Hamam suyu ile dost gönüllemek

            04.03.2004

Sorunlarımızı kökten çözmek yerine saman alevi gibi parlayan önlemlere nedense daha çok rağbet ediyoruz.

Milli Eğitim Danışma Kurullarında öğrencilerimizin konuşmalarında dile getirdikleri çok önemli.

Ne diyor öğrencilerimiz? Fen Bilgisi öğrencisi, “Benim işim laboratuvarlarla. Ben deney yapmak istiyorum. Bunun için de laboratuvarımı kurun.”

İlköğretim öğrencisi birinci kademesindeki öğrenci “Benim oyun saatimi çalıyorsunuz. Ben birden üçüncü sınıfa kadar oynamam gerekli oyunlarımı istiyorum.”

Genel ve Meslek Liseliler “Sınav düşünmekten sosyal etkinliklere zaman ayıramıyorum. Eğitimin bir parçası olan paylaşımdan, birlikte birşeyler üretmekten uzak kalıyorum. Sevgiyi yaşatamıyorum.”

Kendimize olan saygı ve güveni sağlayabilmek için yapılan her yeni toplantılarda bu istemlerin ne kadarını yerine getirebildik diye bakıyorum ama sonuçta, bu konuda hiç yol alamadığımızı görüyor, üzülüyorum...

Geçtiğimiz Cumartesi günkü Bolu Gündem’in baş sayfa haberi “Amaç eğitimin çağdaşlaşması.” Milli Eğitim Bakanlığı’nın, eğitimin daha verimli hale gelebilmesi için, işadamlarının yardımlarını kapsayacak olan “Eğitime yüzde yüz destek kampanyası.”

İlimizde bunun en güzel örneğini rahmetle andığımız İzzet Baysal ve kurduğu vakıf yerine getiriyor. Onun yaptıklarının içini dolduramamış olmak da sanırım yetkilileri üzüyordur.

Bu yazıda toplantıya telefonla katılan Milli Eğitim Bakanlığı ilköğretimlerden sorumlu Genel Müdür Sn. Hüseyin Çalık kampanyaya 17 bilgisayarla katıldığı haberi ilgimi çekti. Sn. Genel Müdürün ha dendiği zaman bilgisayar gönderme olanağı vardı da neden bu günü bekledi? Genel Müdür bunları kendi kesesinden bağışladıysa ayakta alkışlamak gerek. Yok başka bir okulun tahsisi ise orasını halen bilgisayarsız bırakmış olmaktan rahatsız olunmayacak mı?

Devletin görevi, sorumluluğu altındaki okulların içini donatmaktır. Okullarımızda hizmetlimiz yoksa, bürolarında kadrolu memurları yoksa çağdaş ve kaliteli eğitim nasıl yakalanacak merak ediyorum. Vatandaş oluşturduğu dernek ve vakıflarla eğitime gerekli desteği veriyordu. Son düzenleme ile fonksiyonlarını yitirince bu destek nasıl sağlanacak merak ediyorum. Teşvik Yasası nedeniyle zaten mağdur olan sanayici kendine destek ararken bu yardımlar nasıl sağlanacak? Toplantıda okul müdürlerimizin gösterdiği davranış son derece anlamlı. Ancak bu olumlu davranışla hamam suyu ile dost gönülleyenlere anlamlı bir mesaj olmalı. Umarım alınmıştır. Bütün bunlara karşın işte burada haykırmak geliyor içimden; “Devletimiz okullarımızın neresinde!..”

Bu yazı toplam 1553 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.