Hava ısınıyor

Hava ısınıyor

Yaklaşan BTSO seçimleri gündeme tamamen oturdu. Konu hakkında yapılan açıklamalar da, seçim havasının iyice ısınmasına neden oldu. BTSO Meclis Başkanı Sabahattin Yamaner, Meclis’e girdikten sonra Başkanlığa aday olabileceğin

Yaklaşan BTSO seçimleri gündeme tamamen oturdu. Konu hakkında yapılan açıklamalar da, seçim havasının iyice ısınmasına neden oldu. BTSO Meclis Başkanı Sabahattin Yamaner, Meclis’e girdikten sonra Başkanlığa aday olabileceğini açıklarken, BTSO Başkanlığı’na yakıştırılan Umut Oran ise; “Çok ısrar ettiler, kıramadım” dedi.

BTSO Meclis Başkanı Sabahattin Yamaner; "Meclise girersem aday olabilirim"

BTSO Meclis Başkanı Sabahattin Yamaner, dün bir basın toplantısı düzenledi. Yamaner, son günlerde gündemi meşgul eden işyeri kiralama olayı ile ilgili açıklamalar yaptı, bunun yanısıra BTSO Yönetim Kurulu Başkanlığı için aday olup olmayacağı konusunda sorulan soruları yanıtladı.

Bir haftadır ilimiz kamuoyunu meşgul eden Ticaret Sanayi Odası’nın alt katında bulunan işyeri ile ilgili spekülasyonlara cevap verme gerekliliği olduğunu ifade eden ve bu gereklilik ile halen bulunduğu makamı kendisine yüklediği sorumluluk gereği görüşlerini kamuoyu ile paylaşmak için bir basın açıklaması yapan BTSO Meclis Başkanı Sabaahattin Yamaner, herşeyden önce yerel medyada yapılan haber ve yorumların BTSO’ya zarar verir konuma geldiğini söyledi. Yamaner, yönetim kurulunun aldığı bir kararı yerel basın kuruluşlarının her zaman eleştirilebilmesi gerektiğine katılması ile birlikte, olayın artık odanın telafisi mümkün olmayacak yaralar almasına kadar vardırılmasına da gönlünün razı olmadığını vurguladı.

Şahsi kanatinin oda yönetim kurulu tarafından yapılan kiralama olayının oda meclisine getirilerek çözülmesi gereği yönünde olduğuna dikkat çeken Yamaner, “Yönetim kurulunun konuyu meclis gündemine getirmeden kiralama yetkisi bulunmakla birlikte geniş kitlelerde önemli ölçüde infial uyandıran bu olayın BTSO’nun en yetkili organı olan oda meclisinde görüşülerek karara bağlanmış daha etik olacaktı. Fakat yönetim kurulumuz bu kararı almış ve uygulamıştır. Bu uygulama hatalı yada doğru olabilir. Fakat bu uygulamanın kişi yada kurumlara has değerlendirerek odamıza zarar veren bir hal alması mutlaka önlenmelidir” dedi. Konunun çözümünün yaklaşan oda seçiminin ardından gelecek yeni yönetim kurulunun takdirine bırakılması gerektiğini söyleyen Yamaner; “Eğer ortada sorun varsa yeni yönetim konuyu yeni meclise getirerek çözüm aramalı, kamuoyu vicdanını rahatlatacak doğru bir yol bulmalıdır” şeklinde konuştu.

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı olarak yapılan değerlendirmelere konumu gereği yukarıdan bakmak durumunda olduğunu belirten Yamaner, “Odamızı en sağlıklı şartlarda seçime taşımak ve en doğru olanın yanında olmak zorundayım. Bu nedenle konunun tüm taraflarını sağduyuya çağırıyor. Asgari müştereklerde Bolu çıkarları gözetilerek buluşulmasını öneriyorum” şeklinde ifadeler kullandı.

ADAY OLABİLİRİM

Toplantı sırasında basın mensuplarının 8 Mart’taki seçimleri sorması üzerine açıklamlarda bulunan Yamaner, şimdiye kadar kendisine destek veren arkadaşlarının bu seçimlerde de kendisine destek vermesi sonucunda meclise girerse yönetim kurulu başkanlığına aday olabileceğini söyledi.

