Halk otobüsü zamlarına vatandaşlar büyük tepki gösterdi; "Kimse otobüse binmez"

Halk otobüsü zamlarına vatandaşlar büyük tepki gösterdi; "Kimse otobüse binmez"

Halk otobüslerinin özelleşmesinden şikayetçi olan vatandaşların tepkisi, 1 Haziran’dan geçerli olacak olan zamlı fiyatları duyunca daha da arttı.

Zam için geçerli hiçbir sebebin olmadığını söyleyen vatandaşlar;

Halk otobüslerinin özelleşmesinden şikayetçi olan vatandaşların tepkisi, 1 Haziran’dan geçerli olacak olan zamlı fiyatları duyunca daha da arttı.

Zam için geçerli hiçbir sebebin olmadığını söyleyen vatandaşlar; “Şehiriçi ulaşım 900 bin lira olunca, kimse otobüse binmez” dediler.

Bir süre önce özelleştirilen halk otobüslerinden, Bolulu vatandaşlarımız şikayetçi. 1 Haziran'dan itibaren geçerli olacak zammın ise, işçi ve memur maaşlarına yapılan zamlardan fazla olduğunu belirterek, öğrenci biletlerinin 400 bin liradan 500 bin liraya, tam biletin ise 700 bin liradan 900 bin liraya çıkartılmasını “Artık bir çok kişi otobüse para vermemek için yürüyecek” şeklinde yorumladılar.

Ayhan Boyacıoğlu "Çoğu zaman yürüyorum"

54 yaşındaki memur emeklisi Ayhan Boyacıoğlu zamdan memnun olmadığını belirterek söze başladı ve şunları söyledi: “Aylık abonman paso çok daha iyiydi. Pasoya 30 milyon verip alıyorduk ve bir ay boyunca otobüslere başka bir ücret ödemeden binerek ulaşımımızı sağlayabiliyorduk. Ben Kalıcı Konutlar'da oturuyorum. Otobüsler özelleşince evimle şehir merkezi arasındaki yolu çoğu zaman yürüyorum. Üstelik benim okuyan çocuğum da yok, ailesinde öğrenci olanların işi daha zor. Onlar ne yapacak, çocuğunu okula göndermeyecek mi? Önceden şehir merkezindeki pazara gelip, ucuza kaliteli sebze meyve alıyorduk. Şimdi ise yol ücreti pahalılaştığı için evimizin yanındaki bakkaldan taze olmayan sebze meyve alıyoruz. Bu nedenlerden dolayı paso uygulamasının geri getirilmesini istiyorum.”

İlhan Aydın "Kimse otobüse binmez"

İstanbul-Bolu arasında yolcu taşıyan Öz Bolu firmasının bilet ücretini 16 milyondan 12 milyona indirdiğine dikkat çeken 66 yaşındaki İlhan Aydın, “Onlar indiriyor, bunlar çıkarıyor, anlam vermek zor. Şehiriçi ulaşım 900 bin lira olunca, kimse otobüse binmez. Sadece uzak yere gidecekler, zorda kaldıkları için otobüsü kullanırlar. 4 kişilik bir aile bir misafirliğe gitse, otobüse 7 milyon 200 bin lira verecek. Bu para da neredeyse o ailenin bir günlük mutfak masrafına denk geliyor. Üstelik otobüslere binince bize verdiğimiz ücret karşılığında bilet vermeleri zorunlu iken, bilet de vermiyorlar. Kazanamadıkları gerekçesiyle zam yapmak isteyebilirler, ancak son günlerde benzinde ve mazotta indirimler yaşanıyor” şeklinde konuştu.

Servet Yılmaz "Zam için geçerli sebepleri yok"

Otobüs sahiplerinin zam yapma nedeninin, akaryakıta yapılan zamlar olabileceğini, ancak son günlerde zam değil, indirimin yapıldığını belirten 30 yaşındaki Arçelik işçisi Servet Yılmaz konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Özelleştirildiği için fiyat artışına gidilip, zam yapılmak isteniyor. Bolu küçük bir şehir, yani ulaşım yerleri kısa. Ben Aşağısoku Mahallesi'nde oturuyorum ve sabahları şehir merkezine 20 dakika yürüyerek geliyorum. Fiyatlar düşük olsaydı, ben de otobüse binerek gelirdim. Fakat fiyatları indirmek yerine zam yapıyorlar. Bence zam için geçerli sebepleri yok.”

Mehmet Özdemir "Paso geri getirilsin"

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü 2.sınıf öğrencilerinden Mehmet Özdemir ise, Bolu'daki her şeyin pahalı olduğunu, öğrencilerin ise müşteri olarak görüldüğünü belirtti. Özdemir; “Bolu her şeyde, Türkiye şartlarına oranla daha pahalı. Ev kiraları olsun, giyecekler olsun hepsi pahalı. Bunun nedeninin Bolu'nun büyük nüfusunun öğrenci olmasından ve öğrencilerin müşteri olarak görülmesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Biz burada 4 yıl boyunca kalmak zorundayız. Bolu'nun esnafı da bunu fırsat bilerek her şeyi pahalıya satıyor. Otobüslere yapılacak zam da, bunlardan birisi. Bolu'da tekelcilik var. Özel halk otobüsleriyle rekabet eden herhangi bir şirket yok. Belediyenin kendine ait otobüslerinin de olmaması, tekelciliğin fiyata yansımasını sağlıyor. Bundan dolayı da bir tek otobüse binip, o otobüsçünün istediği parayı vermek zorunda kalıyoruz” şeklinde konuşurken, bazı yerlere para vermemek için yürüyerek gidip geldiklerini, bundan dolayı da paso uygulamasının kesinlikle geri getirilmesi gerektiğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.