Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a suç duyurusu

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, son dönemde sığınmacı ve göçmenlere yönelik söylem ve uygulamaları nedeniyle eleştiri oklarının hedefi haline geldi. İnsan hakları örgütleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşları, Özcan'ın politikalarını ırkçı ve ayrımcı olarak nitelendirerek peş peşe suç duyurusunda bulunuyorlar.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a suç duyurusu
Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a suç duyurusu
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, göçmen ve sığınmacılara yönelik ayrımcı politikaları nedeniyle suçlamalarla karşı karşıya. İnsan hakları dernekleri ve STK'lar suç duyurusunda bulunarak, toplumsal barışı tehdit eden bu tutumu kınadı.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a suç duyurusu

Göçmen karşıtı söylemler hukuki süreçleri tetikliyorBolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a suç duyurusu

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın, özellikle yabancı öğrenciler ve sığınmacılara yönelik ayrımcı tutumu, insan hakları derneklerinin ve aktivist gruplarının tepkisini çekti. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi ve Hepimiz Göçmeniz Irkçılığa Hayır Platformu, Özcan'ın göçmen ve sığınmacılara dair ayrımcı politikalarını kınayan bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında suçlamalar gündeme geldiBolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a suç duyurusu

İHD Başkanı Gülseren Yoleri tarafından okunan basın açıklamasında, Tanju Özcan'ın söylem ve uygulamalarının toplumsal barışı tehdit ettiği ve yabancı düşmanlığını körüklediği vurgulandı. Yoleri, Özcan'ın yabancı öğrenciler başta olmak üzere göçmenlere karşı ötekileştirici bir dil kullandığını ve yerel hizmetlerde ayrımcı politikalar uyguladığını belirtti.

Hukuki süreçler ve CHP'ye çağrıBolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a suç duyurusu

Gülseren Yoleri'nin ifadelerine göre, İHD ve diğer sivil toplum kuruluşları, Tanju Özcan hakkında suç duyurusunda bulunarak hukuki süreç başlattı. Ayrıca, Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP), Özcan'ın partinin genel politikalarıyla çelişen davranışları nedeniyle disiplin işlemi uygulaması için çağrıda bulunuldu.

Tanju Özcan'ın tutumu ve toplumsal etkileriBolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a suç duyurusu

Bolu'da artan yabancı öğrenci sayısı ve bu öğrencilere yönelik yapılan ayrımcılık, yerel ve ulusal basında geniş yer buldu. Tanju Özcan'ın bu konudaki tutumu, şehirdeki sosyal dinamikleri olumsuz yönde etkileyerek, toplumsal gerilimlere neden oluyor.

Bolu'da ırkçılıkla mücadele ve geleceğe bakış

Bolu'daki bu gelişmeler, Türkiye'de ırkçılıkla mücadele konusunda daha geniş çaplı bir tartışmayı da beraberinde getiriyor. Sivil toplum kuruluşları, ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadelede daha etkin yasalar ve politikaların hayata geçirilmesinin önemini vurguluyor.

Bolu'da toplumsal uyum ve barışa doğru

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a suç duyurusu

Yabancı öğrenciler ve göçmenlerin toplumsal uyumu, Bolu ve Türkiye genelinde önemli bir mesele. Bu bağlamda, yerel yöneticilerin ve politika yapıcıların, toplumsal uyumu teşvik eden ve ayrımcılığı engelleyen yaklaşımları benimsemeleri gerekiyor.

28 Nis 2024 - 19:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.

12

Irkçılık Mıdır? - Yabancı uyruklu öğrencilerden otobüsler için daha yüksek ücret almak ırkçılık olmayabilir. Eğer ırkçılık ise üniversite Türk öğrencilerden harç ücreti almazken uluslararası öğrencilerden niye harç ücreti alıyor. Bazı müzeler Türk vatandaşlarına daha ucuz giriş ücreti alıyor. Aslında yabancılardan alınması ve daha fazla alınması doğru olandır. Çünkü Türk vatandaşlarının anne babaları bu devlete vergi veriyor ve bu vergilerle öğrenciler okuyor. Uluslararası öğrencilerden belediye ister su, ister otobüs ister nikah ücreti isterse diğer hizmetlerden Türk vatandaşlarına göre daha fazla ücret alabilmelidir: Ama Afrikalıdan daha fazla asyalıdan daha az gibi durumlar ırkçılık olabilir, o da duruma bağlı. Avrupa ve Amerika’da bazı bilimsel kongrelere kayıtlarda ülkeye göre ücret ayrımı olabilmekte, düşük gelirli ülkelerden gelenlerden daha düşük, yüksek gelirli ülkelerden gelenlerden daha yüksek ücretler alınabilmektedir. Buna benzer şekilde Afrika’dan gelenler için daha düşük, Asya ve Avrupa dan gelenler için belediye daha yüksek otobüs ücreti belirlemesi uygun olabilir. Her halükarda Türk öğrencilerden daha yüksek ücret alınması anne babası vergi veren Türk öğrencilere üniversite harcında olduğu gibi pozitif ayrımcılık yapmak doğru olabilir

