Havamız ölçülecek

Havamız ölçülecek

Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Öztürk ve Golder Firması Genel Müdürü Selbin Dinçtürk, Bolu'nun hava kirliliği sorununa çözüm üretmek amacıyla TUBİTAK MAM'ın kamuya yönelik hibe programından yararlanılması için çalışma başlattılar.

Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Öztürk ve Golder Firması Genel Müdürü Selbin Dinçtürk, Bolu'nun hava kirliliği sorununa çözüm üretmek amacıyla TUBİTAK MAM'ın kamuya yönelik hibe programından yararlanılması için çalışma başlattılar.

Kış aylarında yaşanan hava kirliliği Bolu'nun en büyük sorunlarından biri. Coğrafi konumu ve ısınmada kullanılan kömür nedeniyle insan sağlığını son derece olumsuz etkileyen hava kirliliğinin ortadan kalkması için tek çözüm doğalgaz olarak görülüyor. Doğalgazın Bolu'ya erişmesi için ihale sürecinin sonu beklenedursun, Bolu'da Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu TÜBİTAK'a bağlı araştırma geliştirme (ARGE) birimlerinden biri olan MAM'nin (Marmara Araştırma Merkezi) kamuya sağladığı hibe programlarından birinden faydalanmak için kollar sıvandı.

Daha önce kümes atıklarının bertaraf edilmesiyle ilgili bir proje ile ismini duyduğumuz Golder Firması Genel Müdürü Selbin Dinçtürk, yeni bir proje ile Bolu'ya geldi. Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Öztürk'le belediye binasında bir araya gelen Dinçtürk, TUBİTAK MAM'nin, (Marmara Araştırma Merkezi) kamuya yönelik sağladığı hibe programı ile Bolu'ya kurulacak Hava Kirliliği Ölçüm Merkezi projesinin ayrıntılarını anlattı.

ÖZTÜRK;”BELEDİYE PARA HARCAMAYACAK”

Gündeme gelen proje ile ilgili Bolu Gündem'e bilgi veren Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Öztürk, TUBİTAK MAM'nin sağladığı hibe programı ile Golder Firması'nın hazırladığı projenin, Bolu'da yaşanan hava kirliğinin oranının tespiti ve ortadan kaldırılması yönünde bir çalışma olduğunu belirtti. Çalışmayı çok önemsediklerini vurgulayan Öztürk, hibe programı sayesinde Bolu Belediyesinin herhangi bir harcama yapmasına gerek kalmayacağının da altını çizerek şunları söyledi;"Golder Firması ve Selbin Dinçtürk hazırladıkları taslak proje ile bize geldiler. Projede, Bolu'nun belli yerlerine hava kirliliği ölçüm noktaları kurulacağı belirtiliyor. Yine Bolu'ya kurulacak bir merkezde bilgiler toplanacak. Hocalar gelen verileri işleyecek ve değerlendirecek. Coğrafya Bilgi Sisteminden yararlanılacak olan projede, Bolu'nun hava kirliliği tespit edilecek ve soruna çözüm yolları aranacak. Ayrıca bilim adamları tarafından, eğitim programları düzenlenecek. TUBİTAK MAM, bu projeyi ilk olarak Bolu'da gerçekleştirecek. İşin en güzel yanı da, hibeden yararlanacağımız için belediyemizin cebinden para çıkmayacak.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.