Hakkımızı gasp ettiler

Hakkımızı gasp ettiler

Yerel yöneticiler bir taraftan Bolu'nun turizm yatırımları ile kalkınacağını ifade ederken diğer taraftan turizm işletme ruhsatı olan işyerlerini bir bir kapatıyor. En son D-100 karayolunda “Kuzine” adlı işletmenin turizm ruhsatı iptal edildi. İşyerinin sahibi Sabahattin Bostancı yapılan uygulamaya tepki göstererek “Hakkımızı gasp ettiler” dedi.

İş yeri sahibi Sabahattin Bostancı turizm ruhsatlarının iptal edilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada “2009 yılının 8. ayında işletmeye ortak olduk. Bolu'ya turizme yönelik yatım yapmayı düşündük. Bu işletme için yaklaşık 300 ila 400 bin TL arasında yatırım yaptık. Bu yaptığımız yatırımın ilk adımıydı. Biz Bolu'nun çocuğuyuz ve Bolu'da turizme dönük hem teşviklerden faydalanmak hem de Bolu'da istihdam alanı oluşturarak yatırımlar yapmayı düşünüyorduk. Ama önümüze engel oldukları için yatırım yapamıyoruz. 10 tane personel çalıştırıyorduk. Bu sıkıntı devam ederse nasıl bir tedbir alacağız bilemiyoruz” dedi.

BELEDİYE BİZİ YANLIŞ YÖNLENDİRDİ

Bostancı açıklamasının devamında Belediye tarafından yanlış yönlendirildiklerini ifade ederek şunları söyledi: “Yaşamış olduğumuz sıkıntı bizi Belediye'nin yanlış yönlendirmesinden kaynaklandı. İşletmeye ortak olduğumuzda bize Belediye tarafından yeni işyeri açmış gibi başvuruda bulunacaksınız denildi. Bizde o şekilde başvuruda bulunduk. Başvurumuz yaklaşık 4 ay askıda bekletildi. Gerekçe olarak da Karayolları Genel Müdürlüğü'nden geçiş izninin olmadığı ifade edildi. Biz kendilerinde olamadığını söyledikleri evrakı temin ederek Belediye'ye teslim ettik ve ruhsatımızı talep ettik. Ama ruhsatımızı bir türlü teslim etmediler”

BU UYGULAMA TÜRKİYE'NİN HİÇBİR YERİNDE YOK

Bostancı sözlerine şu şekilde devam etti: “Zabıta ekipleri sigara denetimleri için işyerimizi kontrol etmeye geldiklerinde, ilginç bir bahaneyle işyerimizin usule uygun olarak çalıştırılmadığı gerekçesiyle işletme ruhsatımızı iptal ettiler. İşletme ruhsatı iptaline bağlı olarak turizm ruhsatımızda iptal edildi. Biz sehven yapılan bu yanlışlığın giderilebileceğini yapılan işlemlerin usule uygun olarak gerçekleştiğini söyledik. Yeniden işletme ruhsatı almak için talepte bulunduk, işletme ruhsatının altına turizm ruhsatı alınmaz diye şerh düşüldü. Türkiye'nin hiçbir yerinde işletme ruhsatının altında böyle bir şerh düşülmez. Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan'a yaşadığımız sıkıntıyı ilettik ama 'Ben bir şey yapamam usul böyle' dedi. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz bizim işletmemizle ilgili soru soran belediye meclis üyesine 'Her şeyin hukuka uygun olup olmadığına bakmam' dedi. Yerel yöneticilerimizin bu tavrına anlam veremiyoruz”

ÇİFTE STANDART UYGULANIYOR

Bostancı açıklamasının sonunda “Bizim hemen 200 metre gerimizde Bizim Çiftlik Et Restoran var. Hemen 50 metre ilerimizde Çamlı Çeşme var. Hemen onun yakınında Yurdaer Otel var. Onun ilerisinde Gökdemirler var. Bu işletmelerin hepsi D-100 Karayolu üzerinde ve hepsi içkili işletmeler, ama bu uygulama bir tek bize yapılıyor. Çifte standart bir uygulama var. Bir uygulama yapılırsa herkese adil şekilde davranılması gerekmez mi?” dedi.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.