Halk eğitimin güzelliği

            23.06.2005

Dünya kapalı kutu olmaktan çıktı. Erişim, iletişim ve ulaşımın hızı ve hıza uygun serinlikte görüntüye girmesi Bilgisayarımızı tıklama becerisiyle komşunuzda olanlarla ilgili bilgiyi anında almanızı sağlıyor. Herşey öylesine hızlı gelişiyor ki insanoğlu kendi ürettiği teknolojiyi kullanmakta zorlanıyor.

Dünyanın bu yöndeki değişim ve gelişimine gözünüzü kapatırsanız "en güzeli bende, ben en güzelini yapıyorum. En rahat benim" düşüncesiyle yerinde sayıyor çıkan ayak sesi gürültüyle yürüdüğünüzü sanıyorsunuz.

Oysa bir perdeyi sıyırıp camı açarak çevreye baktığınızda odanızın içinden çıkmamış olsanız da değişimin bir kesitini görme şansınız olur.

Günümüzde değişim ve gelişimi elektronik aygıtlarla sanal olarak izleme olanağı olduğu kadar, açılan fuarlarla somut olarak görme inceleme şansınızda oluyor. Bu fuarlar yurt içinde üretilen ürünlere ait ise, tarihten gelen kültürümüzü aynı güzellikte yurdun her köşesinde tanıtma imkanını buluyorsunuz.

Kınalı parmakların göz nurunda kendine yol bularak, nakış nakış ilmik ilmik işlediği bindallısını, halısını, kilimini görürsünüz. Halk Eğitim Merkezlerinin bölgesel fuarında, bakırın süsünü soğuk demirin sıcaklığını, ağacın ince işlemeciliğini seyredersiniz, bir başka estetiklik içinde.

Örgün eğitim içinde bilimsel gelişmeleri arayanlar gelişen teknolojileri aldıkları öğretim metodlarıyla okullarında öğrenirken, yüzbinlerce insanımızdan yaşlı genç erkek ve kadınımıza kazandırılan el becerileri de Halk Eğitimi Merkezlerinde yaygın eğitim adıyla sağlanır.

Halk Eğitim Merkezleri, değişen yaşam koşullarına ayak uydurabilmek için, toplumun her yaştan ve her kesimden insanına, beceri kazandırma işlevini yerine getiriyorlar. Hızla gelişen şehirleşmede kırsal kesimden kopup gelerek kendine yer arayanlara kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlayabilmeleri için, onları bilgilendiriyor, el sanatları öğretiyorlar. Buralarda öğretilenlerin sonucu ortaya çıkan ürünler de kendi yörelerinin dışına çıkarak açık müze şeklinde insanların görüşüne sunuluyor. İşte bu örnek çalışmalardan birisi ilimizde. Adana ,Antalya, Burdur, Rize, Trabzon, Tekirdağ ve Bolu illerinin Halk Eğitim Merkezleri Bölgesel fuar adı altında yöresel çalışmalarını sergiledi.

Halk Eğitim Merkezleri 20500 kurs açarak 1.100.000 kursiyerimize çeşitli alanlarda beceri kazandırmış.

Ne diyor Vali Yardımcımız sn. Nevzat Dalkıran? Eğitim bir süreçtir. Doğumdan ölüme kadar kendimizi yenilemek zorundayız. Hiçbirşeyin yapılamaz olduğu düşünülemez. Bu fuarlarda çok şeylerin yapıldığını görmekteyiz.

Kültürümüzün harmanlandığı bu fuara katılanlar Bolu’muzun misyonerleri gibi gittikleri yere Bolu’yu taşıyacaklardır. Bizi anlatacak bizi yaşatacaklardır.

Bolu’da güzel gelişmeler oluyor. Bilgilenme adına mutluluk verici. Daha güzellerini görmek dileğimizle.

Katılımcılara Bolu insanları adına teşekkürler.

Bu yazı toplam 730 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.