Hayvan barınağında ölüm iddiaları

Hayvan barınağında ölüm iddiaları

Bolu Belediyesine ait hayvan barınağında hasta köpeklerin öldürüldüğüne dair iddialar, hayvanseverleri harekete geçirdi. İnternet üzerinden bir araya gelen bir grup hayvansever, Bolu'ya gelerek Belediye'yi protesto etmeye hazırlanıyor.

Birkaç gün önce facebook adlı paylaşım sitesine düşen fotoğraflar ve bir video, tüm hayvanseverleri ayağa kaldırdı. Paylaşılan fotoğraf ve videoda, barınakta kalan hasta köpeklerin öldürüldüğü iddiaları ortalığı karıştırdı. İnternet üzerinden bir araya gelen hayvan dostları, Belediye'nin hasta köpekleri öldürdüğünü iddia ederek bir protesto eylemi gerçekleştirmeyi planlıyor. İstanbul'dan hareket edecek grubun içinde yer alan hayvan dostu Emrah İlhan gazetemize yaptığı açıklamada, “Video ve fotoğrafları görünce inanın tüylerimiz diken diken oldu. Bu uygulamanın sadece Bolu'da olmadığını biliyoruz. Şu Türkiye'deki tüm belediyeler aynı şeyi yapıyor. CHP İl Başkanlığı ile görüştük. Bolu İl Başkanlığını arayıp bizi ne zaman karşılayacaklarını söyleyecekler. Onlardan haber bekliyoruz. Aramazlarsa da en geç Cuma günü Bolu'ya geleceğiz” dedi.

İDDİALARI YALANLADI

Konuyla ilgili görüştüğümüz barınak veterineri Koray Kolludemiroğlu iddiaları yalanlayarak şöyle konuştu: “Hayvanlar öldürülüyor diye bir şey yok. Öldürsek bu kadar köpeği burada tutmayız. Saçma bence. Karantina bölümünde 20'ye yakın hasta hayvan var. Öldürmek istesek onları da öldürürüz, ama böyle bir şey yok. Aksine onları tedavi etmeye çalışıyoruz. Bazen kapıların kilitlerini kırıyorlar ve hayvanlar kaçıyor. Dışarıdan gece gelip vatandaşlar kilitleri kırıyor. Hatta geçenlerde 50 tane köpek kaçtı bu yüzden. Şu an yeni yerler yapılıyor ve sıkıntılı bir dönem yaşıyoruz. O bölümler yapıldıktan sonra hepsi operasyonları yapılıp küpeleri takıldıktan sonra yeni bölüme alınacaklar. Aslında bizim yapmaya çalıştığımız şey bu köpeklerin sahiplendirilmesi. Fakat bunu Bolu'da yapamıyoruz, vatandaş ilgilenmiyor. 7 ayda 160 köpeği sahiplendirebildik. Haftada 4 ton yemek gidiyor burada. Çok da iyi besleniyorlar, zayıf da değiller. 480 civarında köpek var. Biraz sıkışık durumdalar. Normalde benim onları tekrar doğaya bırakmam lazım, ama beslenemeyecekler ya da araba çarpıyor, bunları görmek de istemiyorum.”

Muhabirimizin “Bir grup hayvansever protesto edecekmiş sizi, haberiniz var mı?” sorusuna Kolludemiroğlu, “Tabi protesto edebilirler. Yasal hakları. Ama bizim burada ne iş yaptığımız açık, bu iddialar tamamen yalan” diye cevap verdi.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.