Hem borç ödenecek, hem tesis kurulacak

Hem borç ödenecek, hem tesis kurulacak

Belediyenin SGK'ya olan borcunu ödemek için arazi sattığını Öne süren CHP'ye Belediye Başkanından yanıt gecikmedi.
Başkan Alaaddin Yılmaz; “SGK, Bolu'da kurumuna ait sosyal tesis yapmak istiyor. Bu anlaşmada bizi cezbeden eden taraf da bu olmuşt

Belediyenin SGK'ya olan borcunu ödemek için arazi sattığını Öne süren CHP'ye Belediye Başkanından yanıt gecikmedi.
Başkan Alaaddin Yılmaz; “SGK, Bolu'da kurumuna ait sosyal tesis yapmak istiyor. Bu anlaşmada bizi cezbeden eden taraf da bu olmuştur. Turizm kenti olacak Bolu, böylesine bir tesise kavuşacak. Hem SGK'ya borcumuz kalmayacak, hem de turizme yönelik tesis kazanacağız” dedi.

Olağanüstü toplanan Bolu Belediyesi Meclisi, mülkiyeti Belediye'ye ait olan Paşaköy 5266 ve 5119, Gölköy Köyü 547 parsel numaralı, Karaçayır Mahallesi 450 ada 328 parsel numaralı taşınmazların SGK Başkanlığı'na satışı ve devrinin yapılması konusunda karar kıldı.

Meclise konu hakkında bilgi veren Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Özbostancı, Bolu Milletvekillerinin yoğun gayretleriyle başlayan görüşmelerde bahse konu parsellerin SGK' ya satışıyla, Bolu Belediyesi'nin 15 milyon YTL olan borçlarının ödenmesi noktasında prensip kararına varıldığını bildirdi.

Meclisin bir hafta sonra olağan toplanacak iken, olağanüstü toplantıya çağrılması nedeniyle yapılan eleştirilere de cevap veren Özbostancı; SGK Yönetim Kurulu 31 Ekim 2008 tarihinde yapacağı toplantıda konuyu gündemine alacağını ve bu nedenle olağanüstü toplantı yapılmak zorunda kalındığını belirtti.

Başkan Yardımcısı Özbostancı' dan sonra konuşan Başkan Yılmaz ise ilk olarak, Bolu Milletvekillerine teşekkür etti. SGK ve Bakanlık ile yapılan görüşmelerde Bolu Milletvekillerinin önemli etkileri olduğuna da dikkat çekti.

“HER ŞEYE TALİBİZ”

Soysal Güvenlik Kurumu'nun Bolu'da seminerlerini gerçekleştirmek üzere yapmayı düşündüğü sosyal tesis arayışı ile başlayan süreç sonunda gelinen noktanın sevindirici olduğunu dile getiren Yılmaz; “SGK, yapacağı sosyal tesiste yılık seminerlerinin tamamını Bolu'da gerçekleştirecek. Bizi cezbeden taraf da bu olmuştur. Turizm aktivitesinde öne çıkaracak bir çalışma olacaktır. Bolu Belediyesi böyle bir karar alır, bizler de bunu neticelendirebilirsek birçok amaca hizmet yapmış olacağız. Sigortayla ilgili borçlarımızı neticelendirmiş olacağız ve Bolu Belediyesi'nin borcu kalmamış olacak. Bolu turizme yönelik bir tesis kazanmış olacak. Bunu yaparken de Bolu Belediyesi bir kayba uğramamış olacak. Teknik olarak baktığımız zaman Bolu Belediyesi birçok yeri hibe olarak almıştır. Bunu yaparken bizler şunları düşünüyoruz; Bolu ve Bolu Belediyesi kazansın. Bu çalışmalarda İmar Komisyonumuzun bu yerleri Bolu Belediyesi'ne kazanması için çok çaba göstermişlerdir. 35 adet dükkanı kalıcı konutlar bölgesinde satın aldık. Bolu Belediyesi olarak her şeye talibiz” diye konuştu.

“BAŞKA BELEDİYENİN BİR DÖNEME SIĞDIRAMAYACAĞI İŞLER BUNLAR”

Bolu Belediyesi'nin son 4 yılda bir yandan mali disipline girerken, bir yandan da başka hiçbir belediyenin bir döneme sığdıramayacağı işleri gerçekleştirdiğini ifade eden Başkan Yılmaz; “Bir çok Belediyenin bir dönemde cesaret edemeyeceği işleri şöyle bir düşünürseniz, biz, bir dönem içersinde yapıyoruz. Bir dönemde; katı atık deposunu işletmeye açan, ayrıştırma için çalışmaları sürdüren bir Belediye gösteremezsiniz. Yine; temiz su arıtma tesisi, pis su arıtma tesisi, kolektör hattı, katlı otopark, şehirler arası terminal, kapalı semt pazarları, 2000 kişilik çok amaçlı salon gibi prestij projeleri bir dönemde yapıp bitiren bir Belediye gösteremezsiniz. Bizler bu işlerin tamamını bir dönemde yapabiliyorsak, bu olay çok gurur vericidir. Bolu Belediyesi'nin yapmış olduğu çalışmalar, çok iddialı çalışmalardır” dedi.

“BU BORÇLAR ESKİ BELEDİYEDEN KALMA”

Bolu Belediyesi'nin borç batağında olduğu söylentilerini de yanıtlayan Yılmaz şu sözleri kaydetti: “Bolu Belediyesi'nin borcunu 50-60 milyon diyenler istedikleri gibi konuşsunlar. Bolu Belediyesi'nin bizim dönemimizde hiçbir borcu olmamıştır. Biz, Bolu Belediyesi'ni geçmiş dönemden 14 milyon YTL borçla devraldık. Eski yönetimden kalan Belediyenin borcunu yapılandırma yaparak ödüyoruz. Bolu Belediyesi'ni devir aldığımızda bütçesinin yüzde 98'ini personel giderleri oluşturuyordu. Şu anda 300 çalışanımız Belediyemizden ayrıldı, bu oran düştü. Bu dönemde hem eski borçları, hem ayrılan işçilerimizin ödemelerini gerçekleştirdik. Tüm bunların yanında da çok ciddi projelerimiz de hızla devam ediyor. Bolu Belediyesi'nin borcu devletedir. Borç batağında Belediye deniyorsa bunun sebebi biz değiliz. Vergi Dairesi'ndeki borçlarımızı da yapılandırırsak, borcumuz kalmayacak. Yapılanma sonucu gelecek sene Bolu Belediyesi'nin gelirleri yüzde 25 artacak.”

Konuşmaların ardından yapılan oylamada; Bolu Belediyesi'nin SGK'ya olan borçlarının yer satışıyla sıfırlanması istemine CHP Grubu ret oyu verirken, karar oy çokluğu ile kabul edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.