Hep birlikte çözelim

Hep birlikte çözelim

Birçok aile ve öğrenci için konut ve yüksek kiralar, kabus halini aldı... Hızla gelişen kentimizin önündeki bu engeli ancak kent dinamikleri bir araya gelirse aşabilir...

Çağrımız Bolu’yu sevenlere: “Gelin bu sor

Birçok aile ve öğrenci için konut ve yüksek kiralar, kabus halini aldı... Hızla gelişen kentimizin önündeki bu engeli ancak kent dinamikleri bir araya gelirse aşabilir...

Çağrımız Bolu’yu sevenlere: “Gelin bu sorunu hep birlikte çözelim...”

İlimizde konut sorunu, had safhaya ulaştı. Depremin yarattığı yeni dönemde üniversitedeki öğrenci sayısındaki hızlı artış eklenince, konuta duyulan ihtiyaç üst seviyeye çıktı.

Konut açığı nedeniyle kiralar uçtu, birçok aile ve öğrencinin konut sıkıntısı kabusa dönüştü.

DUR DEME ZAMANI

Ankara ve İstanbul arasındaki şirin ve güzel kentimiz, bu sıkıntısını ancak Valiliği, Belediyesi, Üniversitesi, odaları, basını ve diğer sivil toplum örgütlerinin işbirliği ile aşabilir.

Bolu Gündem Gazetesi olarak, üniversitenin açılmasına kısa bir süre kala birliktelik çağrısı yapmayı bir Bolu sorumluluğu olarak görüyoruz: “Gelin bu acil sorunu elele verip çözelim.”

İŞTE NEJAT YARAŞ’IN ÖNERİSİ

Daha önce de kentimizdeki konut sıkıntısına dikkatleri çeken bir rapor hazırlayan ve kamuoyuna sunan Yaraş, son iki yazısında bu konut sorununa dair çözüm önerisini gündeme taşıdı.

İşte Yaraş’ın önerisi: “Mesut Yılmaz’ın Başbakanlığı döneminde temeli atılan TURSAB’a (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) ait inşaat için verilen arsanın halen durduğunu ve bu arsaya birşeyler yapılabileceğinden bahsetmiştim. Bahsettiğim inşaat modeli, “Stüdyo” tipi denilen bir model. 36 metrekareyle 70 metrekare arasında değişen ufak bir yatak odası, salon mutfak birleşik, duş ve wc’den oluşan bir model önermiştim.

Ayrıca bunun Bolu’da var olan arsa sorununun da TURSAB arsasıyla çözülebileceğini yazmıştım. (Kaldı ki Bolu’da altyapısı olan çok miktarda prefabrik arsası da var.)

Bu modelin en önemli esprisi, normal bir dairenin 3’te biri ya da yarısına mal olduğu için ucuzluğu. Baz model olarak da, Hacettepe Üniversitesi’nin kampüs içindeki özel evlerini ve Almanya’daki öğrenci yurtlarını almıştım.”

VATANDAŞ KONUT SIKINTISINA NASIL BAKIYOR

Yetkililer sorunu biran önce çözsün

Konfeksiyon dükkan işletmeciliği yapan 22 yaşındaki Zafer Tunçer; “Konut sorununun nedeni, Bolu'ya gelen öğrencilere kalacak bir yer tahsis edilmemesi. Bundan dolayı öğrenciler, ev kira ücretlerinin artmasına neden oluyor. Sorunun çözümü için yurt sayılarının artırılması ve öğrencilere apart evlerin yapılması gerekir. Hem üniversite öğrencileri açısından, hem de Bolu halkı açısından yetkililerin soruna çözüm bulması gerekiyor. Apart ev yapılmayacaksa, yetkililer başka öneriler bulsun ve bu sorunu biran önce çözsün” şeklinde konuştu.

Öğrenci mağdur edilmemeli

Arkadaşının ev kiralayamadığı için evlenemediğini belirten 27 yaşındaki Mesut Yıldırım ise; “Devletin konut yapımını fazlalaştırması, sorunun tek çözüm yoludur. Apart evler yapıldıktan sonra, öğrenciler neden buralarda oturmasınlar ki? Bolu'daki öğrenci sayısının 35 bine çıkacağı söyleniyor. Öğrenci sayısı 35 bine ulaşırsa, esnafın yüzü güler. Ancak bununla birlikte yeterli konut yapılmadığı için, ev kiraları şimdikinin iki katına çıkar. Öğrenci Bolu'nun geçim kaynağı. Öğrenci mağdur edilirse, Bolu halkı da mağdur olacaktır” dedi.

Öğrencilere yönelik konut yapılmalı

Kendisiyle röportaj talebimizden az önce arkadaşlarıyla konut sorununa dair konuştuklarını belirten Rıdvan Ayaz ise 25 yaşında. Ayaz, “Arkadaşlarımdan biri, ev bulamadığı için işyerinde yatmak zorunda kaldığını söylüyordu. Ev kiraları gittikçe artıyor. Sorunun çözümü için, öğrencilere yönelik konutların yapılması gerekir. Aksi takdirde, 350 YTL'ye çalışan birisi 400 YTL'lik kirayı hiçbir zaman veremeyecektir” şeklinde konuşurken, Bolu dışından gelen vatandaşlara da farklı muamele yapıldığını söyledi.

Keşke daha fazlası yapılsa

Liseden yeni mezun olduğunu ifade eden 17 yaşındaki Uğur Gülsever ise, konut sorununun çözümü için şunları söyledi; “Konut sorununu ortadan kaldıracak sayıda konut yapılması gerekir. 350 konuttan daha fazlasına ihtiyacımız var. Ancak bu da sorunu biraz olsun hafifletecektir. Keşke 350 konuttan daha fazla konut yapılsaydı. Hem öğrenciler de bu sorundan nasibini alıyor. Sorunun bir diğer çözümü ise, öğrencileri ortadan kaldırmak. Öğrenciler Bolu'yu Bolu yaptığı için bu söz konusu değil. Öyleyse, sorunun çözümü için acilen konut yapılmalı.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.