Herkesin herşeyi istediği adres

Adresler vardır; ulaşıldığında neyi bulacağınızı bilerek ararsınız. Adresler vardır, soruna çözüm bulunacağı umuduyla koşar adımla kapısına gelir, aradığınızı bulamaz, üzülerek dönersiniz. Adresler vardır; aradıklarınızın orada olduğunu kesin bilirsiniz ama, kapıyı açıp girmeye gücünüz yetmez. Adresi bulmaktan çok daha önemlidir gittiğimiz yerde gülerek karşılanmak.

Bazı adreslerin yol haritaları çok net çıkarılmıştır, varış noktasını çok kolay bulur, çok da iyi karşılanırsınız. Burada nelerin olduğu bellidir. Hizmet aynı çeşitleme üzerinde, kendi iç dinamiği içinde devam eder. Sanki herşey otomatiğe bağlanmış gibi işler akar gider.

Adres aramak bulmak kadar, işinizin görüleceği adresi bilmek de çok çok önemlidir. Örneğin kumaş için kasap dükkanına gitmemelisiniz. Kurumlar da böyledir. Sağlık problemi olan kişi, Tarım Orman Bakanlığını aramaz...

Bütün bunlar bireysel ihtiyaçlarımızın olması halinde aranan adreslerdir. Bu adreslerin dışında bir adres var ki, belde halkının tümüne yakını tarafından bilinir. Bu adres yerel yönetimlerin Belediye adresidir.

Sabah yatağınızdan kalkıp pencerenizi açtığınızda boğazınızı zorlayan kirli havada hemen hatırlarsınız bu adresi. Musluğunuzdan akmayan suda, yolda ayağınıza takılan taşta, caddenin ortasına bırakılmış çöpte, yayalar için olan kaldırımların otomobil veya dükkan eşyalarının eşgalinde, işportacı tezgahlarının gelişi güzel yerleşiminde, pazar yerindeki kulakları tırmalayan gürültü kirliliğinde, kaçak yapılaşmada park, bahçe ve oyun alanlarının tahrip edilmesinde ilk akla gelen adrestir Belediye adresi. Belediyeler toplumsal hizmetin dağıtım adresidir ama, bireysel yanlışların tedavi merkezi haline getirilir. Her ne hikmetse, insanlarımızın düşünce özgürlüğünde bireysel davranışlarıyla oluşturacakları güzelliklere ait adreslere ulaşmaya yönelik hiçbir çabası olmaz, vatandaşlık hakkını kullanmak istemez. Birey vatandaşlık haklarını hep başka bir vatandaş veya kurum aracılığı ile kullanmak ister.

Belediyeler beldenin güzelliğini, güvenirliliğini, sağlıklı olmasını sağlamak için plan ve projeler yapar. Hizmet, bütünü bozmamak üzere yürütülür. Burada bireysel işlemler, toplumsal yaşamı zedelemeyecek şekilde düzenlemeye çalışılır. Bu işlemlerin yerine getirilmesinde en büyük yardımcı da halktır. Halk, toplumsal menfaati bireysel istemlerinin önüne koyabilirse, görevini yapmış olur.

Halk; sevgiyi, saygıyı, birbirine olan güveni ve israfı olması gerekenleri yerine koyarsa, toplum için çalışan kurumların önünü açmış olur. Buna ihtiyacımız var. Bir beldede elbette kolay bulunan adres Belediye adresidir. Belediye süper market gibidir. Sorumluluğu içinde her türlü ihtiyacı karşılayacak vitrine sahiptir. Yeter ki, ihtiyaç duyulan hizmeti raflardan alırken ürünleri ve düşünceleri birbirine karıştırmayalım. Doğru bildiğimizi sandığımız bireysel davranışlarımızdan uzaklaşıp, bizden sonra gelecekleri de düşünelim. Bizler vatandaşlık görevlerimizi iyi yaptığımızda, kurumların hizmet alanları daha da genişleyecektir.

Bu yazı toplam 796 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.