Hatıra pulunda son gelişme

    Aylar öncesi verdiğim müjdeli haberin, gelişen olumsuzluklar sonucunda iptal edildiğini hemen herkes duydu.

    21 Eylül 2005 itibariyle Vehbi KOÇ, Sakıp SABANCI ve hayırların efsane ismi İzzet BAYSAL adına çıkarılacak olan hatıra pulundan ikisi piyasaya çıktı. Biraz siyaset kokan bir üslupla İzzet BAYSAL’a ait pul basımı iptal edilmişti.

    PTT Genel Müdürlüğü’nden gelen iptal yazısına üniversitemizce verilen cevabı yazıya da olumsuz cevap verileceği duyumlarını alıyor üzülüyorduk.

    Bu konuda birilerinin cezalandırılması düşünülüyor idiyse, bu rahmetle andığımız İzzet Baba üzerinden olmamalıydı. Görünen o ki, yapılan yanlıştan dönmek üzere yeni adımlar atılıyor olması, son derece sevindirici.

    Konuyu üniversite yerine şu anda Valiliğimiz, üstlenmiş durumda. Yapılan resmi müracaatın yanında telefon görüşmeleri, istemin olumlu yönde yürüdüğünün olumlu sinyallerini vermekte.

    Vali Yardımcımız Sn.Hüseyin Doğan’la yaptığım görüşmede gelişmelerin olumlu olduğunu söyledi. İşin daha da sevindirici yanı, hatıra pulunun “İzzet Baysal’a Şükran Günleri”ne denk getirilecek olması.

    İzzet Baysal’a Şükran Günleri, bu günleri içindeki etkinliklerin dar bir alanda kalmayıp bu ismin ülke geneline ve yurt dışına taşmasının istenmesi sonucunda bir “İlk Gün Zarfı”, ardından “Milli Piyango” düzenlenmesi ve “Hatıra Pulu” çıkarılması çalışmaları başlatıldı. Bunlardan ikisi tahakkuk etti. Üçüncüsü yani, hatıra pulu gelişen bazı olaylar sonucunda iptal ediliverdi. Gerekçe neydi? Tam açıklanmış olmamakla beraber tahmin ediliyordu ama o aşamada yapılacak fazla da bir işlem yoktu.

    Şimdi bu olayı Valiliğimiz, üstlendi ve olumlu gelişmelerle işlem yürüyor. İşin en güzel yanı da, pulun Şükran Günleri’ne denk gelecek şekilde çıkartılacağının sinyallerinin alınmasıdır.

    Koç ve Sabancı, bu ülke ekonomisine katkısı olan en büyük sanayicilerimiz. İş alanında istihdam yaratmaları açısından binlerce ailenin ekmek teknesi olmuş kuruluşların yaratıcıları. Kendilerine ulusca teşekkür borçluyuz.

    İzzet Baba da dünyada belki de bir ilki gerçekleştirilen iş adamı ve artı olarak yaptığı hayırları ile unutulmayacak bir isim, bir marka olarak kalması gerekiyor. Yaptığı örnek davranışların gelecek kuşaklara aktarılması da bizlerin görevi olmalı. Ülkede birliğin, bütünlüğün, dayanışmanın ve yardımın sembolü olan İzzet Baba’nın yaptığı hayırlar insanların bilgilenmesi, insanların sağlıklı ve yaşlandıklarında rahat ve huzurlu olması üzerinedir. Böylesi örnek davranışların gelecek kuşaklara aktarılmasında tanıtımın rolü büyüktür. Bu görev de bizlere düşüyor. Bu sefer pul doğru adrese gidecektir diye düşünüyorum.

27.10.2005
 

Bu yazı toplam 847 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.