Herşey ne kadar da iyi başladı

            13.05.2005

Bu yılki İzzet Baysal’a Şükran Günleri belki de ilk kez bir başbakanın katılması nedeniyle daha hareketli, daha heyecanlı başladı. 11 Mayıs günü, programda belirtilen başlama saatinden çok önce İzzet Baysal heykeli civarı halk ve öğrencilerle dolmuş, insanlar heyecan içinde başbakanlarını bekliyorlardı.

Alanda, bir dalgalanma ve Başbakan’ın otobüsü. Sn. Başbakan otobüsten indikten sonra, platformunun hemen yanında yer alan İzzet Baysal Mütevelli heyet üyelerinden Başkan Sn. Ahmet Baysal’ın kızları Sn. Esin Avunduk’un ve diğer üyelerin sırayla ellerini sıkarak platformdaki yerini aldı.

Ve mikrofonda Ankaralı sunucunun yankılanan sesi. "Selam sana gencinden yaşlısına, selam sana köylüsünden kentlisine, selam Başbakana, Bakana, Valiye, Milletvekillerine, Belediye Başkanlarına."

Kürsüde Sn. Ahmet Baysal: Evlatların babalarına düzenlediği bu şükran günlerinde ona inandınız, ona güven verdiniz, gurur verdiniz. -18 yıl önce, Bolu’ya ilk eserinin temelini attığında kurduğu vakıf için, "Bu vakıf sizin" demişti. Ona sahip çıktığınızı görmek ne kadar gurur verici. -Ben söylemiyorum etrafta konuşulanlar şimdi bu eserler ikiye katlanarak gidiyor. -Mevlidde Sn. Müftü’nün söylediği bir söz var, "Karşılıksız vermenin güvenini erdemini Bolu’ya aşıladı."

Vakfın emanetçileri olarak, ona söz veriyoruz, Bolulular vakfına sahip çıkıyorlar. -Sen vakıf senedinde herşeyi yazdın, herşeyi söyledin, bizim işimiz güvenle yolunuzda yürümektir. -Lafı bırakıp, işe bakıyoruz.

Belediye Başkanı Sn. Alaaddin Yılmaz: Bolu’da dünyaya gelen bir bebek onun doğumevinde dünyaya gözlerini açıyor. Hemen sonrası onun kreşine, sonra ilköğretim, ortaöğretim ve üniversitesinde yol haritasını çiziyor. Sağlığını sağlık kuruluşlarında, yaşlılığını huzurevinde geçirmek üzere, yaşamını sürdürüyor. Yaşamın her kesitinde onun eserleri ile karşılaşıyoruz. Allah her ile bir izzet Baysal ihsan etsin. İlk defa bir başbakanı burada görüyorum. Bu Boluluları ne kadar sevdiğini gösteriyor.

Vali Ali Serindağ: İzzet Baysal göreceli anlamada bir model olmuştur. -İzzet Baysal hakkında bilimsel bir inceleme yapılmalı. -Beyninde ve yüreğinde yaşattığı düşünceleri, çok nadir görünen olaydır. -Onun düşündükleri aile yuvalarımızda çok önemli davranışlardır. -Çalışmaları bütün iş adamaları için örnek alınmalıdır. Rekabeti bir tarafa bırakarak onun ilkelerinde birleşmelidirler.

Ve bir anons daha. İnsanların en değerlisi ona hizmet edendir. Bu memlekette taş üstüne taş koyanları baş tacı yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşacaktır.

Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan: Kendilerini rahmetle anıyorum. Bolulular İzzet Baba diyor, ben İzzet Baba olmaktan öte, vakıf insanı diyorum. 118 eseriyle bütünleşerek, geleceğe mesajını vermiş. -Baysal adı ülkemizden silinmeyecektir. Ülkede bir bir hayırseverler çıkmakta, bu sevindiricidir. -Bizim tarihimiz Vakıflar cenneti bir vakıflar medeniyetidir. Bu medeniyeti yeniden ayağa kaldıracağız. Amerika ve Avrupa’nın hemen heryerinde vakıf üniversiteleri vardır. -Devlet buralardan yavaş yavaş çekiliyor. -Cehalet bu ülkede ayaklar altına alınacaktır. Bunun başka çaresi yoktur, bunu için çalışıyoruz.

Türkiye muassır medeniyet yarısında gereğini yapacaktır.

-Başarılı iş adamı olmak için, plan program gerekiyor. Çok çalışkan ol-mak ve bilgiyi gerektiriyor. İsrafa karşı olmak bizim medeniyetimizin emridir. -İsrafı baş düşman ilan etmeliyiz. -Tüketim modasında süratle yarış halindeyiz.

-Hak yemedim. Hakkımı da yedirmedim diyor. Bu Türk toplumunun özelliğidir. Bu toplum hak yememiştir de, yedirmemiştir de. -Parayı ve bilgiyi iyi yönetmek önemlidir. Şu anda bizim yol haritamız budur. Bunun üzerinde yürüyoruz.

Program böylesi güzelliklerle başladı ve devam etti.

Bu yazı toplam 750 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.