HALA CAMİ DEĞİL, 'KİLİSE' DİYORLAR

HALA CAMİ DEĞİL, 'KİLİSE' DİYORLAR

Önceki gün Bolu İl Müftülüğü tarafından düzenlenen “Kuran tilaveti, meal bilgisi ve genel kültür yarışması”nda Müftülüğe bağlı bir vaizenin Yurdaer Camii ve Külliyesi'nden yarışmaya katılan yarışmacılara; “Haa, şu kiliseye benzer yer mi” ifadesini kullanması, caminin yapıcısı olan Yurdaer Kalaycı tarafından sert bir dille eleştirildi. Kalaycı, “Hala bu yapıya cami değil, kilise diyorlar. Bunu söyleyen insanların Diyanet Kurumu içinden de çıkması beni üzüyor” dedi.

Dağkent Mahallesi'nde bulunan Yurdaer Camii ve Külliyesi, farklı mimari yapısıyla ve verdiği eğitim ve dini çalışmalarla her kesimin ilgisini çekmeye devam ediyor. Türkiye'de külliye kavramını ilk oluşturan, külliye içinde biçki, dikiş, bilgisayar, İngilizce ve Osmanlıca kurslarının olduğu Yurdaer Camii ve Külliyesi'nde, 60'a yakın kişi kurs alıyor. Şimdiye kadar mimari yapısı ve uygulamaları konusunda pek çok eleştiri aldıklarını söyleyen Yurdaer Kalaycı, gazetemize yaptığı açıklamada;“Bu camiyi yapmaya başladığımdan bu yana birçok eleştiri aldım. Mimari yapısı kiliseye benziyormuş, kadınlar Cuma namazını kılıyormuş gibi konu hakkında eksik bilgisi olan insanlardan tepki aldım. Birçok kez bu işi yapmayayım diye bile düşündüm. Ama gelen tepkilerin yüzde 90'ı olumlu tepkilerdi. Geçtiğimiz gün de yine bir olay olmuş, ben orada yoktum. Ama caminin yapıcısı olarak elbette bir sorumluluğum var. Önemseme dediler ama bu mühim bir olay, gülünüp geçilecek bir şey değil. İl Müftülüğü'ne bağlı bir vaize Yurdaer Camii ve Külliyesi'nden gelen hanım yarışmacılara 'Haa, şu kiliseye benzer yer mi' diye bir ifade kullanmış. Mimaride kubbe olayı Hıristiyanlar'da vardır. Bakın Anadolu mimarisine, camiler piramit tarzı yapılmıştır, çünkü depreme daha dayanıklı oluyor. Daha sonra bu piramit mimari Hıristiyanlara atfedilmiş. Konuyu Müftü Bey'le görüştük, doğal olarak kendi personelini savundu. Vali Bey'le de görüştüm konuyu. O da bana önemsemeyin dedi, ama bu mühim bir olay. Önemsenmesi gereken bir olay. Ben sadece şunu istiyorum; gölge etmesinler başka ihsan istemem” dedi.

YARIŞMAYA KATILAN BAYAN YARIŞMACILAR VALİLİĞE ŞİKAYETTE BULUNDU

İl Müftülüğü tarafından düzenlenen “Kuran tilaveti, meal bilgisi ve genel kültür yarışması”na Yurdaer Camii ve Külliyesi'nden yarışmaya katılan yarışmacılar Yıldız Özkan, Hatice Özdemir ve Firdes Boran Müftülüğe bağlı çalışan vaize Tuğba Polat'ı bir dilekçe yazarak şikayet etti. Bayan yarışmacıların şikayet gerekçesi ise, Yurdaer Camii ve Külliyesi'ne cami değil, kilise denmesi.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.