SEÇİMDEN SONRA KONUŞACAĞIM

BTSO seçimlerinde neler olacağı konusunda tahmin yürütğmenin zor olduğunu belirten Yamaner seçimleri beklemenin ve daha sonra açıklama yapmanın kendisi için daha doğru olduğunu belirterek, “17 senedir buradayım, elimden geldiğince her yerde görev almaya çalışıyorum. Artık burada bir aile gibiyiz” diyerek seçimlerde belirlenecek 34 üyenin denetleme ve yönetim kurulunu seçeceğini herşeyin ondan sonra belli olacağını belirtti.

Domino Tekstil Sahibi Umut Oran; "Çok ısrar ettiler, kıramadım"

Domino Tekstil’in sahibi Umut Oran; BTSO seçimleriyle ilgili olarak, dün öğle saatlerinde Domino Tekstil Sosyal Tesisleri’nde bir basın toplantısı düzenleyerek, sessizliğini bozdu. Umut Oran yaptığı basın toplantısında, BTSO Meclisi’ne aday olduğunu açıkladı.

Gazetemizin geçtiğimiz hafta manşetten verdiği BTSO seçimleriyle ilgili olan görüşler, Bolu'nun gündemini oluşturmuştu. Bolu'ya daha fazla yarar sağlayabilecek kişilerin, BTSO Yönetim Kurulu'na getirilmesini söyleyenler, Umut Oran'ı desteklediklerini ve BTSO Başkanı olması gerektiğini söylemişlerdi. Umut Oran ise, adaylığı konusunda herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınmış, aday olduğunu açıklamamıştı. Oran, dün yaptığı basın toplantısında sessizliğini bozarak, BTSO meclisine aday olduğunu ilan etti.

"Örgütlenmemiz gerek"

BTSO seçimleri ile ilgili olarak basın toplantısı düzenleyen Domino Tekstil Sahibi Umut Oran; BTSO seçimlerini çok önemsediğini, ticaretle ve sanayi ile uğraşan kişilerin de önemsemesi gerektiğini söyledi. Daha önce oda üyelerinin %25'inin oy kullandığını hatırlatan Oran; Bolu'nun geleceğini belirlemek için, tüm üyeleri oylarını kullanmaya çağırarak, konuşmasına şu şekilde devam etti; "Ticarette rekabet acımasız durumda, onun için kendi geleceğimizi belirleyerek, değişim dönüşüm içerisine girmeliyiz. Bolu iş dünyasını oylarını kullanmak üzere seçimlere davet ediyorum. Bolu'nun ortama ayak uydurması için BTSO'da doğru bir yönetime ihtiyaç var. Sistem doğru çalışmadığı takdirde Bolu gelişemez. Düzce teşvik alırken, Bolu alamadı, onun için BTSO'da örgütlü olmamız gerekir."

"Bir yıl önce Bandakçıoğlu Söylemişti"

Bir yıl önce Domino Tekstil'de yapılan ve Eski Bolu Valisi Mehmet Ali Türker ile Milletvekillerinin de katıldığı toplantıda, Yener Bandakçıoğlu'nun yaptığı konuşmasında, "Umut Oran, BTSO'nun Başkanı olmalı" dediğini hatırlatan Oran; "O zaman başka sorumluluklarım da vardı. Bu sorumluluklarım Türkiye'de temsil ettiğim görevlerden kaynaklanıyordu. O zaman aday olmayı düşünmemiştim, çünkü o kabiliyete sahip değildim. Ben sivil toplum örgütünden yetişmiş birisiyim, fakat Türkiye'de sivil toplum örgütleri tam anlamıyla oturmuş değil. Onun için benim yarı resmi bir kurumda yer alabilmem zordu. Nedeni ise, etiket yapmadan çalışmam. Ülke çapında ekonomik ve sosyal dengelerin oluşması konusunda sorumluluklarım var. Bolu benim için çok önemli, 1996 yılından beri işim aşım burada. Bolulular’ı da çok seviyorum. Teşvik Yasası’ndan sonra Düzce'ye gideceğim söylendi, ama ben yine Bolu'da kaldım. Kaynaşlı Belediyesi'nin bize tahsis ettiği 3500 metrekarelik alanı da Belediye'ye iade ettik" şeklinde konuştu.

"Birçok kişiyle görüştüm"

10 gün öncesine kadar BTSO seçimleriyle ilgili olarak herhangi bir düşüncesinin olmadığını söyleyen Oran, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; "Son on gündür Bolu'nun çeşitli iş dünyası kesimlerinden, benim aday olmam için baskı var. Çeşitli temaslarda da bulunarak konu ile ilgili epeyce kişiyle görüştüm, çok ısrarcı davrandılar. Onları kırmaya gönlüm razı olmadı. Benim aday olmamı istemelerinin nedeni ise, benim gerek Ankara, gerekse İstanbul arasındaki bağlarım, siyasilerle ilişkilerim ve Türkiye'de temsil ettiğim önemli bir yer olmasından kaynaklanıyor. Arkadaşlarım benden yardım isteyince, onları karşılıksız bırakmama kararı aldım. Ancak burada isim vermek istemiyorum, sadece birkaç kişiyle değil, birçok kişiyle görüştüğümü söyleyebilirim."

