Herkesi ilgilendiriyor

Herkesi ilgilendiriyor

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası dün önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Belediye, beyaz et sektör temsilcileri, Tarım İl Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ve GOLDER Firma Genel Müdürü Selbin Rosetti'nin katıldığı top

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası dün önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Belediye, beyaz et sektör temsilcileri, Tarım İl Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ve GOLDER Firma Genel Müdürü Selbin Rosetti'nin katıldığı toplantıda, tarımsal atıkların çevreye zarar vermeden nasıl değerlendirilebileceği konusu masaya yatırıldı.

Geniş bir katılımla başlayan toplantının ilk konuşmasını yapan Bolu Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Sabahattin Yamaner, tarıma dayalı üretimin çoğaldığını, bu nedenle atık sorunu olduğunu ve bunun için çözüm yolları için Golder Firması'nı konuyla ilgili bilgi vermesi için Bolu'ya davet ettiklerini söyledi. Yamaner; “Bolu'daki üreticilerle bu konu üzerinde çözüm yollarını aramak istiyoruz”dedi.

YILMAZ; “NİMET KÜLFET DENGESİ KURULMALI”

Yamaner'den sonra söz alan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, BTSO'yu kutlayarak başladığı konuşmasında, Büyüksu'nun artırılması konusunda başlattıkları projeden söz etti. Yılmaz; “Belediye olarak bu tür toplantıları örgütlemek, desteklemek görevimizdir. Dünya geliştikçe sanayi ve tarım gelişiyor. Bu gelişme ile birlikte de atıklar kirliliklere neden oluyor. Nimet ve külfet değerlerini kontrol etmek lazım. Büyüksu'nun arıtılması konusunda proje aşamasını bitirdik. Tesisimiz ihale aşamasında. Bu çevrede olan bütün kurumları arıtma tesisine çekeceğiz. Kanatlı hayvanların gübrelerinin işlevsel yapıdan sonra kullanılması çalışmalarının maliyetini en aza indirmemiz gerekiyor. İlimizin turizm merkezi olması için el birliğiyle hareket etmemiz kaçınılmaz olmalıdır” diye konuştu

DESTEK BEKLİYORUZ

Toplantıya katılan GOLDER Firması'nın Genel Müdürü Selbin Rosetti, firma hakkında bilgi vererek başladığı konuşmasına, Bolu'nun girişinde yoğun bir koku olduğunu da belirterek devam etti. Turizm sektörünün gelişmesine engel olabilecek bu durumun aynı zamanda bir çok hastalığa sebep olacağı vurgusunu da yapan Rosetti, kanatlı hayvan sektöründe kirlilik olup olmadığı araştırmalar sonucunda neticelendirileceğini, bu konuda da destek beklediklerini sözlerine ekledi. Rosetti konuşmasının ilerleyen bölümlerinde ise; “Kamu, sanayi sektörü ve biz ortak çalışma içinde olmalıyız. Öncelikle bir pilot çalışma yapmalıyız. Kirliliği tespit edip, bu sonuca göre firmamız, verileri Tubitak'a sunabilir. ve uluslararası destekle, bu çalışmalar başlayabilir. Çiftlikleri, işletmeleri eğitmemiz lazım. Atığı olan hiçbir üretici, önümüzdeki dönemde, AB dahilinde olan hiçbir ülkeye ihracat yapamayacak” dedi.

ODABAŞ; “TARIMSAL ATIKLAR KİRLİLİK YARATMIYOR”

Tarım İl Müdürü Mustafa Odabaş, sektör temsilcileri adına yaptığı açıklamada, kümes ve tarımsal atıkların kirlilik yarattığına inanmadıklarını, ancak yine de inceleme ve ölçüm yapılmak üzere toprak numunelerini Ankara'ya gönderdiklerini belirtti. Odabaş ayrıca, basında çıkan arsenik kullanıldığına ilişkin haberlerin asılsız olduğunu ifade ederek şunları kaydetti; “Tarımsal atıkların %99’unu organik atıklar oluşturuyor. Bunların çevre kirliliğine neden olmadığını iddia ediyorum. Sadece görüntü kirliliğine neden oluyor. Bu da eğitimle ortadan kaldırılabilir. Tarımsal sektörün kirlilik oluşturduğunu ve turizmin önünü kestiğini kabul etmiyorum. Çünkü elimizde bir veri bulunmamaktadır. İlk olarak bu kirliliğe sebep olan laboratuvar sonuçlarını elde etmemiz gerekir. 2/3 sene önce Ankara gübre araştırma merkezinde tahliller yaptırdık. Toprak kirliliği olmadığı, fizibilite raporlarıyla belirtilmiştir. Bu eleştirileri yaparken bazı kesimleri suçlu kabul etmek yanlış. İlmi çalışmalarla gerçeği ortaya çıkaralım. Arsenik zehrinin, bu sektörde kullanıldığı haberinin basında yer alması üzerine, numune alınıp Ankara'da tahlil yaptırıyoruz. Sonuçları henüz elimize ulaşmadı. Zirai atıklar kirlilik yaratmıyor, çünkü arıtma tesislerimiz çalışıyor.''