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 12:26
11

Google - ırkçılık değil bu,bizim çocuklarınız ,bir YKS sınavı için dersanelere gitmek mecburiyetindeler,yabancılar nasıl geldikleri belli olmayan bir sistemle ülkemize geliyorlar, Türkçe konuşmasını bilmeyenler nasıl fakültelere yerleştiriliyor? Tanju Bey tepki gösteriyor ama tepkisini plansız,programsız yapıyor,yaygara yapmakla bu işin önüne geçilemez.su başından bulanık,Türksüzleştirme projesi her alanda uygulanıyor, hemde islamcılık adı altında

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 29 Nisan 10:40
09

Piroğlu Köyü - Tanju Bey hatalar yapıyorsunuz.

Sizi Mülteciler konusunda destekler yanınız da yürürüz.

Fakat;

Bu öğrenciler eğitim amaçlı gelmekteler aynı bizim yurt dışına eğitim amaçlı giden öğrencilerimiz gibi.

Dil eğitimi için giden,Erasmus için giden öğrencilerimiz gibi.

Bizim İngiltere,Bosna,İtalya gibi Ülker’e giden öğrencilerimizin şu muameleleri görmelerini şahsen istemem bu da bizi ve bizleri üzer.

Konuşmalarınızın içeriği Irkçılığa gitmekte.Zaten bu konuda daha önce sorun yaşadınız.

Eğer ki sizler bu öğrencilerin hangi şartlar ile kabul aldığını,kontenjan durumlarını,herhangi bir usulsüzlük olup olmadığını,bizim öğrencilerimizin bir mağduriyeti olup olmadığını gibi mevzulara değinirseniz daha uygun ve doğru olur.

Dünyanın her yerinde gençler deneyimler yaşamak için eğitim de farklı Ülkelere gitmekte.

Ben bu öğrencilere Mülteci gözü ile bakamıyorum.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 29 Nisan 01:18
08

???? - Tanju Özcan'a suç duyurusu yapılması makul mu? Açıkca niyetlerini beyan etmeden sadece yabancı uyruklulara değil, farklı kesimlere farklı fiyatlar uygulayıp, farklı davranışlar gösteren pek çok kişi var. Mesela ev sahipleri öğrenciye, yabancı uyrukluya vs farklı değerlerden evlerini kiraya vermelerine rağmen, hiç kimse onlar için suç duyurusunda bulunmaz, yapılan ayrımcılık olmasına rağmen!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 00:22
07

Vatandaş - Sayın Tanju ÖZCAN ' ın tavrı ve uygulamaları seçim vaatlerinde de vardı ve Bolu halkı tarafından da destek görmüştür.

Sayın başkanın tavrının hangi gruba yönelik olduğu da bellidir !!!

Alakasız bir şekilde, tavır dışı yabancı öğrencilerin de konuyla ilişkilendirilmesi abesle iştigaldir !!!

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 28 Nisan 22:14
06

Yazık Öğrencilere - Bolu da en sevilmeyen kişi diye anket yapsanız rektör birinci genel sekreter ikinci olur. Bu olaylardan sonra kürtül de üçüncü olur sanırım. Karabük den getirdiği getireceği arkadaşlarıyla Bolu yu da oraya benzeteceklermiş, Karabük adı olmuş Kara*ük, Bolu nun adı ne olacak kim bilir, düşünmek bile istemiyorum. Doğa turizmi ile anılan Bolu yu se* turizmi şehri haline getirecekler. Kalacak yurt bulamayan uluslararası öğrenciler yazık insan tüccarlarının eline düşüyor. Bilmem kaç bin öğrenciye çıkmış sayıları, övünç kaynağı, ama bu kadar yeni öğrenci için hiç bir yurt yapmak akıllarına gelmiş mi? Sorun bakalım KYK da kaç uluslararası öğrenciye yer ayrılmış veya üniversite bu gelen öğrencilerin barınması için ne gibi bir girişimde bulunmuş. Her yatırımı Izzet Baysal vakfından bekliyorlar. Zaten onun yaptırdığı yurtları da KYK ya vermişler. Öğrenciler insan tüccarlarının eline düşüyorsa bunda plansız bir şekilde birileri arada parayı götürsün diye yol açan Karabük den ithal eleman getiren rektörlük birinci sırada sorumludur. Tanju doğru bir soruna el atmış gibi ama dili sürçüyor bazen, hukukçu ama söylediklerinin ırkçılık olduğunu düşünemiyor mu ne

