Hedef saptamak

Bir proje bireysel olarak ortaya konmuşsa, yapılan tüm işlemler o kişinin hayal gücü zenginliğine bağlıdır. Kişi kendi doğrularını, kendi arzularını, kendi yaşamındaki kullanım ihtiyaçlarını, işe yarayışını, işin kolaycılığını, ekonomik durumu ve kalitesini düşünerek planlamasını yapar.

    Yapılacak proje komşularını ya da toplumun tümünü ilgilendiriyorsa, ben yaptım oldu dayatmasıyla gerekli verimi alamaz, gerekli hoşgörü ve beğeniyi sağlayamaz.

    Demokrasilerin güzelliği burada olmalı. Ortak aklın kullanılması sonucunda, toplum çoğunluğunun ortak kabulüyle kullanılabilirliği olan bir eserin ortaya çıkarılması, öze yönelik tartışmalarla olursa sonuç memnuniyet vericidir. Aksi halde yazılanlar kitap sayfaları arasına sıkışıp kalıyor.

    Bizde, demokratik kuralların bu konuda sağlıklı işlediğini söylemek zor. Bir konuda görüş bildirmek gerektiğinde kişinin söylediklerinden çok siyasi konumu, ideolojik düşüncesi, toplumdaki sosyal durumu, vs. dikkate alınmak suretiyle ya kabul görüyor ya da reddediliyor. Bunun içindir ki, tartışmalar sertleşiyor, zaman zamanda kırıcı oluyor.

    Her yapılan işin ilkinde bir kısım zorluklar mutlaka çıkar. Bunun için benzer örneklerden yararlanmak en doğalıdır. Çoğunluğun bulunduğu ve katıldığı ortak akıl bu yüzden çok önemlidir. Planlar da, böyle yapıldığında kullanımı kolaylaşır, işe yarar.

    İşte “İl Özel İdaresi Stratejik Planı” Bolu’nun geleceğinde beş yıllık bir süreçte, neyin nasıl olması gerektiğini belirleyecek olan bir proje. Beş yıl az bir süre değil. Şu teknolojilerin ve bilimsel çalışmalardaki gelişmelerin çok hızlı ilerlediği günümüzde, bağlayıcı kararların alınması çok önemli. Bunun için 200’den fazla yetkilinin katıldığı 45 toplantı yapılmış. Sonuçta yazılı bir metin haline getirilip kamuoyunu bilgilendirme amaçlı son toplantıyla, son şeklini alması istenmiş.

    Sabah saat 09.30’da başlayan toplantı bir buçuk saatlik öğle paydosundan sonra saat 16.45’e kadar sürdü. İki ay içinde bitirilmesi istenen plan, Bolu’nun arazi yapısının kullanımı, havasını, suyunu, sektörlerin geleceğini, kamu yatırımlarının ne olacağını, nerelerde ne yapılacağını içeren çok geniş anlamdaki düşünceler, Vali Yardımcımız Sn. İsmail Eroğlu tarafından tek tek okundu ve gerektiği yerlerde açıklaması yapıldı. Sonuçta eser sadece Sn. Eroğlu’nun düşüncesiymiş gibi eleştirildi. Ya da eleştiren kişinin kimliğine göre yanıtını aldı. İşin garibi, toplumu ilgilendiren çok önemli konuda, öğleden sonraki iştirak yadırganacak boyutta azaldı. Bu azalma belki de herşey bitmiş ne söylense değerlendirmeye alınmaz kaygısından mı? Böyle oluyordu bilinmez.

    Oysa geleceğe yönelik hedef saptamada gelecekte söz hakkımızın olabilmesi için, çalışmaların tümü hakkında bilgimizin olması gerek. Böylesi toplantılarda kişinin kimliğinden çok, söylediği sözün ne olduğuna bakmak gerek. Bir de o kadar uzun bir toplantıda sayfalar dolusu raporu okumak, okunanları ciddi anlamda algılayıp belleğe kopyalamak için de bazı ileri özelliklerin olması gerek. Sn. Eroğlu’na teşekkürler

24.02.2006

Bu yazı toplam 702 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.