Firma yetkilisi, Odabaş'ın yaptığı açıklamanın ardından konuyla ilgili olarak; “Organik atıklar kirletici etki yapmaz diyemeyiz. Sorunu kabul edip çözmeye yönelik karar almalıyız. Şuan bir çalışma yapılmaz ise ileride milyonlarca liralık zarar olacaktır. Her yıl tesisler artmaktadır ve yirmi yıl sonrasını da düşünerek çalışmalar yapmalıyız. Şuandaki kirliliğin de ortadan kaldırılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

YAMANER; “İŞİNİZE BAKIN DERSENİZ İŞİMİZE BAKARIZ”

BTSO Başkanı Sabahattin Yamaner, atıkların yok edilmesi konusunda, destek istendiği takdirde ellerinden geleni yapacaklarının altını çizerek şunları söyledi; “Eğer bize BTSO işine baksın derseniz, işimize biz bakarız. Destek istenirse de her türlü çalışmanın yanında oluruz.”

ATIK SORUNUMUZ VAR

Bolca Hindi'yi temsil etmek üzere toplantıya katılan işletme yetkilisi, zirai atık sorunlarının olduğunu ve bunun göz ardı edilemeyeceğini belirterek; “AB uyum yasaları çerçevesinde ikinci dayatma olarak kombine atıkları bir süre sonra tamamen yasaklanacak. Bir öndere ihtiyacımız var ve kamunun da içinde olacağı bir kurumla neler yapılabileceğini konuşmalıyız” dedi.

CEBİMİZİ İLGİLENDİRİYOR

Sektör temsilcilerinin soru ve öneri içeren konuşmalarının ardından, tekrar bir değerlendirme yapan Sabahattin Yamaner; “Sorunların farkındayız, bu olası sorunların en kısa zamanda hallederek iyi bir Bolu yaratma çabasındayız. Desteği sizden aldık devam edeceğiz. Bu konuda ağır hareket etmemeliyiz. Çünkü bu konu hepimizin cebini ilgilendiriyor” diye konuştu.

ÖZTÜRK, “BOLU'NUN GÜNAH KEÇİSİNE İHTİYACI YOK”

Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Öztürk ise konuya sektör açısından yaklaşarak yaptığı konuşmada; “Bolu'da yaklaşım yanlışlığını ve Bolu’nun günah keçisine ihtiyacı yok. Bolu tarım arazisi yönünden oldukça fakir. Bu nedenle kanatlı sektör Bolu için vazgeçilmezdir. Bu sektör yara almamalı. Aksi halde zarar görürüz.Çevreyi kirleterek tavuk üretirsek, gelecekte AB bu tavukları almayacaktır. Bu atıkları uygun bir şekilde yok etmeliyiz. Şahsi kanaatim bu atıklar çimento fabrikalarında yakılabilir. AB organik maddenin yakılmasını istemiyor. Bu maddelerin geri dönüşümlü olarak kullanılması gerektiğini istiyor.”

ATIKLAR SORUN DEĞİL CEVHERDİR

GOLDER Firması adına toplantıda bilgiler veren Roseeti, Birleşmiş Milletlerden sağlayabilecekleri maddi desteklere dikkat çekerek, çalışmaların bir an önce başlatılması gerektiğini vurguladı. Rosetti şöyle devam etti; “Atıklar aslında bir sorun değil, kaynak ve cevherdir. Asıl beceri bunu yakalamaktır. Burada yakaladığımız kıvılcımı kaybetmeyelim. Bolu'ya hizmet vermekten onur duyacağız.”

KOMİSYON KURULUYOR

Toplantı sonunda, katılımcıların sohbeti sırasında komisyon kurulması ve en kısa zamanda toplanılmasına karar verildi.

18.11.2006 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.