Heyet Ankara’ya gitti

Heyet Ankara’ya gitti

DİE tarafından 2000 yılında 5685 USD, 2001 yılında da 4200 USD olarak hesaplanan Fert Başı Gayri Safi Milli Gelir rakamları yüzünden 36 ili kapsayan 5084 sayılı teşvik yasası dışında kalan ilimiz için, Ankara yollarında hak arama

DİE tarafından 2000 yılında 5685 USD, 2001 yılında da 4200 USD olarak hesaplanan Fert Başı Gayri Safi Milli Gelir rakamları yüzünden 36 ili kapsayan 5084 sayılı teşvik yasası dışında kalan ilimiz için, Ankara yollarında hak arama çalışmaları başladı. Ama bu çalışmalar ilimizin teşvik kapsamına alınan 13 il arasına girmesini sağlayamadı.

DİE'nin yapmış olduğu hesaplamalar ilimizin Türkiye'nin sayılı zengin illerinden olduğu sonucunu çıkarmıştı. Bu yüzden yanı başımızdaki Düzce teşvik yasasından faydalanırken, biz yalnızca bakmakla yetindik uzun bir süre. Şimdilerde başlayan DİE’ye itiraz çalışmaları doğrultusunda Bolu Heyeti boş durmamaya başladı.

ÖNCE MAHKEMEYE VERİLDİ

DİE önce mahkemeye verildi ve durum tespiti istendi. Başbakan R. Tayyip Erdoğan tarafından teşvik kapsamının genişletileceği ve yeni illerin bu listeye dahil edileceği açıklamasından sonra ilimizde heyecan arttı. 13 il arasına da girebilmek için, DİE'nin verilerini çürütecek bilgilerin yer aldığı dosyalarla Başkent'e giden aralarında Milletvekilleri ve Belediye Başkanı'nın da bulunduğu Bolu Heyeti, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, DPT Müsteşarı Ahmet Tıktık, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ve son olarak Devlet Bakanı Ali Babacan ile görüştüler.

"YETKİSİZ BAKANIM"

Kabinede yapılacak değişiklik ile Bakanlık görevini bırakacak pozisyonda olan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'un "Yetkisiz bakanım" sözlerinin ardından DPT Müsteşarı Ahmet Tıktık'ın Bolu heyetini kısa bir süre sonra "Benim çok acil bir toplantım var" diyerek yardımcısı Lütfi Elvan'a havale etmesi heyeti biraz üzdü.

BOLU ZARAR GÖRÜYOR

Müsteşar Yardımcısı Elvan'ın yaptıkları hesaplamanın haklı tarafları olduğunu söyleyince, Grup sözcüsü Yurdaer Kalaycı, "Biz buraya nasıl öldürüldüğümüzü dinlemeye gelmedik" diye çıkıştı. Bu arada Domino Yönetim Kurulu Başkanı Umut Oran, "Devletin elindeki veriler, devlete zarar vermiyor ama bu rakamlardan Bolu zarar görüyor" diye konuştu.

MÜCADELEYE DEVAM KARARI

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener tarafından çok sıcak karşılanan Bolu heyeti içinde bulunan DOMİNO Tekstil Sahibi Umut Oran, Devlet Bakanı Şener'e Bolu'ya özel bir statü verilmesini istedi. Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Gülay ise, 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerini birlikte yaşamış olan Düzce ve Bolu'nun önce iki ayrı il yapılarak birinin rehabilite edilmeye çalışılması, diğerinin de kaderine terk edilmesinin haksızlık olduğu vurguladı. Başbakanlıkta, Devlet Bakanı Ali Babacan ile de görüşme fırsatı bulan Bolu heyeti, Babacan'dan güler yüzün dışında bir olumlu yaklaşım bulamadı. Ancak, mücadeleye devam kararı aldı.

ÇÖZÜM YOLU ŞART

Yanlış bir hesaplama ile ilimizin mağdur edildiğini haykıran daha sonra da Ankara'ya giden Bolulu heyet arasında grup sözcüsü olan Turizmci Yurdaer Kalaycı, bu konuda herkesten destek beklediklerini belirterek; "Bu benim şahsi meselem değildir. Yanlış bir hesaplama yüzünden ilimizin toplu olarak zarar görmesi sözkonusudur. Hükümet bu konuda Bolu için mutlaka bir çözüm yolu üretmelidir. Bolu olarak bu işin peşini kesinlikle bırakmayacağız. Bir yandan mahkememiz devam ediyor. Ancak hakkımızı almak için tüm siyasi kanalları kullanacağız" diye konuştu.

Tüm bu görüşmeler sırasında Teşvik kapsamına alına 13 il açıklandı. Sonuç ise, Bolu yine ortalarda görünmüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.