Hayırlar kervanı uzuyor

            24.02.2005

Hayır dendiğinde aklımıza ilk gelen isim İzzet Baysal. Hayırların efsane ismi Sn. İzzet Baysal’la yola çıkan kervana, hergün birilerinin eklendiğini görmek ne güzel.

İnançlarımız gereği herkes, kendi ölçüsünde birşeyler yapıyor, yapmaya çalışıyor. Bu yapılanlar, bir elin verdiğinden, diğer elin haberi olmayacak düşüncesinde geliştiğinden belki essiz oluyor. Bazı hayırlar var ki; insanlara örnek olması, durumu müsait olanları ateşlemesi gerekiyor. Bu tür hayırların davul zurnayla da reklam edilmesi gerekiyor.

İlimize bir Süreyya Astarcı, bir Yılmaz Becikoğlu gibi isimleri hayırların başında gördükçe onurlanıyoruz, gururlanıyoruz, mutlu oluyoruz.

Sn. Yılmaz Becikoğlu’nun Bolu’ya kazandırdığı modern bir iş merkezinden sonra eğitim-öğretime de yardım eli uzatmasından son derece mutluyuz.

İşte Doğancı Köyü İlköğretim Okulu’na yapılan ilave bina. Daha önce 10 derslikte, 250 öğrenciyle eğitim-öğretime devam edilen okula, yemekhanesi-toplantı salonu-işliği-rehberliği-bilgisayar laboratuvarıyla sekiz sınıf ilave edildi.

Taşımalı sistemin merkezi olan okula civar köylerden gelen 114 öğrenci varmış.

Taşımalı sistem içinde önde gelen sorunlardan birisi, öğrencilerin öğle yemeklerini yiyecekleri mekanların olmayışı idi, o da çözülmüş oluyor.

Ayşe Yılmaz Becikoğlu adı verilen bu ilave bina, okul öğretmenlerinin girişimiyle ateşlenmiş. Bina uzantısı BOLPAT A.Ş. arazisi içine girmesi nedeniyle, Dr. Sn. Belgin Gömeç, gerekli alanı bağışlıyor.

Valimiz Sn. Ali Serindağ, Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra hedefin çağdaş uygarlık düzeyin erişmek olduğunu, bunun da, eğitimden geçtiğine işaret ediyor. Bolu’nun bu konuda örnek illerden biri olduğunu vurguluyor. Ve hemen arkasından bu hedefe ulaşmada eğitim-öğretim kadrosuna ve öğrencilerin sorumluluklarına işaret ediyordu.

Büyük Atatürk’ün hedeflediği adrese ulaşmada cüzdanlarıyla, yürekleriyle, sevgileriyle, dayanışmalarıyla, yardımlarıyla katkıda bulunan Yılmaz Becikoğlu gibi hayırseverlerimize ihtiyacımız var. Onlar da gereğini yerine getiriyorlar.

İkinci katta hemen merdiven başında yapılan sohbette ihtiyacımız olan dersliklerin yapılabilmesi için Sn. Mustafa Gülay’ın mantıklı bir önerisi oldu.

Bir okul yapımı için, bir hayırsever aranacağına, örneğin 24 derslikli bir okul için, 24 hayırsever bulunması halinde işlemin daha kolay olacağı önerisiydi. Paylaşımda düşünülebilecek güzel bir öneriydi. Umarım tutar.

Sanırım Sevgili Yener Bandakçıoğlu, köşesinde gündeme getirecektir.

Yapılan yardımın karşılığında köylülerin imece usulü hazırladıkları sofranın damak tadı, uzun süre kalacaktır.

Bu konuda köylülerimize de teşekkürler.

Yardımlarının yanında yaptığı sürprizleriyle, tanıdığım Sn. Becikoğlu, bilgisayar laboratuvarının damıtımını da üstlendiğini açıkladığında bizi şaşırtmadı.

Kendisine ve Becikoğlu ailesine sonsuz teşekkürler.

Bu yazı toplam 785 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.