Hak sahipleri hak arayışında

Hak sahipleri hak arayışında

Bolu Gündem’in, gündeme taşıdığı ve Yazarımız Tuncay Alnıak’ın da köşesinde kaleme aldığı Kalıcı Konutlardaki geri ödeme konusuyla ilgili, Kalıcı Konutların hak sahipleri, hak arayışına giriştiler.

Bolu Gündem’in, gündeme taşıdığı ve Yazarımız Tuncay Alnıak’ın da köşesinde kaleme aldığı Kalıcı Konutlardaki geri ödeme konusuyla ilgili, Kalıcı Konutların hak sahipleri, hak arayışına giriştiler.

Dün Gazetemiz manşetinde işlediğimiz Kalıcı Konutların geri ödemeleriyle ilgili olarak, Kalıcı Konutların hak sahipleri bir dilekçe ile Vilayet Makamına başvurdular.

Kalıcı Konutların hak sahipleri adına Gazetemize gelen Murat Gücüm, Mehmet Kılınç ve Hüseyin Sazlı bir açıklama yaptılar.

Açıklama şöyle;

"Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün yazılarına istinaden 15 Temmuz 2004 tarihinde Bolu Valiliği Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’nün ilanen yaptığı 'Kalıcı Afet Konutları, kesin borçlandırma, ipotek tesisi ve hak sahipleri adına tescil' konulu tebligatını Bolu afet konutları hak sahipleri olarak haksız buluyoruz. Bizlere yapılan tebligat, kullandığımız konut kredisinin geriye ödenme zamanı ve taksitlendirmenin 7269 sayılı yasanın 40’ncı maddesine aykırı olduğunu biliyoruz. Çünkü yasanın 40’ncı maddesi ilgili konu ile harfiyen şöyle diyor;

-İlk taksit ipotek tescil tarihinden, ipoteksiz borçlandırmalarda borç senedinin imzası tarihinden itibaren iki yıl sonra başlar. Vadesinde ödenmeyen taksitlerden geçen günler için yıllık %5 nisbetinde gecikme faizi tahsil olunur. Vadesinden en az bir yıl evvel ödenen taksitler, taşınmaz malları satmak veya satılmak suretiyle hesap kapatılması hariç %10 indirime tabi tutulur denilmektedir. Afet Konutları hak sahipleri olarak; 29.01.2004 tarihinde Bolu Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’ne o dönemde yapılan yanlış uygulama ile ilgili 72 imzalı bir dilekçe vermiştik. Bu gün itibariyle dilekçemize duyarlılık gösterilmeyerek cevap verilmemiştir. Hak sahipleri olarak mevcut uygulamanın bizleri mağdur ettiği ortadadır. Mağduriyetimizin giderilmesi için bahse konu 7269 sayılı kanunun 40’ncı maddesinin doğru uygulanmasını ve bu gerekçe ile de 15.07.2004 tarihinde ilan edilen yeni uygulamanın durdurulmasını talep ediyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.