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 28 Nisan 21:37
05

Objektif Olmak - Tanju beyin Afrika kökenli öğrencilere ve göçmenlere yaklaşımı kabul edilir değil. Ani çıkışlarından vazgeçmeli. Ancak kendisinin bu tür yaklaşımlarından dolayı cezalandırılmasını istemek te en az Tanju beyin yaklaşımı kadar kötü! Gülseren hanımın yaklaşımını kabul edemiyorum. Bu haberin yorumuna direk uygun olmasa da hepimizi ilgilendirdiği için Bolu içindeki parklarda ve çocuk bahçelerinde gözlemlediğim bazı sorunlara değinmek istiyorum. Bu tür yerlerde çimlendirilmiş alanlar dışında toprak alan yok. Hiç bir yerde çocuklar için kum havuzu yapılmamış. Salıncak, kaydırak gibi özellikle çocukların eğlendiği yerlerde zemin maalesef petrol yan ürünleriyle kaplanmış. Sıcakta, bunaltıcı şekilde ucuz asfalt kokuyor. Parklardaki yürüyüş yolları da sağlıksız. Toprak zemin dururken neden kullanıldıkça yer yer kopan sentetik malzemeler tercih ediliyor anlamıyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 28 Nisan 21:35
04

İhan - Irkcılık değil onun kisi evlerine dönme zamanı çoktan geldi de geçti misafirlik bitti bitti

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 28 Nisan 20:57
03

Irkçılığa Yol Vermeyin - Belediye başkanı Afrikalı öğrencilerin otobüs ücretlerine astronomik zam yapacam derken haklı olarak karşı çıktığı bir konuda açıkça ırkçılık yapmıştır, cezasını almalıdır. Ama bu davalarla esas konu sümen altı edilmekte. Kimse Bolu da farklı ülkelerden öğrencilerin eğitim almaya gelmesine karşı değil, Başkan da değildir. Ama işin içinde şirketler, dolar ile ifade edilen komisyonlar, cemaat, şirketler, Karabük ekibi vs gibi konular yabana atılmamalı, bu konuların üzerine gidilmelidir. Eğitim firmaları üzerinden YÖS sınav başvuruları alıp kontenjanları ücrete bağlayanlardan hesap sorulmalıdır. Bu sınavlar suistimal edilerek yüzbinlerce dolar kimlere gitti araştırılmalıdır. Bu sınavlar usulünce yapılmadığı ve suistimal edildiği için YÖK devlet üniversitelerinin bu sınavları yapmasını bu yıl iptal etti. İyi de yaptı. Ama burada ihmali olan rektörlerden hesabını da sormalı, yen kırılıp içinde kalmamalı.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 28 Nisan 20:07
10

Bolulu - @Irkçılığa Yol Vermeyin 03 nolu yoruma cevabı: Biz böyle sizin gibi sjw tayfasina saplasin diye oy verdik. Popüler kültürün esirisiniz. Suriyeli başka millete yapılınca normal,zencilere yapılınca irkcilik. Bak olum saat satiyorlar falan da demen lazım çok efendiler.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 08:08
02

Bolulu - Sapla başkanım 5. Kolculara,küreselcilere,sjw tayfasina, mülteci sever dincilere. Yolun açık olsun başkanım.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 28 Nisan 20:04
01

Vatandaş - tenju beyi ırkçılıkla suçlayanlar suç duyurusunda bulunanlar mültecileri alsınlar evlerinde beslesinler evlatlık edinsinler

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 28 Nisan 19:51

RW DEN BAHÇELİEVLERDE SATILIK DAİRE

BAHÇELİEVLER MAHALLESİNDE GÜNEY BATI CEPHELİ DÜKKAN ÜZERİ 120 M2 KULLANIM ALANLI ÇİFT KAPALI BALKONLU ORTAK KAPALI GARAJLI DEPOLU DAİREMİZ SATI...

