Halkevi’nin duyarlılığı

Topluma ait her oluşumda olaylardaki gelişmeleri her platformda konuşup, aşacağımızı aşıyor ya da affediyoruz. Olayların çözümü için gerekli olan birlikteliğin sağlanmasında ilk adımın atılmasını hep başkalarından bekleriz. Sanırım bu geleneğimiz daha uzun yıllar sürecek.

İşte gene aynı davranışlarımıza örnek bir gelişme, ORÜS filmi.

Geçmiş olayların bir kopyası görünümündeki bu film, umutsuz vaka olarak Bolu Halkevi yönetimi tarafından Bolu Ticaret Sanayi Toplantı Salonu’nda vizyona girdi. İlgi bundan önceki olaylarda gördüğümüz fotoğraftan farklı değildi. Salonda yer yer boşluklar olmasına karşın, gene de ilgi fazlaydı.

Salonda olması gerekli temsilcilerin dışında Belediye Başkanı, Üniversite, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütü temsilcileri vardı. Önce üniversite adına yaptığı işleri, temsilcisi Sn. Vahap Aykal, ORÜS’ün dünü, bugünü hakkında bilgi verdi. Kamuoyunda seslendirilen “Üniversite yönetimi ORÜS’ü istemiyor” söylemlerinin yanlış olduğunu net bir şekilde açıkladı. Üniversite ORÜS’ü istiyordu. Dekan ataması yapılmıştı. Mühendislik fakültelerinin çeşitleri hakkında projeler de yavaş yavaş gündeme gelmeye başlamıştı. Yapılan bilgilendirmeler sonucunda burasının özelleştirme kapsamından çıkarılması konusunda çok acil önlem alınmasına, çalışmaların başlatılmasına yönelik sonuç bildirgesinin hazırlanmasına karar verildi.

Salonda dikkatlerden kaçmayan bir konu vardı. Siyasetin iktidar kanadı neden yoktu? Biz işimizi biliriz. İşimiz başkasından sorulmaz mantığı içinde bir çalışma vardı da toplum mu habersizdi?

Herşey kesinleşmiş, bu işin dönüşü olmayacağına dair bilgiler mi alınmıştı? Özelleştirme kapsamı içinde olayın değerlendirilmesinde, üniversitenin gelirinden çok daha fazlası satış sonunda mı oluşacaktı? Salondaki insanların kafalarında oluşanları çoğaltmak mümkün...

Konu toplum geleceğini ilgilendiriyorsa, şu bu siyasi görüşün kalkanını kullanmak yanlış oluyor. Bunun çok örneklerini gördü bu toplum. Bu toplum, sivil toplum örgütleri ve her türlü siyasi görüşe sahip insanlardan oluşturduğı İl Kurultayı çalışmalarının yararlarını da gördü. Olaylara şartlanmışlık içinde değerlendirme yapmaya kalkarsak, sağlıklı sonuca ulaşmak mümkün değil. Böyle bir toplantının Halkevi tarafından düzenlenmiş olması mı iktidar partisinin yerel yönetimini bu toplantıya gelmekten alıkoymuştur? Eğer böyle düşünüldüyse yanlış olduğu gündeme getirildi. Sonuçta varılan kararın olumlu tarafı şuydu; AKP yönetimiyle konu görüşülüp birlikte soruna çözüm aranması. Çözüm için soruna siyasi boyut kazandırılmaması ve malzeme yapılmaması yönündeydi.

Meramını anlatmasını bilen insanların, kavga edeceklerini düşünmüyor böylesi ciddi toplumsal soruna hep birlikte çözüm bulunacağına inanıyorum.

Gelin Bolu’nun geleceğini etkileyecek bu toplumsal sorunun çözümü için el ele verelim. ORÜS’ü bilimin hizmetine sunalım.

Bu yazı toplam 777 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.