Her ülkenin bir lideri var da...

Evet, her ülkenin bir lideri var da, bizimki bir başka. Her toplumda örnek olabilecek biri var da, bizim örneğimiz, modelimiz daha çağdaş, daha yenilikçi. Her takımın bir kaptanı var da, umutsuz galibiyetlerde, unutulmaz zaferlerde bizimki gibi birleştirici değil. Her milletin sevgisi, sevgilisi var da, bizimki gibi dostun da, düşmanın da, aşık olacağı bir sevgilisi yoktur.

Bizim liderimiz bir başka lider, gemisini kurtaran bir başka kaptan. Kaptanlar vardır gözünü budaktan esirgemeyen. Kahramanlar vardır, yüreğinin verdiği güçle zoru başaran. Kahramanlar vardır çevresi de kendi kadar moralli, kendi kadar varlık içinde karnı tok, sırtı pek. Onların ihtiyacı, önünü görebilen, geleceğin getirisini sezebilen bir lideredir özlemleri. Bizim kahramanımız, bizim liderimiz, bizim kılavuzumuz geleceğin yol haritasını çizen, yol üzerindeki engelleri kaldırmasını bilen, kendi kendini yönetme becerisine sahip kuralları koyabilen bir kahramandı. Ölümü sonsuzlaşan, doğumu yalnız kendi ulusu tarafından değil, dost-düşman cümle alem tarafından bilinen, hatırlanan bir lider, bir kahraman. O, Mustafa Kemal. O, ben Türk’üm diyen herkesin kahramanı, modeli, lideri, Türk’ün Atası Atatürk.

O, büyük denizlerde batan bir geminin kaptanı. O, derin suların karanlığında boğulmak üzere bulunan insanları, ölümün kucağından gemileriyle birlikte derin sulardan çekip çıkaran insan. O insanlara, ölüme meydan okuma gücü vermiş. O, insanlara, vatansız, bayraksız yaşanamayacağının inancını vermiş. O, insanlara, aç açık olunsa da dayanışma içinde olunduğunda, yıkılmamanın, yıkılmayacaklarının direncini vermiş. O insanlara, kaybolan sevgiyi, güveni geri iade etmiş. O, kadının kadınlığını, erkeğin varlığını, birlik olunduğunda ulus olmanın erdemini öğretmiş. O, adaleti mülkün temeline koyarak inşa etmiş. O, genç beyinlere, aydınlık yolun eğitim-öğretimini açmış. O, medeniyete giden yolun ilimden, fenden, sanattan geçtiğini işaret etmiş. Kısacası o, milletiyle bütünleştiği insanların, insanca yaşayabilmesi için ulus olabilmenin kurallarını birlikte getirip koymuş. Adına demokrasi demiş. Vatan bütünlüğünün üzerine Cumhuriyeti örtmüş. Üzerine de gönderinden hiç inmemek üzere şerefle, şanla dalgalanan ay yıldızlı bayrağı çekmiş. Vasiyeti: “Bu bayrak, bu vatan namusundur, onu iyi koru” demiş.

Vasiyetini yerine getirmekte, ilkelerini yaşatmakta, inkılaplarını koruyup geliştirmekte neyi ne kadar yerine getirebiliyoruz, oturup iyiden iyiye düşünmemiz gerek. Bir fidandı o. Çorak toprakta toprağa düşen milletin can suyuyla yeşerip büyüyen ulu bir çınar oldu. O ulu çınar, zaman oldu mazlum cılız fidanlara bağımsızlık için, savaşta barışı düşünmelerinin örneğini verdi. Bizim görevimiz, her ağacın dibinde aşısı kendinden olmayan yeni sürgün veren filizleri önüne uygun aşılarla o ulu çınarı güçlendirmek olmalı.

Doğumunun 125.yılında sanki sendi hala anlayamadık. Vatansız yaşamanın, özgür olmadıkça inancın ne anlama geldiğini, sanki hala kavrayamadık.

04.05.2006

Bu yazı toplam 695 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.