"Kardeşçe yapılmayan işte yer almak istemem"

BTSO'da eski veya yeni diye bir ayırımın yapılmaksızın, kardeşçe çalışılması gerektiği belirten Oran; "BTSO'da görev yapan ve ileride yapacak olan arkadaşlarımızla gönüllü bir şekilde çalışarak, güçlü bir meclis oluşturmamız gerekiyor. Bolu'nun daha iyi bir konuma gelmesi için, ben de bu mecliste yer almak istiyorum. Ancak başkanlığa şu an için aday değilim. Zaten başkanı meclis seçiyor. Öncelikli olarak, bu meclis biraraya gelmeli, Bolu'nun artılarını ve eksilerini masanın üzerine koymalı, kendine gelişebilmek için yeni bir yol haritası çizmeli. Türkiye'deki zor şartlara ayak uydurulması için bu şart. Onun için eski yöneticilerle birlikte hareket etmemiz ve onların deneyiminden yararlanmamız gerekir. Fakat kardeşçe yapılmayan bir işte de yer almak istemem. Seçim propagandası bana göre değil" şeklinde açıklamalarda bulundu.

"Erdoğan, kardeş illeri birbirine düşman etti"

Teşvik Yasası’na da değinen Oran, bu konuyla ilgili olarak şunları söyledi; "Şu anki Teşvik Yasası devam ederse, Bolulular’ın aşı işi tehlikeye girer. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Teşvik Yasası’nı olması gerektiği gibi çıkarmadı ve kardeş illeri birbirine düşman etti. Bolu için tren kaçmadı, fakat artık çok uzakta. Onun için Bolu'nun teşvikten yararlanması çok zor. Şu an Devlet İstatistik Enstitüsü'ne (DİE) açılan dava Bolu için çok önemli. Bolu'nun gerçekten Türkiye'nin ikinci zengin ili olup olmadığı ortaya çıkacak. Bunun haricinde Bolu, turizm açısından da kültürel açıdan da önem taşıyor, fakat tanıtılamıyor. Daha önce bu konularda başarılı olmuş illeri kendisine örnek alması gerekir."

"Yapılan şey popülizm"

Bolu ve Düzce'nin 2 kardeş kent olmasına ve deprem felaketlerini birlikte yaşamalarına rağmen, Düzce teşvik kapsamına alınırken, Bolu'nun teşvik kapsamına alınmadığını söyleyen Oran, "Hatta Bolu, Türkiye'nin ikinci zengin ili ilan edildi. Bu nedenle Bolu'da yaşayan insanlar DİE'ye tespit davası bile açtılar. Ben sayın Başbakan'ın IMF'nin itirazlarına rağmen 13 il daha eklemesini yanlış buluyor ve eleştiriyorum. Bana göre, teşvik verilen il sayısının artırılması, 15 ile üniversite sözü verilmesi ve öğrenci affı, sayın Başbakanın bir erken seçime hazırlandığını gösteriyor. Yapılan şey tamamen popülizm. Sayın Başbakan'ın politikası 17 Aralık süreci sonrasında tamamen bir erken seçime göre şekillenmeye başladı" şeklinde konuştu.

"Tedbir alınsın"

Umut oran, Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Domino Tekstil Fabrikası’nda düzenlediği basın toplantısında, tekstil sektörü ve Çin tehdidi ile Teşvik Yasası konusundaki görüşlerini de açıkladı.

Oran, Çin'e karşı bütün dünyada önlemler alındığını belirterek, "Sektör alınması gereken önlemler konusunda üzerine düşeni yapıyor. Siyasi irade ise Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün korunması konusunda 2005 yılında yeterli tedbirleri alamadı. Türkiye'nin sektörel olarak en fazla ihracat payı olan AB pazarı böyle giderse tamamen Çin'in eline geçecek. Çin, bütün dünya pazarlarındaki payını artırdı ve artırmaya devam ediyor. Bizler Çin tehdidini sürekli olarak uluslararası temaslarımızda dünya ülkeleri ile paylaşarak, tedbirler alınması yönünde girişimlerde bulunuyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.