Halk Eğitim Fuarı

            28.05.2004

7-8 aylık bir emeğin ürününü sergilemek gurur verici bir duygudur. Genç kızlarımıza, kadınlarımıza, erkeklerimize meslek edindirme amaçlı açılan 126 kurstan 1803 kadınımız 860 erkeğimizin mezun olduğu kurslarda yapılanları izledikçe, göğsümüz kabardı. Bir zamanlar yer yatağından sedir veya karyolaya çıkarmak istenen insanların bugün birbirinden güzel işleri en ince işçilik uygulamaları ile hayata geçiriyor olmalarını görmek izleyenlere mutluluk veriyor.

Milli Eğitim’in hemen her kademesinde çalıştığım için, köylerde açılan bu kursların işlerliğinde ne zorluklarla karşılanıldığını çok iyi bilenlerdenim. Yoktan yonga koparmaya çalışır öğretmeni öğrencisi. Çoğu zaman genç kızlarımızın çeyizliğini düzmesi için gönderilenler aldıkları eğitimlerin sonrasında gerçek bir üretici olup çıkarlar piyasaya. Ne var ki çoğu açılan sergilerin göz kamaştırıcı güzelliğini daha sonraki yaşamlarında devam ettirme şansını sürdüremezler...

Adı üzerinde halkın eğitimine beceri kazanmasına yönelik olan bu çalışmalar, öğrendikleri meslek alanlarındaki gelişmeyi sandıklara tutsak edecekse, bir anlamı olur mu? Öğrendiklerini üretip pazarlayamazsa, aile ekonomisine katkısı olur mu? Öğrendiklerinde sürekliliği sağlayacak dinamizmi sağlayamazsak, aldığı kültür gereği geçmişteki yaşantısını da beğenmeyecek olan bu insanlara yaşamın tadını, mutluluğunu, üretip kazanmanın sevincini nasıl yaşatacağız?

Günümüzde el sanatları, makinalaşmış Avrupa insanının gözünde çok değerli. Kursiyerlerimizin yaptığı birbirinden güzel renk ve desendeki ürünleri bu bağlamda yabancıların bulunduğu mekanlarda pazarlamanın yolları aranmalı.

Sergilerde teşhir edilen ürünlerin Bolu insanı yabancısı değil. Dolayısıyla yapılan uğraşın paraya dönüşümü Bolu pazarında pek mümkün olmayabilir.

Fuar açılışında yıllardır gündeme getirilen bu konu gene gündeme geldi. Sn. Valimiz haklı olarak diyor ki bu konuda çözüm yollarını bulmak işini biraz da esnaf derneklerimiz, Ticaret ve Sanayi Odamız düşünmeli. "Ben, yapacağım her konuda üzerime düşeni yapıyor, yapmaya özen gösteriyorum.” Haklı mı? Hem de çok haklı.

Bir bakıma turizmin penceresi olarak gördüğümüz turistik bölgelerimizdeki otel, motel işletmecilerimizin de bu konuda yapacakları olmalı. Bolu dışından yerli yabancı birçok insanımızın uğrak yeri olan bu mekanlarımızda bu ürünlerin pazarlanmasına yönelik organizasyonlar yapılamaz mı diye düşündüm. İnsanlar sorunların çözümünü hep başkalarından beklemek yerine, biraraya gelerek güç oluşturmalarını neden düşünmezler?

Uygulamalar yapıldıkça daha güzellerin üretilmesi mümkün olur. Emek paraya dönüştükçe bunun keyfi de bir başka olacağı muhakkak. Aksi halde yaptıklarımızı, ürettiklerimizi sandıklara hapseder, öğrendiklerimizi de unuturuz.

Ekonomik kalkınmanın bir yolu da öğrenip üretmek kadar pazar bulmanın yollarını araştırmak gerektiğine inanıyorum. Çok uzağa gitmeye gerek yok. Mudurnu örneği gözümüzün önünde duruyor.

Bu yazı toplam 777 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.