Herşey iyi başlamıştı da!!! -2-

            17.05.2005

İzzet Baysal’a Şükran Günleri yılın içinde belirtilen günler olarak bitti. İzzet Baysal’a şükran, tüm insanlığın yüreğinde sönmeyen ışık gibi bireylerle birlikte sonsuza taşınacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Onun ismi her geçen gün yaygınlaşacak, dağ dağ yükselecektir. Yeter ki, biz Bolulular eserlerini onun ilkelerine uygun biçimde korumasını bilelim. Yeni İzzet Baysalların çıkması için, ilkelerini, felsefesini, yaşamını örnek alarak gelecek kuşaklara aktarmasına çalışalım. Yeter ki, onun ismi üzerinden en büyük yanlışı yaparak, şov yapmaya kalkmayalım, şov için fırsatlar yaratmayalım. Yeter ki, hepimiz görevlerimizin bilincinde sınırımızı aşmayalım.

Hani meşhur deyimdir; "Bir deli kuyuya taş atar, kırk akıllı çıkaramaz" denir. Günümüzde bu söylem, sanki tersine döndü gibi. Şimdi kuyuya akıllılar taş atıyor. Bulabilirsen bul. Çıkarabilirsen çıkar. Onun içindir ki, yapacağımız her işte, iki düşünüp, bir karar vermek zorundayız...

Öylesi bir alışkanlıklarımız var ki, nasihatlara hiç aldırmayız. Sanki belayı yaşamak, kaderimizmiş gibi her olaya sonucu düşünmeden susuz havuza balıklama atlıyor, kafamızı gözümüzü dağıtıyor sonra da, kim itti bizi diye etrafta suçlu arıyoruz.

Belli makamların ağırlığı, önemi, kutsallığı, saygınlığı, o makamları işgal edenlerin davranışlarıyla anılır, anlatılır, öğrenmeye ve öğretilmeye çalışılır. Öylesi makamların sahiplerini bizden ayıran davranışlar, yaptıkları konuşmalar, konuşmalarındaki ince mesajlardır. Onlar hiçbir zaman toplumda taraf olacak grupları oluşturacak konuşma yapmazlar, yapmamalıdırlar. Davranış göstermezler, göstermemelidirler. Öfkelenmezler, öfkelenmemelidirler...

Bizler bu şükran günlerimizde yeteri ölçüde dersimizi aldık. Umarım gelecek yılların program çerçevesinin çizilebilmesi için, bu yılın değerlendirilmesi kısa sürede yapılır. Toplumun hangi konularda ilgisi yoğunlaşıyorsa, o konunun üzerinde çalışmalara ağırlık verilmek üzere kurum, kuruluşlarca planlar yapılır.

Herşeye karşın bu yıl kendi adıma çok mutluyum. İlk gün zarfı dendi yapıldı. Milli Piyango Çekilişi dendi yapıldı. Hatıra Pulu dendi, sanırım 21 Eylül’de piyasaya çıkacak.

İzzet Baba bu etkinliklerle dünyanın her tarafında tanınacak, tanınıyor. Her ne kadar bu yıl küçük bulut parçasının kısa bir süre ortalığı karartmış olmasından üzülmüş olsak da, dünyaya yayılan İzzet Baysal ışığını görmekten son derece mutluyum.

Milyonlarca dünya insanı, "Kim bu İzzet Baysal" Sorusunun yanıtı için, onu ve Bolu’yu araştırıyor, öğreniyor.

Birkez daha mekanın cennet, Allah’ın rahmeti üzerine olsun İzzet Baba diyorum.

Bu yazı toplam 625 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.