0(374) 222 14 14 REALTY WORLD ILYAS ÖZÇELİK GAYRİMENKUL

RW DEN SATILIK KÖŞE PARSEL

YUKARISOKU MAHALLESİNDE ARÇELİK YOLUNA YAKIN KÖŞE PARSEL 3 KAT İMARLI 919 M2 İKİZ,AYRI VİLLA VE MÜSTAKİL EV YAPIMINA UYGUN OLAN ARSAMIZ SATILIKT...

0(374) 222 14 14 REALTY WORLD ILYAS ÖZÇELİK GAYRİMENKUL

RW DEN MERKEZDE SATILIK KÖŞEBAŞI ARSA

ÇIKINLAR MAHALLESİNDE 536 M2 GÜNEYDOĞU CEPHELİ KÖŞE PARSEL 3 KAT İMARLI E5 YAKINI ARSAMIZ SATILIKTIR DETAYLAR İÇİN LÜTFEN ARAYINIZ... İŞLETM...

0(374) 222 14 14 REALTY WORLD ILYAS ÖZÇELİK GAYRİMENKUL

RW DEN DAĞKENTTE SATILIK

DAĞKENT MAHALLESİNDE 9+2 B-TİPİ 331 M2 ARSASI OLAN ÖN VE ARKA BAHÇESİ MEVCUT OLAN İÇ DİZAYNI YAPILI SPOD,LED AYDINLATMALI ÇİFT MUTFAKLI ÇİFT B...

0(374) 222 14 14 REALTY WORLD ILYAS ÖZÇELİK GAYRİMENKUL

RW DEN ARA KAT SATILIK DAİRE

SAĞLIK MAHALLESİNDE ARA KAT 2+1 KUZEY DOĞU YOL CEPHELİ KALİTELİ VE KULLANIŞLI DAİREMİZ SATILIKTIR PAZARLIK PAYI VARDIR DETAYLAR İÇİN ARAYINIZ.....

0(374) 222 14 14 REALTY WORLD ILYAS ÖZÇELİK GAYRİMENKUL

Rw'den kültürde bulvar ve park cepheli arakat 3+1

realty world emlak dünyasının güvenilir markası kültür mahallesinde 3+1 110m2 batıdan park cepheli kuzeyden bulvar cepheli cepheleri kampanma...

0(374) 222 14 14 REALTY WORLD ILYAS ÖZÇELİK GAYRİMENKUL

RW'DEN BAHÇELİEVLERDE CADDE ÜSTÜNDE DÜKKAN

BAHÇELİEVLER MAHALLESİNDE MUZAFFER IŞIN CADDESİ ÜZERİNDE 120M2 DOĞU CEPHELİ YAYA SÜRĶÜLASYONU YOĞUNDUR

0(374) 222 14 14 REALTY WORLD ILYAS ÖZÇELİK GAYRİMENKUL

REALTY WORLDTEN BEŞKAVAKLARDA GENİŞ GÜNEY DOĞU 3+1

BEŞKAVAKLAR MAHALLESİNDE 3+1 145M2 BRÜT 130M2 NET GÜNEY DOĞU CEPHELERİ AÇIK 3 KATLI BİNANIN 3. KATI KULLANIŞLI GENİŞ MERKEZİ SAĞLIK OCA...

0(374) 222 14 14 REALTY WORLD ILYAS ÖZÇELİK GAYRİMENKUL

RW'DEN KÜLTÜRDE GÜNEY BATI CEPHE SİTE İÇİNDE 3+1

KÜLTÜR MAHALLESİNDE GÜNEY BATI DOĞU CEPHELİ 130M2 BRÜT 120M2 NET 3+1 ORTAK GARAJ VE SİTE İÇİ AÇIK PARK BATIDAN KANAL YOLU CEPHELİ MERKE...

0(374) 222 14 14 REALTY WORLD ILYAS ÖZÇELİK GAYRİMENKUL

Bahçelievler'de 60 m2 Dükkan/Ofis, Realty World'ten

Emlak Dünyasının Güvenilir Markası Realty World İlyas Özçelik Gayrimenkul'den Bahçelievler Mahallesi'nde 50. Yıl ortaokuluna komşu Dükka...

0(374) 222 14 14 REALTY WORLD ILYAS ÖZÇELİK GAYRİMENKUL