Halk zamlara tepkili

Halk zamlara tepkili

Bugünden itibaren 2008 sonuna kadar geçerli olacak asgari ücret düzeyi 21,71 YTL artarak, 503,26 YTL'ye yükseldi. Vatandaşlar ise, elektriğe yüzde 20 zam yapılırken, asgari ücrete yüzde 5 zam yapılmasına tepki gösterdi.

Bugünden itibaren 2008 sonuna kadar geçerli olacak asgari ücret düzeyi 21,71 YTL artarak, 503,26 YTL'ye yükseldi. Vatandaşlar ise, elektriğe yüzde 20 zam yapılırken, asgari ücrete yüzde 5 zam yapılmasına tepki gösterdi.

Türk-İş'in araştırmasına göre, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 711 YTL, yoksulluk sınırı ise 2 bin 315 YTL 37 YKr olarak belirlendi. Ancak hükümetin bugünden itibaren uygulamaya koyduğu asgari ücret düzeyi sadece 503 YTL. Bu rakamla bir ev geçindirmenin mümkün olmadığını söyleyen vatandaşlar, kendilerinden bu ücret düzeyinde geçinmelerini bekleyen hükümet yetkililerine anlam veremediler. Yoksul olmaktan utanmadıklarını belirten vatandaşlar, asıl utanması gerekenlerin kendileri bu hale sokan yöneticiler olduğu söylediler.

“Mümkün değil”

Asgari ücrete yüzde 5 zam yapılmasını eleştiren 25 yaşındaki Özcan Özdemir, teknisyen olarak özel bir şirkette çalıştığını söylüyor. Kendisinin 750 YTL maaş aldığını kaydeden Özdemir, “Eşimin maaşıyla birlikte zar zor geçiniyoruz. İkimiz de 1000 YTL alıyor olsak dahi geçinmek çok zor. Biz Bolu'da geçinemiyoruz. Kim bilir büyük şehirlerdekiler nasıl geçiniyor” dedi. Hükümetin vatandaşa para vermeyerek, harcamaları kısarak enflasyonu düşürmeye çalıştığını kaydeden Özdemir, “Vatandaşta para olmadığı için harcama yapamıyor. Asgari ücretle çalışan bir çok insan var. O paraya ne derece evini geçindiriyor bilemiyorum. Açlık sınırının 711 YTL olduğu bir yerde 500 YTL'lik asgari ücretle bir ev geçindirmek mümkün değil” şeklinde konuştu.

“Nasıl geçinmemizi bekliyorlar ki?”

Hem memur, hem de işçi için yüzde 5'lik zammın yeterli olmadığını söyleyen ev hanımı Sevgi İnan (50) ise, “Hayat pahalı. Enflasyon oranını yüzde 6-7 olarak açıklanıyor. Ancak kesinlikle daha fazla” dedi. İnsanların dünya kupasını izlerken, benzine üst üste zam geldiğine dikkat çeken İnan, şöyle konuştu: “Ben ev hanımıyım. Eşimin aldığı maaş yetmediği için, eşim ikinci bir işte çalışıyor. Ancak o bile yetmiyor masraflara. Ücretler arasında gelir adaletsizlikleri de var. 503 YTL'lik asgari ücretle nasıl geçinmemizi bekliyorlar ki? Bolu'da bir evin kirası bile 400-500 YTL.”

“Anamızla birlikte babamız da ağlıyor”

“Halkın anası ağlıyor. Anasını bırak, babası da ağlıyor” diyen Birol Kaygısız ise, birkaç aydır işsiz olduğunu söylüyor. Her şeyin ortada olduğunu ve ileriye dair de pek umut görmediğini anlatan Kaygısız, bunun nedeninin ise, ekonomiyi yönetemeyenlerden kaynaklandığını söyledi. “Elektriğe %20 zam yapıldı. Asıl anamızı o ağlattı” diyen Kaygısız; konuşmasını şöyle sürdürdü: “Enflasyon piyasaya bakılırsa yüzde 20. Ama çok düşük söylüyorlar. Sürümü olmayan pinpon topunun enflasyon sepetinde ne işi var? Onun yerine halkın en fazla kullandığı gıda maddelerini sepete almaları gerekir. Açlık sınırının altında maaş alıyorum. 3 tane de çocuk okuyor. Mutfak masraflarından kısıp, giyim-kuşamdan kesip, çocukları okutmaya çalıyoruz. Kurban bayramı gelene kadar et yiyemiyoruz.”

“Bizi bu hale sokanlar utansın”

Simitçilik yaparak evini geçindiren 36 yaşındaki Hakan Mata ise 3 çocuk babası. Kirada oturan Mata, hükümetin açıkladığı rakamların gerçekleri yansıtmadığını ve yönetenlerin sadece kendilerini kandırdıklarını söyledi. Kazandığı paranın yetmediğini belirten Mata; “Ancak yoksulluğumdan utanmıyorum. Bizi bu hale sokan başımızdakiler utansın. Zenginleri daha zengin, fakirleri daha fakir yaptılar. Her gün televizyonlarda ortamı geriyorlar. Zengin nereye giderse gitsin, tüm kapılar ona açılır. Fakirin ise kapılar suratına kapanıyor. Okullar yeni tatil oldu, ancak 2 ay sonra okullar açılacak diye şimdiden çocukların okul masraflarını biriktirmeye başladım” şeklinde konuştu.

“Zam mam yaptıkları yok”

Emekli olmasına rağmen biraz daha fazla para eline geçsin diye çiftçilik yapmaya başlayan Mehmet Koban ise 58 yaşında.Türkiye gibi bir memlekette yan gelirin olmadan asgari ücretle asla geçinemeyeceğini kaydeden Koban, “Bizde hala köyde akrabaları olanlar var. Köyden akrabasından bulgurunu, yağını, tarhanasını alanlar çok. Ancak öyle geçinebiliyorlar. Yüzde 20 elektriğe zam yapıyorlar, işçiye yüzde 5 zam veriyorlar. Aslında zam mam yaptıkları yok. Biz elimize geçen maaşa bakıyoruz. Halbuki o maaşımızdan bir sürü kesinti yapılıyor” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.