Hasta çocukların velileri Kaymakamlık’ta... Çocuklarımızı Taşkesti’ye nakledin

Hasta çocukların velileri Kaymakamlık’ta... Çocuklarımızı Taşkesti’ye nakledin

Mudurnu'da Yatılı İlköğretim Bölge Okulunda okuyan ve geçen hafta rahatsızlanan çocukların velileri, Kaymakam Ömer Duran'dan çocuklarının köylerine yakın bir okula taşınmasını istediler. Nedeni ise YİBO'nun yakınından geçen Mudurn

Mudurnu'da Yatılı İlköğretim Bölge Okulunda okuyan ve geçen hafta rahatsızlanan çocukların velileri, Kaymakam Ömer Duran'dan çocuklarının köylerine yakın bir okula taşınmasını istediler. Nedeni ise YİBO'nun yakınından geçen Mudurnu Çayının ve tavukçuluk tesisinin yarattığı çevre kirliliğinin çocuklarını hasta ettiğini düşünmeleri.

Geçtiğimiz hafta içinde Mudurnu YİBO'da taşımalı ve yatılı 50 civarında öğrenci, karın ve baş ağrısı gibi şikayetlerle Mudurnu ve Bolu Devlet Hastanelerinde tedavi altına alınmıştı. Abant İzzet Baysal Tıp Fakültesi ve Ankara Hıfzıssıha Laboratuvarı’ndan gelecek tahlil sonuçları beklenirken, tifo şüphesi korku yaratmıştı. Bolu Gündem'e gelen bir veli ise Mudurnu çayına karışan kanalizasyon suyu ve tavukçuluk tesisinin yem yapmak için kurduğu işletmeden çıkan buharın bu hastalığa neden olmuş olabileceğini iddia etmişti. Bu söylentilerden rahatsız olan Taşkesti köylülerinden bir grup veli, Kaymakam Ömer Duran'ı ziyaret ederek bir dilekçe bıraktılar. Dilekçede çocuklarının, köylerine yakın bulunan Taşkesti'deki bir okula taşımalı olarak getirilmesini isteğini belirttiler.

Kaymakam Duran ise, ilçe suyunda ve tavukçuluğun tesislerinde problem olmadığı, ruhsatının ve filtrelerinin çalıştığı raporunun ellerinde bulunduğunu söyleyerek, velileri rahatlatmaya çalıştı. Duran; “Herkes çocuğunu yanında ister. Ama yatılı bölge okulları bir hizmettir. Devlet okulu yapmış, yatağı,yemeği her tür imkanları veriyor. Evinde üç çeşit yemeği yemeyen aileler var. 700 öğrenci buradan faydalanıyor. Gerekli incelemeler de yapılıyor, burası devamlı denetlenen bir okuldur”dedi.

Duran ayrıca, YİBO'da hastalanan çocuklar köylerinden getirtilerek sağlık ekiplerince okul ve Mudurnu devlet hastanesinde muayene edildiklerini, ancak bazı aileler çocuklarını yollamak istemeyince, jandarma görevlilerince köylerden alınarak okulda kurulan sağlık ekibine muayene edilmesinin sağlandığını belirtti.

Taşkesti ve köylerinden gelen öğrenci velileri, çocuklarının devamlı hasta olduklarını belirtirken, YİBO'da da okutmak istemediklerini belirtiler. Veliler ayrıca olayların sorumlusu olarak AKP Mudurnu İlçe Başkanı Mehmet Beyhan'ı suçlayarak; “Buranın böyle olmasını ona sorun” diyerek tepki gösterdiler.

30.10.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.