Hareket başladı

Hareket olan yerde bereket olur demiş eskiler. Bir bildikleri olmalı. Günümüzde ise hareket olan yerde, çoğu kez karmaşa yaşanıyor. Belki biz hareketin berekete dönüştürülmesinde beceriksiziz. Belki biz, menfaat ibresini kendi yönümüze çevirme düşüncesinden arınamadığımızdan, hareket halinde olmaktan dumanlı havayı sevmek kadar hoşlanıyoruz.(Kurt, dumanlı havayı severmiş. Bu da eskilerin sözü.)

    Nereden girdik bu hareketlilik haline? Ocak ayında yapılacak olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlük seçimlerinde adayların gün ışığına çıkıp, kendilerini deklare etmeleri ile aklıma düştü birden.

    Demokrasilerde seçimlerin önemi çok büyük. Vatandaş kendisini yönetecekleri, kültürleri, yetenekleri, davranışları, hizmet anlayışları, dürüstlükleri, vatan ve millet sevgisini ölçü alarak, topluma ve vatana en iyi hizmeti vereni belirler özgür iradesiyle. Bunun için güzeldir seçimler.

    Demokrasinin tanımına uygun olan toplumlarda, seçmen kendi gözlemlerini değerlendirir. Seçmen; başkasının işaret ettiği yere yönelmek için aklını başkalarına tutsak ettirmez. Başkalarının buyruğuna göre seçim iradesini kullanmaz. Menfaat karşılığında mühür basmaz. O almış olduğu kültürün etkisiyle, gelişmeleri değerlendirir, artıları eksileri aklıyla tartar, yolunu öyle belirler.

    Geri kalmış toplumlarda olduğu gibi, ağaların, şeyhlerin, şıhların, aile reislerinin etkisinde kalmadan vatan menfaatlerini, vatandaş haklarını en iyi koruyacak alanı pas geçerek beceriksizleri ödüllendirmek istemez.

    Üniversite seçimlerinde böyle bir kaygı olur mu? Olmaz. Olmamalı. Bize ilimi bilimi öğretenlerin toplandığı eğitim kurumlarında, böyle bir uygulamanın sözü bile edilmemeli. O bilim yuvası ki, yaşamını toplumun sağlığı ve eğitimi için tüketmiş olan hayırların efsane ismi cennet mekan İzzet Baba’nın kurduğu bir bilim yuvasında asla olmamalı. Onlar bize kaygılardan uzak, demokrasinin vazgeçilmez değerlerinin gereğini, davranışlarıyla mutlaka göstereceklerdir...

    Seçim hareketi başladı ya, kurum dışında bazı düşünceler alışageldikleri tarzda senaryolar yazacaktır. Düzce Üniversitesi’nin kurulmasıyla, Düzce-Bolu rekabetinin hesapları belki gündemden düşecek. Yeni yeni çok bilinmeyenli denklemler kurulacaktır. Her aday kendi bulunduğu konumun avantajını, en iyi kullanabilmek için ince hesaplar yaparak, seçmeninin güvenini kazanmak için çaba sarfedecektir. Demokratik çerçevede kim ne yaparsa yapsın, sonucu Çankaya belirleyecektir. Oradaki süzgeç çok daha ince gözenekli. Elek üstünde kalmak pek de kolay olmayacaktır. Haydi hayırlısı diyerek, Bolu ve ülke için hayırlısı neyse o olsun. Hayırlısını belirleyecek olanlar da okumuşlar sınıfı olduğuna göre, doğru olanı göstereceklerdir diye düşünüyorum.

06.01.2006
 

Bu yazı toplam 943 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.