşme sağlayacağını, yüzde 14’ü ise ‘Akut güvendeyim’ uygulaması üzerinden iletişim sağlayacağını belirtti.

Deprem sonrası en etkili çalışma

Katılımcılara deprem sonrası yapılan çalışmalardan en etkili olan sorulduğunda yüzde 41’i AFAD çalışmaları cevabını verirken, yüzde 34’ü AKUT çalışmaları cevabını verdi.

K-9 köpekleri ve halk dayanışması cevaplarının oranları yüzde 8 olurken, yüzde 2’lik kesim ise belediye ekiplerinin çalışmalarının etkili bulduğunu belirtti.

Korkutan Düzce depremi

23 Kasım 2022’de Düzce’de 5,6 büyüklüğünde meydana gelen deprem sorulduğunda katılımcıların yarısı depremi hissettiğini, diğer yarısı ise hissetmediğini ifade etti. Yüzde 71’i panik olduğunu belirtirken, yüzde 29’u ise soğukkanlı davranarak panik olmadığını ifade etti.

Türkiye depreme hazır mı?

Türkiye’nin depreme hazır olup olmadığı sorulduğunda ise katılımcıların yüzde 59'u önlem alınmadığını, yüzde 36’sı kısmen alındığını, yüzde 5’i ise önlem alındığını düşünüyor.

# afad

30 Ara 2022 - 00:00 Bolu- Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.